• Dziś 29°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Historia dworca kolejowego w Gorzowie

27 grudnia 2023, 10:10, Artykuł partnera
Dworzec regionalny w Gorzowie to miejsce odwiedzane przez sporą liczbę pasażerów każdego dnia. Obiekt ten działa już od połowy XIX wieku, a w ostatnich latach został gruntownie przebudowany i zmodernizowany. Poznaj historię tej stacji i sprawdź, gdzie dzisiaj można dotrzeć z Gorzowa.

Gdzie znajduje się dworzec kolejowy w Gorzowie?

Stacja kolejowa Gorzów Wielkopolski już od ponad 150 lat stanowi jeden z najważniejszych punktów miasta. Obiekt ten jest zlokalizowany przy ul. Dworcowej, niedaleko centrum Gorzowa – tuż nad rzeką Wartą. Warto przy tym zaznaczyć, że lokalizacja dworca nie uległa zmianie od czasu jego powstania, nawet pomimo kilku modernizacji dokonywanych w tym czasie.

Kiedy wybudowano dworzec kolejowy w Gorzowie?

Stacja kolejowa w Gorzowie Wielkopolskim powstała w 1857 roku, a dokładniej 12 października. Początkowo dworzec obsługiwał głównie krótkodystansowe, regionalne połączenia, ale jego rola rosła wraz z kolejnymi inicjatywami rozbudowy. W roku 1899 na Warcie powstał most, który pozwolił na połączenie Gorzowa ze stacjami znajdującymi się na południe od miasta. Na początku XX wieku do listy destynacji obsługiwanych przez dworzec dodano m.in. Sulęcin i Myślibórz. W roku 1914 nastąpiła gruntowna przebudowa stacji, która obejmowała przeniesienie torów ponad ulice, co pozwoliło znacznie zwiększyć wydajność ruchu.

Historyczne trasy obejmujące dworzec w Gorzowie

Jednym z najciekawszych punktów historii dworca w Gorzowie jest uwzględnienie stacji na trasie luksusowego pociągu Nord Ekspress. Tym samym miasto stało się częścią trasy prowadzącej z Paryża, przez najważniejsze regiony Niemiec, aż po Królewiec, Wilno i Sankt Petersburg będący wówczas stolicą Rosji. Po roku 1914 kurs ten skrócono do Królewca, jednak dworzec w Gorzowie nadal pozostawał ważnym punktem na mapie polskiej kolei.

Modernizacja dworca w Gorzowie Wielkopolskim

Od 1857 roku dworzec w Gorzowie przechodził wiele remontów i modernizacji. Jedna z najważniejszych inicjatyw została zrealizowana stosunkowo niedawno, bo w roku 2010, gdy stacja została odnowiona przed EURO 2012. Fundusze zdobyte w tym okresie pozwoliły m.in. na:

  • docieplenie budynku,
  • zainstalowanie systemu ogrzewania podłogowego,
  • wymianę stolarki drzwiowej i okiennej,
  • rozbudowę przechowalni bagażu,
  • przemalowanie budynku stacji,
  • renowację kas biletowych.

Łączny koszt wyniósł ok. 3 mln zł, a niedługo później przystąpiono także do remontu peronu nr 1. Kolejne lata przyniosły następne ulepszenia dworca w Gorzowie, które obejmowały m.in. zainstalowanie elektronicznych ekranów systemu informacji pasażerskiej czy automatów biletowych.

Rozkład jazdy Gorzów Wielkopolski

Dworzec w Gorzowie Wielkopolskim to miejsce, z którego można dostać się do wielu miast – położonych zarówno w kraju, jak i poza nim. Jakie trasy można znaleźć w gorzowskim rozkładzie jazdy? Wśród miejsc, do których turyści mogą dotrzeć z tego miasta, znajdują się m.in. Sopot, Piła, Gdańsk i Gdynia. Do tego dochodzi także wiele mniejszych miejscowości w regionie, takich jak Chojnice, Czarna Woda, Czersk, Nowe Drezdenko, Trzcianka, Wieleń czy Strzelce Krajeńskie. Z dokładnym rozkładem można zapoznać się na stronie dworca lub na portalach gromadzących informacje o kolei.

Jak sprawdzić rozkład jazdy dworca w Gorzowie?

Interesuje Cię aktualny rozkład jazdy? Gorzów Wielkopolski to jedna z wielu miejscowości w bazie portalu EuroPodróże, który umożliwia wyszukiwanie połączeń kolejowych w całej Polsce i poza jej granicami. Witryna jest bardzo wygodna w obsłudze, a ponadto pozwala na zakup biletu online. Dzięki temu planowanie podróży staje się znacznie szybsze i łatwiejsze – niezależnie od tego, do jakiego miasta chcesz dotrzeć.

Po wpisaniu nazwy stacji startowej i docelowej można przejrzeć dostępne przejazdy wraz z czasem odjazdu, dojazdu, długością podróży, nazwą pociągu i ceną. Ciekawą funkcją jest sprawdzenie możliwości noclegu, co jeszcze bardziej zwiększa komfort podróżowania i planowania. Wszystko to doskonale łączy się z kluczowymi zaletami kolei w roli środka transportu dla turystów, które obejmują przede wszystkim wygodę, elastyczność i ekologię.


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości