• Dziś 18°/8°
  • Jutro 20°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Zimowy rejs lodołamaczem Kuna po Warcie

15 grudnia 2023, 11:12, Anna Kluwak
fot. facebook.com/fpKuna
Jeżeli chcecie spędzić w ciekawy i nietypowy sposób czas w grudniu, to warto wybrać się na jeden z rejsów zabytkowym lodołamaczem Kuna. Start z Bulwaru Wschodniego w Gorzowie. Co istotne, jest to obecnie najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie.

Jeżeli pogoda jest wam niestraszna i chcecie spędzić w ciekawy sposób niedzielę lub świąteczne dni, to będziecie mieli do tego idealną okazję. W zimowe rejsy po rzece Warcie wypłynie lodołamacz Kuna. Rejsy zaplanowano w niedzielę 17 grudnia, poniedziałek 25 grudnia, wtorek 26 grudnia oraz w niedzielę 31 grudnia.

Rejs w najbliższą niedzielę 17 grudnia odbędzie się do Santoka. Start o godz. 11 z Bulwaru Wschodniego, powrót do Gorzowa około godz. 15. W Santoku nie będzie powrotu. Cena 60 zł za osobę. Rejs odbędzie się przy min 30 uczestnikach.

- Przepiękne widoki na Warcie i Noteci zapewnią scenerię do ciekawych zdjęć a rejs statkiem dodatkowo umili niedzielną przygodę. Na pokładzie gorąca kawa i herbata. Chętni mogą zabrać swój prowiant, będzie możliwość upieczenia kiełbasek na statku – podkreślają organizatorzy.

Pozostałe grudniowe wydarzenia, to godzinne rejsy po rzece Warcie podczas których można podziwiać panoramę Gorzowa. Ceny biletów 20 zł i 30 zł. Rejsy będą odbywać się przy minimum 30 osobach chętnych. Start o godz. 12 z Bulwaru Wschodniego.

Historia lodołamacza Kuna

Lodołamacz Kuna został zbudowany 1884 w stoczni Danziger Schiffswerft & Kesselschmiede Feliks Devrient & Co. w Gdańsku jako czwarty z serii lodołamaczy parowych. Na początku nosił nazwę „Ferse”, co jest niemiecką nazwą płynącej przez Kaszuby i wpadającej do Wisły w miejscowości Gniew rzeki Wierzyca. W roku 1940 zmieniono nazwę na „Marder”, a po przybyciu do Polski w roku 1947 nazwano statek „Kuna”, co jest dosłownym tłumaczeniem jego niemieckiej nazwy. Ostatnia nazwa statku została zachowana także po rewitalizacji.

W 1965 roku wycofano statek ze służby, a w następnym roku pozbawiono wyposażenia i nadbudówek; odtąd oczekiwał jako pusty kadłub na zezłomowanie. W latach 70. odholowano go do Gorzowa, przeznaczając na ponton cumowniczy. W 1981 roku zatonął w basenie stoczniowym i pozostawał na dnie przez prawie 20 lat.

W 2000 roku grupa entuzjastów żeglugi i historii z Gorzowa Wielkopolskiego rozpoczęła rewitalizację statku. Powołano Stowarzyszenie Wodniaków Gorzowskich "Kuna", którego członkowie poświęcili 6 lat na uzyskanie stosownych zezwoleń, zebranie funduszy, odszukanie i odtworzenie dokumentacji, wreszcie fizyczną odbudowę statku. Odbudowana "Kuna" z zewnątrz wygląda identycznie, jak w czasach pierwszej służby. W sierpniu 2012 r. stowarzyszenie "Kuna" zostało zlikwidowane, a lodołamacz przekazano drugiemu gorzowskiemu stowarzyszeniu wodniaków – "Przystani Gorzów". Przy okazji uzgodniono, że w razie upadku stowarzyszenia statek zostanie przekazany miastu.

Jest to obecnie najstarszy pływający lodołamacz rzeczny na świecie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości