• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Koniec z nocnymi dyżurami aptek w Gorzowie. Nie kupimy leków po 23?

30 grudnia 2023, 12:48, Marcin Kluwak
zdjęcie poglądowe
Gorzów od 1 stycznia 2024 roku nie będzie już wyznaczać nocnych dyżurów aptek. Tego dnia wchodzą w życie nowe przepisy, które zakładają odejście od przymusowego wyznaczania aptek pełniących dyżur w nocy na rzecz "rozwiązań bardziej dobrowolnych". Najprościej mówiąc, w Gorzowie nie kupimy już żadnego lekarstwa w nocy.

W skrócie:

  • Nie będzie już "obowiązkowego" wyznaczania "dyżurnych" aptek w nocy
  • Wszystko przez analizy, które mówią, że ruch po 21:00 drastycznie maleje
  • Wiele wskazuje na to, że od 1 stycznia 2024, po 23 w Gorzowie nie kupimy już leków

Do 31 grudnia 2023 zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gorzowa, każda apteka w mieście ma swój nocny dyżur od godz. 23 do godz. 7 rano następnego dnia według harmonogramu. W przypadku, gdy apteka nie może pełnić dyżuru wynikającego z harmonogramu, kierownictwo lub właściciel apteki są zobowiązani znaleźć zastępstwo oraz umieścić w widocznym miejscu informację o aptece pełniącej dyżur w zastępstwie.

Kierownicy aptek ogólnodostępnych zobowiązani są do umieszczania w widocznym miejscu informacji o godzinach pracy i dyżurach aptek w porze nocnej, niedziele i święta oraz inne dni wolne od pracy.

Zmiany w dyżurach aptek w Gorzowie

Natomiast w poniedziałek 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące dyżurów aptek, będące rezultatem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zmiana ta jest znacząca, gdyż dotychczas o organizacji dyżurów decydowały często samorządy, nie zawsze biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby aptek czy ich realne możliwości, takie jak liczba personelu czy kwestie finansowe.

Nowelizacja ustawy wprowadza definicję dyżuru w aptece w dzień wolny od pracy. Jest to "dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00". 

Koniec z nocnymi dyżurami aptek w Gorzowie?

Dyżurem w porze nocnej nazywany jest "pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00". 

- Wskazane godziny wynikają z analiz autorów projektu zmiany przepisów, którzy wskazali, że najwięcej klientów odwiedza apteki do godziny 21. Obecne godziny pracy gorzowskich aptek gwarantują pracę w „porze nocnej” oraz „w dni wolne od pracy”, zgodnie z ustawą - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa. 

Ustawodawca wyznaczył godzinę 23 jako graniczną, ponieważ wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że po tej godzinie aktywność w aptekach znacznie maleje. Niemniej jednak ustawa przewiduje możliwość elastycznego dostosowania godzin pracy w przypadku konieczności.

To jest zmiana, której ogólnie oczekiwali farmaceuci, a według deklaracji ma przynieść korzyści pacjentom. Może już nie będzie możliwości zakupu leków o każdej porze dnia i nocy, jednak istnieje większa szansa, że apteka będzie dostępna wtedy, gdy pacjent jej najbardziej potrzebuje - czyli maksymalnie do godziny 23.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości