• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzowska Straż Miejska walczy z kopciuchami. Posypały się mandaty

18 grudnia 2023, 11:40, Marcin Kluwak
Od 1 stycznia 2023 roku w Gorzowie nie można użytkować starych, niespełniających norm pieców. Mieszkańcy naszego miasta mieli blisko pięć lat, aby zlikwidować stare kopciuchy i zainstalować te nowe, bardziej ekologiczne. Okazuje się, że nie wszyscy dopełnili tego obowiązku

Na terenie Gorzowa od 1 stycznia 2023 roku, czyli już prawie od roku nie można – do ogrzewania swoich domów, używać przestarzałych pieców, które są uciążliwe dla środowiska. Od tego momentu, można użytkować jedynie kotły spełniające wyśrubowane wymogi emisyjne klasy piątej.

Ograniczenia, które obowiązują na terenie Gorzowa, dotyczą też wszystkich kominków i pieców. Obowiązek wymiany obejmuje zarówno budynki prywatne – jedno i wielorodzinne, jak i budynki gospodarcze, lokale użytkowe oraz zakłady przemysłowe.

Osoby, które użytkują piece niespełniające nowych norm, dopuszczają się wykroczenia określonego w ustawie Prawo o ochronie środowiska, za które przewidziana jest kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego, gorzowska Straż Miejska rozpoczęła kontrole w nieruchomościach na terenie miasta. Pierwsze efekty tych kontroli są już widoczne.

Gorzowska Straż Miejska walczy z kopciuchami. Posypały się mandaty

- W ciągu ostatniego 1,5 miesiąca zostało nałożonych 6 mandatów za to, że właściciele nieruchomości posiadają piece, które nie spełniają norm. Mandaty w wysokości 500 zł - mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Andrzej Jasiński, komendant Straży Miejskiej w Gorzowie.

Ograniczenia zostały wprowadzone uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego z dnia 18 czerwca 2018 roku. Mieszkańcy miasta mieli więc kilka lat na pozbycie się starych kopciuchów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości