• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Poziom wody w Warcie wciąż rośnie

5 stycznia 2024, 14:18, Anna Kluwak
fot. archiwum
Od tygodnia poziom wody w rzece Warcie systematycznie wzrasta. Dolne tarasy bulwarów zostały całkowicie zalane. Natomiast w ciągu najbliższych dwóch dni ma zostać przekroczony stan ostrzegawczy.

Od środy 27 grudnia 2023 roku obowiązuje, ze względu na bardzo wysoki stan Warty, zakaz wstępu na dolne tarasy gorzowskich bulwarów. Schody łączące dolne i górne tarasy zostały przegrodzone taśmą, zamontowano ostrzegawcze tablice.

Od tamtej pory poziom wody systematycznie rośnie. W piątek 5 stycznia o godz. 13 wodowskaz koło Mostu Lubuskiego pokazywał, że poziom wody w rzece Warcie wynosił 385 cm. To zaledwie 5 cm poniżej stanu ostrzegawczego, który wynosi 390 cm. Z kolei stan alarmowy wynosi 470 cm.

Jak informuje Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w ciągu najbliższych dni prognozowane są wzrosty stanów wody w ujściowym odcinku rzeki Warty. Do niedzieli 7 stycznia zostanie przekroczony stan ostrzegawczy na rzece Warcie w Gorzowie, natomiast w Kostrzynie nad Odrą, stan wody na Warcie będzie utrzymywać się powyżej stanu alarmowego.

Historyczne poziomy rzeki Warta w Gorzowie. Tak były przekroczone stany alarmowe na rzece Warcie w Gorzowie

Warto podkreślić, że rzeka Warta już nie jeden raz była wysoko i obecny stan, to nic w porównaniu z tym, co działo się na rzece w 1979 roku. Wówczas wodowskaz pokazywał 576 cm. Jednak absolutny rekord odnotowano 2 kwietnia 1888 roku, kiedy stan Warty wynosił aż 689 cm.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości