W skrócie:
Do 31 grudnia 2023 zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gorzowa, każda apteka w mieście ma swój nocny dyżur od godz. 23 do godz. 7 rano następnego dnia według harmonogramu. W przypadku, gdy apteka nie może pełnić dyżuru wynikającego z harmonogramu, kierownictwo lub właściciel apteki są zobowiązani znaleźć zastępstwo oraz umieścić w widocznym miejscu informację o aptece pełniącej dyżur w zastępstwie.
Kierownicy aptek ogólnodostępnych zobowiązani są do umieszczania w widocznym miejscu informacji o godzinach pracy i dyżurach aptek w porze nocnej, niedziele i święta oraz inne dni wolne od pracy.
Natomiast w poniedziałek 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące dyżurów aptek, będące rezultatem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Zmiana ta jest znacząca, gdyż dotychczas o organizacji dyżurów decydowały często samorządy, nie zawsze biorąc pod uwagę rzeczywiste potrzeby aptek czy ich realne możliwości, takie jak liczba personelu czy kwestie finansowe.
Nowelizacja ustawy wprowadza definicję dyżuru w aptece w dzień wolny od pracy. Jest to "dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10.00 a 18.00".
Dyżurem w porze nocnej nazywany jest "pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19.00 a 23.00".
- Wskazane godziny wynikają z analiz autorów projektu zmiany przepisów, którzy wskazali, że najwięcej klientów odwiedza apteki do godziny 21. Obecne godziny pracy gorzowskich aptek gwarantują pracę w „porze nocnej” oraz „w dni wolne od pracy”, zgodnie z ustawą - informuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.
Ustawodawca wyznaczył godzinę 23 jako graniczną, ponieważ wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że po tej godzinie aktywność w aptekach znacznie maleje. Niemniej jednak ustawa przewiduje możliwość elastycznego dostosowania godzin pracy w przypadku konieczności.
To jest zmiana, której ogólnie oczekiwali farmaceuci, a według deklaracji ma przynieść korzyści pacjentom. Może już nie będzie możliwości zakupu leków o każdej porze dnia i nocy, jednak istnieje większa szansa, że apteka będzie dostępna wtedy, gdy pacjent jej najbardziej potrzebuje - czyli maksymalnie do godziny 23.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |