• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Szkoła średnia w dużym mieście – czy jest się czego bać?

11 stycznia 2024, 10:19, Artykuł partnera
Wybór szkoły średniej to ważna decyzja dla wszystkich ósmoklasistów. Rozpoczęcie nauki w wymarzonej placówce często wiąże się z koniecznością wyjazdu do większego miasta. To duża zmiana, która może budzić pewne obawy. Czy faktycznie jest się czego bać?

Szkoła średnia w dużym mieście – czy warto się zdecydować?

Kontynuowanie edukacji w szkole średniej w dużym mieście to niezwykła szansa dla ósmoklasistów. Oprócz szerokiego wyboru różnorodnych placówek edukacyjnych o ciekawych profilach uczniowie zyskują również szeroki dostęp do oferty kulturalnej i sportowej. Dzięki temu mogą m.in. bez przeszkód rozwijać swoje zainteresowania i odkrywać pasje, uczyć się nowych języków czy zdobywać wartościowe certyfikaty jeszcze przed rozpoczęciem kariery zawodowej. Duże miasto zapewnia również więcej możliwości do budowania nowych relacji i rozwoju umiejętności interpersonalnych. To ponadto szansa na naukę odpowiedzialności. Wszystko to przekłada się na znacznie lepszy start w życiu – bez względu na to, czy uczeń chce później kontynuować edukację na wyższych stopniach, czy też od razu rozpocząć karierę zawodową. Jednocześnie jednak warto wziąć pod uwagę pewne obawy, które często towarzyszą ósmoklasistom stojącym przed tą decyzją.

Nauka w dużym mieście – najczęstsze obawy uczniów

Oprócz wyżej wymienionych korzyści płynących z wybrania placówki w dużym mieście uczniowie często muszą mierzyć się z różnymi obawami i przeciwnościami. Trudna sytuacja finansowa to jeden z najczęstszych powodów, dla których uczniowie są zmuszeni zrezygnować z wymarzonej szkoły i przeprowadzki do dużego miasta. Wówczas z pomocą przychodzą inicjatywy takie jak Program Stypendialny Horyzonty, który zapewnia uczniom pomoc w formie stypendium na cały okres nauki w szkole średniej. Oprócz tego program pokrywa również koszty mieszkania w bursie/internacie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej. To niezwykle przydatne wsparcie finansowe, które pozwoli rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności – do tego można liczyć m.in. na pomoc w nauce w szkołach językowych czy wyjazd na obóz letni i zimowy.

Rekrutacja do programu rusza 15 lutego 2024 roku.

Samotność w dużym mieście

Kolejną przeszkodą, z którą mierzą się uczniowie, podejmując decyzje o szkole średniej, może być strach przed samotnością i wyobcowaniem. Również w tym przypadku wspomniany już Program Stypendialny Horyzonty oferuje pełne wsparcie dla swoich podopiecznych. Doświadczeni, zaangażowani w działalność fundacji koordynatorzy zapewniają opiekę i pomoc dla młodzieży objętej programem. Starsi koledzy biorący udział w programie pomogą odnaleźć się w nowym, wielkim „świecie” i zapoznać się ze szkołą, dzięki czemu rozpoczęcie nauki w nowej placówce będzie znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze. W szczególnie trudnych okolicznościach uczniowie mogą skorzystać ze wsparcia fundacyjnych psychologów, którzy pomogą przejść przez ten trudny czas.

Czy warto udać się do szkoły średniej w większym mieście? Mimo tego, że tej decyzji mogą towarzyszyć pewne obawy, zdecydowanie tak! To doskonały sposób, by poszerzyć swoje horyzonty i zapewnić sobie szansę na rozwój zawodowy. Do tego można liczyć na wsparcie programów stypendialnych, które znacznie ułatwiają poradzenie sobie z nową rzeczywistością.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości