Dawid Kownacki urodził się 14 marca 1997 roku. Pierwsze piłkarskie kroki stawiał w GKP Gorzów Wielkopolski. Stamtąd szybko przeniósł się do Akademii Lecha Poznań, gdzie krok po kroku pokonywał kolejne szczeble rozwoju.
W wieku 16 lat zadebiutował w Ekstraklasie. Pierwszą bramkę zdobył z kolei niespełna miesiąc przed ukończeniem 17. roku życia. Łącznie w barwach “Kolejorza” rozegrał 94 spotkania i zdobył w nich 20 goli.
Przed startem sezonu 2017/2018 został zawodnikiem włoskiej Sampdorii. W Genui grał przez dwa lata, po czym klub zdecydował się go wypożyczyć do Fortuny Düsseldorf. Dobre występy zaowocowały tym, że niemiecki zespół postanowił go wykupić.
Na początku 2022 roku na krótko wrócił do Lecha i walnie przyczynił się do zdobycia mistrzowskiego tytułu. Obecnie jest zawodnikiem Werderu Brema.
Debiut w reprezentacji Polski zaliczył 23 marca 2018 roku podczas meczu towarzyskiego z Nigerią. Trzy miesiące później strzelił swoją pierwszą i jak na razie jedyną bramkę w kadrze narodowej. Do tej pory ma na swoim koncie 7 występów z orzełkiem na piersi.
W tym samym roku co Kownacki na świat przyszła też Paulina Dudek. Piłkarskiego abecadła uczyła się w dwóch klubach: Polonii Słubice i Stilonie Gorzów. Jej kariera nabrała rozpędu od 2014 roku, kiedy to została zawodniczką Medyka Konin.
Tuż przed tym transferem zadebiutowała w reprezentacji Polski. Miało to miejsce 8 maja 2014 roku w spotkaniu z Wyspami Owczymi. Łącznie ma na swoim koncie 50 takich występów i 7 strzelonych bramek.
W barwach Medyka grała do 2018 roku. W tym czasie wraz z koleżankami z drużyny dwukrotnie mogła cieszyć się z mistrzowskiego tytułu. Dzięki dobrej postawie na boisku zapracowała sobie na transfer do Paris Saint-Germain.
Dudek może mówić do sporym pechu. W drugiej połowie 2022 roku zerwała więzadła krzyżowe w prawym kolanie. Kiedy wydawało się, że po wielomiesięcznej rehabilitacji wróci na boisko, kontuzja się odnowiła i ponownie czeka ją dłuższa przerwa.
Kolejnym reprezentantem Polski urodzonym w Gorzowie Wielkopolskim jest Sebastian Walukiewicz. Przyszedł na świat 5 kwietnia 2000 roku, co czyni go najmłodszym bohaterem naszego tekstu. Pierwsze kontakty z boiskiem piłkarskim zaliczył w drużynie FC Kłodawa 13.
Następnie trenował w MKP Gorzów Wielkopolski, z którego w 2013 roku przeniósł się do juniorskiego zespołu warszawskiej Legii. W stolicy spędził 4 lata, jednak nie potrafił przebić się do pierwszej drużyny. Dlatego też przed startem sezonu 2017/2018 został zawodnikiem Pogoni Szczecin.
Tam doczekał się debiutu w Ekstraklasie i szybko zapracował sobie na transfer do Cagliari. W barwach tego klubu doczekał się nie tylko pierwszego występu w Serie A, ale i premierowego powołania do reprezentacji Polski.
Obecnie Walukiewicz jest zawodnikiem innego włoskiego klubu Empoli. Wyniki tego zespołu może śledzić każdy, kto posiada ComeOn kod bonusowy. Rejestracji w tym serwisie mogą dokonać tylko osoby pełnoletnie.
Ostatni z bohaterów naszego tekstu też ma na swoim koncie występy w reprezentacji Polski, jednak w przeciwieństwie do wyżej wymienionych nie uprawiał on piłki nożnej a siatkówkę. Urodził się 14 września 1959 roku. Jego pierwszym klubem był miejscowy MKS Znicz, z którym w 1975 roku sięgnął po młodzieżowe mistrzostwo Polski.
Rok po tym wydarzeniu został zawodnikiem Stilonu. Po kolejnych dwunastu miesiącach przeniósł się do Gwardii Wrocław. Grał tam nieprzerwanie przez 12 kolejnych sezonów. W tym czasie trzykrotnie zostawał mistrzem Polski i raz wywalczył krajowy Puchar.
W reprezentacji Polski zadebiutował w 1978 roku. Łącznie ma na swoim koncie 337 występów. W swojej kolekcji ma trzy srebrne medale mistrzostw Europy. Po zakończeniu kariery rozpoczął pracę jako trener.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Musical "Metro" - Koncert Jubileuszowy 30 lat
10 listopada 2024
kup bilet |