• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 17 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie już nie będzie zaniedbany. Zabytkową nekropolię przejmie miasto!

30 października 2023, 13:09, Anna Kluwak
fot. archiwum
Władze Gorzowa w 2024 roku przejmą od parafii cmentarz Świętokrzyski przy ul. Warszawskiej. Miasto zamierza wybrać zarządcę, który będzie dbał o zabytkową nekropolię. To oznacza, że skończy się wieloletni problem z bałaganem i tonami śmieci zalegającymi na cmentarzu.

Problem ze śmieciami na terenie zabytkowego cmentarza Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej w Gorzowie powraca co roku w okresie Wszystkich Świętych. Mieszkańcy odwiedzający nekropolię skarzą się na zarośnięte krzakami groby i hałdy śmieci. Z kolei parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, która od lat opiekuje się historycznym cmentarzem tłumaczy, że nie stać jej na sprzątanie i wywóz odpadów. Natomiast Urząd Miasta Gorzowa podkreślał, że nie jest administratorem nekropolii, więc nie ma obowiązku wywozu odpadów z jej terenu.

Więźniowie posprzątali cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie

Jednak co roku, tuż przed 1 listopada cmentarz był doraźnie porządkowany przez spółkę Inneko. Tak też było w ostatnich tygodniach, kiedy pracownicy miejskiej spółki wspólnie z osadzonymi z Zakładu Karnego zajęli się uprzątnięciem nekropolii. Zostały przeprowadzone takie prace, jak wywóz gałęzi, koszenie traw, odchwaszczanie, opróżnianie pojemników na odpady oraz likwidacja hałd odpadów zalegających przede wszystkim wzdłuż alejek.

Miasto przejmie cmentarz Świętokrzyski w Gorzowie. Jest deklaracja prezydenta Gorzowa

W ostatnim czasie Sebastian Pieńkowski, radny Praw i Sprawiedliwości napisał interpelację do prezydenta Gorzowa w sprawie cmentarza Świętokrzyskiego, Radny zapytał się wprost, na jakim etapie jest proces przejęcia cmentarza przez miasto, bo takie deklaracje były składane przez urzędników w ubiegłym roku.

- Prace budowlane na cmentarzu objęte dofinansowaniem zostały zakończone. Po 15 grudnia będzie możliwe będzie przejęcie w formie umowy darowizny cmentarza przez miasto wraz z uregulowaniem innych kwestii między diecezją a miastem, jak użyczenie nieruchomości, okres trwałości projektu. Przejęcie cmentarza Świętokrzyskiego przez miasto planowane jest w 2024 roku. Projekt umowy darowizny obecnie jest na etapie przygotowania – komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.

Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego nie przedstawiła informacji dotyczących kosztów rocznego utrzymania cmentarza, a ich zakres ograniczony jest jedynie do zlecenia przez parafię wywożenia niewielkiej ilości odpadów. Natomiast miasto, które nie jest właścicielem cmentarza, nie jest w stanie określić kosztu niezbędnych prac do wykonania po przejęciu nekropolii.

- Szacowany koszt bieżącego utrzymania nekropolii zostanie określony po przejęciu obiektu i określeniu potrzeb oraz wymagań związanych utrzymaniem czystości oraz pielęgnacją zieleni. Podmiot odpowiedzialny za utrzymanie cmentarza zostanie wybrany przez miasto zgodnie z prawem zamówień publicznych – podkreśla wiceprezydent Olek.

To oznacza, że po wybraniu przez miasto firmy odpowiedzialnej za utrzymanie cmentarza, skończy się problem z bałaganem i zalegającymi śmieciami na terenie zabytkowej nekropolii.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości