• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Rodzaje wag elektrycznych

28 grudnia 2023, 15:11, Artykuł partnera
Producenci wag starają się, aby ich produkty były dokładniejsze w pomiarach, koniecznie biorąc pod uwagę warunki użytkowania.

Wiele można powiedzieć o nowoczesnych wagach elektronicznych, w tym o tym, że obsługa techniki stała się łatwiejsza, pomiary są szybsze i istnieje wiele przydatnych funkcji. Ale wagi elektryczne mają wiele oddzielnych kategorii, które dzielą urządzenia zgodnie z obszarem zastosowania. Wszystkie najpopularniejsze wagi elektryczne można zobaczyć na stronie internetowej Vagar, gdzie znajduje się szczegółowy opis każdego modelu i szczegółowe specyfikacje.

Kategorie wag elektrycznych

Zawsze zaleca się, aby przy wyborze wagi zawsze zaczynać od sfery użytkowania. Niemożliwe jest pełne wykorzystanie tych samych wag do zasadniczo różnych zadań. Najprostszym modelem jest waga domowa. Są to wersje stacjonarne, kuchenne i kieszonkowe. Jeśli mówimy o modelach kuchennych, mają one charakterystyczne kubki do pomiaru masy produktów wodnistych lub sypkich. Producenci często dodają ciekawe funkcje w postaci diagnostyki wskaźników wartości energetycznej produktu lub objętości. 

Wagi handlowe mają możliwość określenia kosztu towaru. Posiadają drugi wyświetlacz, dzięki czemu ostateczna cena jest natychmiast widoczna dla kupującego. Są one często mylone z wagami napełniającymi, ale ich zadania nie obejmują określania kosztów i pokazywania informacji kupującemu - dlatego zawsze jest tylko jeden wyświetlacz. Modele dla handlu często działają na zasadzie samoobsługi, a następnie jest drukarka do drukowania etykiet. Pozostałe najpopularniejsze modele wag wyglądają następująco:

  1. Wagi medyczne. Potrzebne głównie do ważenia dzieci, więc mają charakterystyczny kształt platformy.
  2. Modele laboratoryjne. Są w stanie dokładnie określić zarówno substancje stałe, jak i ciekłe. Wykorzystywana jest zasada ważenia hydrostatycznego.
  3. Wagi jubilerskie, które są uważane za najdokładniejsze ze wszystkich. Dopuszczalne jest odchylenie nie większe niż 0,01 grama. Wagi laboratoryjne nie mogą się tym pochwalić.

Oprócz tych kategorii istnieją również wagi przemysłowe, dźwigowe i samochodowe. 

Cechy konstrukcyjne nowoczesnych wag elektrycznych

Najczęściej jako materiały korpusu producenci używają plastiku lub szkła. Jest to konieczne, aby urządzenie nie było zbyt ciężkie. Zawsze jest wyświetlacz o określonym formacie. Sprawia, że proces pomiaru jest ogniwem obciążnikowym. Chip odbiera dane z ogniw obciążnikowych, których może być kilka. Czasami do urządzenia dodawana jest pamięć, dzięki czemu można rejestrować poprzednie pomiary, a następnie używać tych wskaźników do własnych celów.

Ponieważ mówimy o wagach elektrycznych, muszą one być zasilane. Istnieją dwa główne warianty urządzeń, w których waga jest zasilana z sieci lub z wbudowanego akumulatora. Akumulator pozwala zignorować fakt braku prądu lub dokonywać pomiarów nawet w miejscach, w których początkowo nie ma możliwości podłączenia do sieci. Istnieją jednak również modele łączone, w których można przełączać się między zasilaniem sieciowym i autonomicznym.

Aby wagi elektroniczne działały jak najdłużej, ważne jest, aby zawsze używać ich tylko w dopuszczalnych warunkach. Wrażliwa elektronika słabo toleruje wilgoć, kurz, wahania temperatury. Dlatego, jeśli konieczne jest dokonywanie pomiarów w tak trudnych warunkach, konieczne jest zakupienie modelu o odpowiednim poziomie ochrony. Standard ochrony jest zawsze wskazany oddzielnie na etykiecie wybranego urządzenia.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości