• Dziś 10°/8°
  • Jutro 13°/7°
Wiadomości

Mieszkanki Gorzowa chcą obowiązku czipowania zwierząt. Zbierają podpisy pod petycją

19 stycznia 2024, 16:12, Anna Kluwak
fot. archiwum
Dwie mieszkanki Gorzowa napisały petycję, w której apelują o aktywny udział miasta w zatrzymaniu ciągłego wzrostu bezdomności wśród zwierząt. Zdaniem autorek jedynym rozwiązaniem jest czipowanie psów i kotów, które zapobiegnie porzucaniu czy znęcaniu się nad nimi.

Agnieszka Bonkowska i Agnieszka Cierach, mieszkanki Gorzowa napisały petycję do prezydenta Jacka Wójcickiego oraz Rady Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, w której proszą o aktywny udział w zatrzymaniu ciągłego wzrostu bezdomności wśród zwierząt i rosnących wydatków, które są przeznaczane na ten cel.

- Wydając miliony, tylko robimy wrażenie, że poprawiamy sytuację, natomiast realnie generujemy jedynie coraz większe koszty dla miasta i mieszkańców. Jedyną i właściwą drogą oraz umożliwieniem poprawy sytuacji jest m.in. wszczepianie chipów, ponieważ brak ewidencji zwierząt wiąże się z bezkarnym porzucaniem zwierząt, trudnością w ujawnianiu sprawców przestępstw znęcania się nad zwierzętami oraz stale rosnącą bezdomnością, zwłaszcza w okresie świąt czy urlopów – przyznają Agnieszka Bonkowska i Agnieszka Cierach, autorki petycji.

Petycja to apel do prezydenta Jacka Wójcickiego o przygotowanie uchwały o obowiązku oraz finansowaniu czipowania zwierząt, a do Rady Miasta Gorzowa o jej podjęcie. PETYCJĘ MOŻESZ PODPISAĆ TUTAJ

Nie tylko miasto ponosi znaczne nakłady finansowe, ale także liczne organizacje pozarządowe zajmujące się obroną zwierząt oraz prywatne osoby opiekujące się bezdomnymi kotami czy prowadzące domy tymczasowe. Sfinansowanie i obowiązek chipowania spowodują więc także korzyści finansowe.

Jak podkreślają autorki petycji, problem potwierdziły gorzowskie fundacje – OTOZ Animals Gorzów, Fundacja Anaconda oraz Stowarzyszenie Pomocy Zwierzętom “Azyl”. Dlatego też czipowanie zwierząt ma przynieść realne korzyści. Będzie to szybszy powrót psa czy kota do domu po jego zaginięcie czy szybsze namierzenie sprawcy znęcania się nad zwierzętami. A także mniejsza liczba zwierząt w schronisku.

Inicjatywę wspierają radni klubu Polska 2050 Marta Bejnar- Bejnarowicz, Krzysztof Kochanowski i Patryk Broszko.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości