• Dziś 28°/16°
  • Jutro 29°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 12
Wiadomości

Gorzów: Mieszkańcy chętnie kupują fajerwerki

29 grudnia 2023, 11:53, Anna Kluwak
W sklepach oraz punktach handlowych sprzedających petardy i fajerwerki na terenie Gorzowa zaczyna się coraz większy ruch. Pomimo apeli o niestrzelanie w Sylwestra, gorzowianie wydają na pirotechnikę sporo pieniędzy.

Sylwestrowa noc zbliża się wielkimi krokami. Wielu mieszkańców Gorzowa zaopatruje się w fajerwerki, aby hucznie powitać nadchodzący Nowy Rok. Dlatego też policjanci wspólnie ze strażakami kontrolują punkty sprzedaży fajerwerków i sprawdzają m.in. czy sprzedawane są one osobom uprawnionym oraz w jakich warunkach są przechowywane.

- Podczas kontroli sprawdzana jest legalność pochodzenia fajerwerków, obecność instrukcji obsługi w języku polskim oraz unijnego certyfikatu. Warunki przechowywania materiałów pirotechnicznych to także istotny punkt kontroli. Miejsca te powinny być odpowiednio zabezpieczone, wyposażone w systemy wentylacyjne, gaśnice proszkowe, koc gaśniczy oraz tabliczki informacyjne – podkreśla Oskar Stroński z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie.

Jak przyznają sprzedawcy, największy ruch na stoiskach zaczyna się tuż przed samym Sylwestrem. Pomimo apeli o niestrzelanie, zainteresowanie zakupem fajerwerków jest spore, chociaż ceny nie są najniższe. Z każdym rokiem rośnie też kwota, którą wydajemy na zakup fajerwerków. W 2020 roku przeciętny Polak wydawał na zakup materiałów pirotechnicznych ok. 131 zł, natomiast w 2022 roku było to już średnio 250 zł. W tym roku ta kwota będzie wyższa.

Coraz więcej osób kupuje kilkunasto lub kilkudziesięcio strzałowe wyrzutnie, a nie pojedyncze rakiety. W Lidlu baterię 20-strzałową "Mysterie" możemy kupić za 50 zł, baterię 60-strzałową "Power of night" za 99 zł, baterię 150-strzałową "Don Bomber" za 249 zł, a baterię 248-strzałową "El Nino" za 299 zł. Z kolei w Biedronce możemy kupić ciche fajerwerki m.in. wyrzutnię 25-strzałową za 69 zł. Natomiast ceny pozostałych petard wyglądają następująco - wyrzutnia 19 strzałów za 39,99 zł, 36 strzałów za 109 zł, wyrzutnia "Flaming stars" 63 strzały za 139 zł. Natomiast w Carrefourze możemy kupić wyrzutnię Radius 10 strzałów za 109 zł, wyrzutnię Hydra 36 strzałów za 99 zł czy też baterię Proton z czasem pokazu 55 sekund za 259 zł.

Jest też pozytywny trend, bo coraz więcej klientów kupuje tzw. ciche fajerwerki, czyli np. zimne ognie, fontanny, wulkany, ale te tradycyjne fajerwerki cieszą się wciąż ogromną popularnością.

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości