• Dziś 11°/6°
  • Jutro 11°/7°
  • Pojutrze 11°/3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Promieniowanie radioaktywne – jak się przed nim chronić i jak postępować w sytuacji zagrożenia?

11 grudnia 2023, 11:02, Artykuł partnera
Promieniowanie jonizujące wyróżnia się bardzo negatywnym wpływem na zdrowie człowieka - zwłaszcza, gdy jego stężenie jest bardzo wysokie bądź gdy ekspozycja trwa bardzo długo. Na szczęście, obecnie istnieje wiele sposobów, dzięki którym bardzo łatwo i szybko można weryfikować poziom promieniowania i w razie wystąpienia takiej potrzeby podejmować odpowiednie działania zaradcze. W poniższym artykule przedstawiamy wiele cennych informacji na temat promieniowania radioaktywnego.

Szkodliwość promieniowania jonizującego - co warto wiedzieć? 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że promieniowanie jonizujące to jeden z rodzajów energii, którą uwalniają atomy. Energia ta przemieszcza się poprzez fale elektromagnetyczne, (promieniowanie rentgenowskie bądź gamma) lub poprzez cząstki  (beta, alfa, neutrony). Rozpad atomów określa się jako promieniotwórczość. W momencie, gdy następuje nadmiar wyemitowanego promieniowania jonizującego, określa się to jako właśnie promieniowanie jonizujące. 

Promieniowanie jonizujące ma różne rodzaje, taki jak cząstki beta i alfa, promieniowanie X, neutrony oraz promieniowanie gamma. Każdy z tych typów posiada szereg określonych właściwości fizycznych i wykazuje się określoną skutecznością w uszkadzaniu tkanek. Z promieniowaniem każdy z nas ma do czynienia na co dzień - dociera ono do nas z kosmosu, ale jest również emitowane przez wiele urządzeń stosowanych przez nas.

Energię jądrową wytwarzają również medyczne urządzenia szpitalne, które wykorzystuje się podczas diagnozy oraz zwalczania różnego rodzaju schorzeń. Promieniowanie jonizujące szkodzi wtedy, gdy jego stężenie jest bardzo wysokie. Największe zagrożenia stanowi np. zrzucenie bomby atomowej - w takich przypadkach stężenie jest tak ogromne, że może unicestwić całe miasta. Doszło do tego w XX wieku w Japonii, kiedy to miasta Hiroszima i Nagasaki zniknęły z powierzchni ziemi, a śmierć poniosło 200 tysięcy ludzi, zaś kilka milionów do końca życia borykało się z różnymi schorzeniami będącymi następstwem tego wydarzenia. Więcej o tym na stronie: https://www.srtech.pl/artykuly/dozymetria/wybuch-w-czarnobylu Aby mieć zawsze pewność, iż jesteśmy bezpieczni i nie dociera do nas zbyt duża ilość promieniowania, warto wyposażyć się w odpowiednie urządzenia pomiarowe. 

Samodzielna weryfikacja poziomu promieniowania - licznik Geigera

Każdy, kto chce mieć stuprocentową pewność, iż jest bezpieczny, a poziom emitowanego promieniowania nie jest zbyt wysoki, może zaopatrzyć się w różnorodne profesjonalne urządzenia pomiarowe.

Mowa tutaj chociażby o liczniku Geigera. Jest to bardzo nowoczesny gazowy detektor promieniowania składający się ze zbiornika ze specjalnym gazem i elektrod. Do nich podłączane jest wysokie napięcie, które wytwarza silne pole elektryczne. Liczniki Geigera posiadają intuicyjne wyświetlacze, na których w bardzo krótkim czasie wyświetlają się wszelkie informacje. Więcej o licznikach Geigera można przeczytać na https://www.srtech.pl/licznik-geigera.

Jak postępować w sytuacji zagrożenia? 

W sytuacji, gdyby doszło do zagrożenia radiacyjnego, należy stosować się do wszelkich komunikatów wydawanych przez władze oraz Państwową Agencję Atomistyki. Odradza się podejmowanie różnych działań na własną rękę, takich jak zażywanie jodu bez konsultacji z lekarzem. Obecnie technika tak bardzo poszła do przodu, że od razu gdyby doszło do jakiegokolwiek wzrostu promieniowania możemy samodzielnie monitorować jego poziom w swojej okolicy. 

W różnorodne mierniki promieniowania najwyższej jakości można zaopatrzyć się w sklepie SR Tech na https://www.srtech.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości