• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 10
Wiadomości

Pożar autobusu MZK. Zapaliło się tylne koło

10 listopada 2023, 09:52, Anna Kluwak
fot. czytelnik Damian
W piątkowy poranek doszło do pożaru autobusu MZK Gorzów, a dokładnie tylnego koła w pojeździe marki MAN. Kierowcy autobusu udało się na szczęście ugasić ogień przed przybyciem na miejsce strażaków.

W piątek 10 listopada o godz. 9.12 dyżurny gorzowskiej otrzymał zgłoszenie o pożarze autobusu na przystanku przy ul. Walczaka na wysokości Białego Kościółka. Na miejsce zostały wysłane dwa zastępy straży pożarnej oraz kontrola ruchu MZK.

Jak się okazało, doszło do pożaru tylnego koła w autobusie marki MAN należącego do Miejskiego Zakładu Komunikacji. - Doszło do pożaru tylego koła w autobusie. Ogień został ugaszony przez kierowcę przed przybyciem na miejsce strażaków - komentuje Bartłomiej Mądry, oficer prasowy gorzowskiej straży pożarnej.

Jak relacjonuje nasz czytelnik Damian od którego dostaliśmy zdjęcie, widział przed godz. 9 jak ten sam autobus podjeżdżał pod górkę przy Al. ks. Andrzejewskiego i dymiło się z tylnego koła - tego samego, które zapaliło się przy ul. Walczaka. Koło zapaliło się prawdopodobnie od hamulców.

Komentarz Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie

Po opublikowaniu artykułu, głos w sprawie zabrał Miejski Zakład Komunikacji, który przesłał wyjaśnienia dotyczące dwóch zdarzeń z udziałem autobusów komunikacji miejskiej.

- W autobusie nr 620 doszło do przegrzania układu hamulcowego w trakcie wykonywania zjazdu awaryjnego. Pojazd wykonywał zjazd awaryjny bez pasażerów, ulicą Walczaka, po uprzednim wykryciu usterki układu hamulcowego pojazdu. Przegrzanie układu hamulcowego pojazdu przy zjeździe ze wzniesienia, doprowadziło do wyzwolenia się dymu. Kierująca autobusem zatrzymała pojazd i następnie zgodnie z obowiązującymi procedurami przystąpiła do gaszenia doprowadzając do stłumienia zarzewia ognia. Obecnie trwa ustalanie przyczyn uszkodzenia przewodu, którym była wada materiałowa lub uszkodzenie mechaniczne.

Jednoczenie w nawiązaniu do artykułu z dnia 4 listopada informuję, że w autobusie o numerze taborowym 650 nie doszło do pożaru, jedynie uruchomienia systemu gaszenia w związku ze wzrostem temperatury w komorze silnika. Pojazd marki MAN Lion’s City L wyposażony jest w system detekcji (wykrywania pożaru) oraz gaszenia komory silnika. System gaszenia składa się z gaśnicy zawierającej środek gaśniczy oraz przewodów detekcji. Powołano rzeczoznawcę, który wykluczył pożar, jednocześnie ustalając, że w pojeździe doszło do uszkodzenia przewodu systemu detekcji, co spowodowało uruchomienie systemu gaszenia, w wyniku czego czynnik gaśniczy wypełnił komorę silnika.

Wszystkie autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Gorzowie wyposażone są w system wykrywania pożaru w komorze silnika, natomiast pojazdy z silnikiem diesla posiadają system gaszenia, który po wykryciu przekroczenia dopuszczalnej temperatury w silniku, aktywuje wyzwolenie czynnika gaśniczego. Kierowcy szkoleni są w zakresie ewakuacji pasażerów i obsługi urządzeń przeciwpożarowych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości