• Dziś /0°
  • Jutro /8°
Wiadomości

Dzień Dawcy Szpiku w szpitalu w Gorzowie. Zostań potencjalnym dawcą, uratuj komuś życie

24 stycznia 2024, 13:39, Anna Kluwak
fot. Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie
Szpital w Gorzowie świętuje rocznicę pierwszego przeszczepu komórek macierzystych. Z tej okazji w piątek 26 stycznia organizuje Dzień Dawcy Szpiku podczas którego będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Wystarczy przyjść, wypełnić ankietę i zrobić wymaz. To nic nie boli.

W piątek 26 stycznia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Jest to również data szczególna dla Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie, który świętuje rocznicę wykonania pierwszego przeszczepu komórek macierzystych. Z tej okazji szpital organizuje Dzień Dawcy Szpiku podczas którego będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku i zostać wpisanym do bazy fundacji DKMS.

Potencjalni dawcy będą mogli zarejestrować się w bazie w piątek w godz. 8-15 w budynku radioterapii przy ul. Dekerta. W budynku radioterapii zostaną urządzone punkty pobrań. Na miejscu trzeba będzie wypełnić krótki formularz, a potem od potencjalnego dawcy szpiku zostanie pobrany wymaz z wewnętrznej strony policzka. Trwa to kilka minut i jest zupełnie bezbolesne. Kto może zostać dawcą szpiku? Każda osoba między 18 a 55 rokiem życia, ogólnie zdrowa, bez znacznej nadwagi.

Szpital w Gorzowie z sukcesami w przeszczepie komórek macierzystych

- Od stycznia ubiegłego roku wykonaliśmy 11 przeszczepień autologicznych komórek macierzystych - mówi dr hab. n. med., prof. UZ Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Radioterapii Uniwersytetu Zielonogórskiego w gorzowskim szpitalu.

Przeszczepienia autologiczne to takie, w których komórki nie są pobierane od dawcy, ale od samego pacjenta. Taką terpię stosuje się przede wszystkim przy leczeniu szpiczaka i chłoniaka, czyli nowotworów krwi.

Prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus podkreśla, że to ile trwa procedura przeszczepu komórek macierzystych, zależy m.in. od stanu chorego. Na przygotowanie do przeszczepu z reguły potrzeba kilku miesięcy (chemioterapia, zebranie komórek macierzystych), a na ostatni, kończący etap - od dwóch do czterech tygodni. - Wiemy, że zabieg się udał, kiedy po około 20 dniach komórki odrastają – tłumaczy prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.

W tej chwili gorzowska lecznica stara się o pozwolenie na allogeniczne przeszczepianie komórek, czyli tych pobranych od dawcy. Może to być dawca rodzinny (brat lub siostra) lub dawca niespokrewniony.

- Jeszcze w tym roku planujemy pierwsze przeszczepienia od dawcy spokrewnionego. Następnie od niespokrewnionych, haploidentycznych oraz terapia CAR-T- cells. Chcielibyśmy mieć pełen zakres terapii komórkowych, jakie są dostępne nie tylko w Polsce, ale i na świecie – zaznacza prof. Katarzyna Brzeźniakiewicz-Janus.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości