• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Czarcie kręgi w lesie koło Gorzowa

14 listopada 2023, 12:19, Anna Kluwak
fot. Tadeusz Szyszko, Nadleśnictwo Kłodawa
Nadleśnictwo Kłodawa pochwaliło się nietypowym odkryciem w lesie koło Gorzowa. Zastępca nadleśniczego Tadeusz Szyszko natknął się na czarcie kręgi, czyli nietypowe zbiorowisko grzybów, które tworzą okrąg.

- Czarcie kręgi, kręgi czarownic czy czarcie koła to tylko niektóre nazwy nadane przez naszych przodków przyrodniczemu zjawisku widocznemu na zdjęciu. Zjawisko to można zaobserwować podczas warunków sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach, na łąkach, a nawet na przydomowych trawnikach – opowiada Nadleśnictwo Kłodawa.

Zastępca nadleśniczego Tadeusz Szyszko natknął się na kręgi z grzybów w kłodawskich lasach na początku listopada. Na zdjęciu widać nietypowe zbiorowisko grzybów, które rosną obok siebie i tworzą okrąg. Zdjęcie zostało wykonane w Leśnictwie Łośno niedaleko miejscowości Mszaniec.

Kiedyś wierzono, że takie kręgi tworzyły się tam, gdzie były odprawiane czary albo czarownice spotykały się na sabat. Jednak jest to całkowicie naturalne przyrodnicze zjawisko, które oczywiście wzbudza ciekawość.

- Grzybnia, rozrastając się, wyczerpuje składniki odżywcze i zatruwa glebę swoimi toksynami. To stwarza niekorzystne warunki do rozwoju grzyba i hamuje jego wzrost wewnątrz okręgu. Rozwój grzybni oraz wzrost owocników jest możliwy jedynie na obrzeżach takiego okręgu, gdzie składników pokarmowych jest jeszcze pod dostatkiem – tłumaczą leśnicy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości