• Dziś -2°/-6°
  • Jutro -1°/-4°
  • Pojutrze -1°/-6°
  • Jakość powietrza (CAQI): 118 Bardzo zła jakość powietrza! Zostań dziś w domu.
Wiadomości

Remont dziurawej Spichrzowej za ponad 14 mln zł?

8 listopada 2023, 13:15, Anna Kluwak
fot. Damian Pyta
Do przetargu na przebudowę ostatniego odcinka ul. Spichrzowej w Gorzowie zgłosiły się dwie firmy. Najtańsza oferta jest na kwotę blisko 14,5 mln zł. Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację wszystkich prac.

Miasto zabiera się za ostatni dziurawy odcinek ul. Spichrzowej. Przebudowany zostanie nie tylko fragment od mostu Staromiejskiego do ul. Hejmanowskiej, ale również samo skrzyżowanie z ul. Chrobrego i Nadbrzeżną. Spółka Gorzowskie Inwestycje Miejskie czekała na zgłoszenia chętnych firm do środy 8 listopada.

Jak się okazało, w budżecie na ten cel zapisano aż 12 mln 951 tys. 373,10 zł. Natomiast do przetargu zgłosiły się dwie firmy, których oferty przekraczają założony budżet. Najtańszą ofertę złożyło konsorcjum firm TORMEL oraz WUPRINŻ S.A z Poznania na kwotę 14 mln 498 tys. 261,62 zł. Z kolei Eurovia Polska S.A. z Kobierzyc zaoferowała 14 mln 745 tys. 144,18 zł.

Teraz urzędnicy będą analizować obie oferty pod względem formalnym. Jeżeli uda się rozstrzygnąć przetarg, wówczas Wykonawca będzie miał 14 miesięcy na realizację wszystkich prac.

Przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie. Tak będzie wyglądać przebudowa ul. Spichrzowej w Gorzowie

Inwestycja obejmie 500-metrowy odcinek ul. Spichrzowej, który jest w fatalnym stanie. Zaplanowane prace budowlane poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz zwiększą przepustowość skrzyżowania ulic: Spichrzowej, Nadbrzeżnej, Chrobrego i Mostowej.

W ramach zadania wykonana zostanie nowa nawierzchnia, chodniki, odwodnienie i oświetlenie. Zaplanowano również wykonanie około 20 miejsc parkingowych (w tym 2 dla osób niepełnosprawnych), ścieżkę rowerową, od Mostu Staromiejskiego wzdłuż ul. Chrobrego, parking dla rowerów oraz samoobsługową stację naprawy rowerów. W zakresie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji zostanie przebudowana sieć wodociągowa wraz z przyłączami do budynków.

Przebudowa skrzyżowania ul. Spichrzowej, Chrobrego, Nadbrzeżnej i mostu Staromiejskiego w Gorzowie

W ramach przebudowy skrzyżowania ul. Spichrzowej, Nadbrzeżnej, Chrobrego i Mostowej, zaplanowano m.in. wydzielenie wysp kanalizujących ruch uliczny w zmienionej postaci oraz wprowadzenie przejścia dla pieszych wraz z przejazdem dla rowerów pod wiaduktem kolejowym, co pozwoli na bezpośrednie połączenie istniejących bulwarów, zlokalizowanych wzdłuż Warty.

Dodatkowo przebudowana zostanie sygnalizacja świetlna, a istniejące przejście dla pieszych, zlokalizowane na północnym wlocie ul. Chrobrego, zostanie przesunięte, co pozwoli na wygospodarowanie miejsca na przejazd rowerowy. Pojawi się też lewoskręt, przeznaczony dla pojazdów skręcających z ulicy Chrobrego (wlot północny) w ulicę Spichrzową (wlot wschodni).

Wjazd w Mostową zostanie zamknięty! Zamiast drogi będzie ścieżka i chodnik

Jednak jedną z najpoważniejszych zmian, jakie zajdą podczas przebudowy skrzyżowania, będzie zamknięcie wjazd z ul. Spichrzowej w ul. Mostową. Do tej pory kierowcy, jadący ul. Spichrzową mogli skręcić w prawo w ul. Mostową i dalej pojechać ul. Obotrycką.

Podczas przebudowy ul. Spichrzowej to się zmieni. Wjazd w ul. Mostową zostanie całkowicie zamknięty. W miejscu, gdzie obecnie znajduje się jezdnia, będzie zlokalizowana ścieżka rowerowa i chodnik.

Jak tłumaczy miasto, ma to na celu poprawę bezpieczeństwa w tym miejscu oraz redukcję liczby wlotów na skrzyżowaniu. W końcu znajdują się tam popularne lokale gastronomiczno-rozrywkowe z których chętnie korzystają mieszkańcy. Docelowo ul. Mostowa ma stać się drogą dla ruchu osiedlowego. Kierowcy będą mogli dojechać do ul. Mostowej od strony ul. Obotryckiej, która stanie się drogą dwukierunkową. Obecnie jest to ulica jednokierunkowa.

Kiedy kierowców czeka nowa rzeczywistość na drodze? Przewidywany termin wprowadzenia nowej stałej organizacji ruchu to koniec 2024 roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości