• Dziś 10°/8°
  • Jutro 13°/8°
Wiadomości

Gmina dobra dla życia. Zielona Góra wysoko, Gorzów nawet za Babimostem

17 listopada 2023, 12:23, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Według Rankingu Gmina Dobra dla Życia, opracowanego przez Serwis Samorządowy PAP, nasi południowi sąsiedzi zajmują miejsce na podium. Gorzów – wśród miast na prawach powiatu znalazł się dopiero w trzeciej dziesiątce.

Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W określaniu jakości życia wzięto pod uwagę również poziom edukacji, liczbę żłobków i przedszkoli, a nawet zasoby bibliotek. Wszystkie wskaźniki po przeliczeniu dały Wskaźnik Jakości Życia, a jego wartość stała się podstawą lokaty w rankingu – im wyższa, tym wyższe miejsce.

W kategorii miast na prawach powiatu Zielona Góra zajmuje wysoką trzecią lokatę. Gorzowa nie ma w pierwszej dziesiątce, ani też w drugiej. Nasze miasto na 50 ocenionych zajmuje dopiero 24. miejsce. Przed nami są takie ośrodki jak Krosno, Gliwice, Białystok, czy Koszalin, nie mówiąc już o Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie.

Jeżeli chodzi o samo województwo lubuskie, to na 50 gmin w województwie miasto Gorzów Wielkopolski znajduje się na piątym miejscu. Pierwsze jest Zielona Góra, ale przed Gorzowem jest też Świdnica, Łęknica, Kostrzyn nad Odrą, czy nawet Babimost!

Kłodawa wysoko w rankingu, Bogdaniec na miejscu 40

W województwie lubuskim w rankingu „Gmina Dobra do Życia 2023” na ósmym miejscu znajduje się Kłodawa. Santok zajmuje 18. miejsce, a Deszczno 22. Kolejna, podgorzowska gmina, czyli Bogdaniec, znajduje się na odległym 40. miejscu.

Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś, w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński.


Podziel się

Komentarze


Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości