Problem ze śmieciami na terenie zabytkowego cmentarza Świętokrzyskiego przy ul. Warszawskiej w Gorzowie powraca co roku w okresie Wszystkich Świętych. Mieszkańcy odwiedzający nekropolię skarzą się na zarośnięte krzakami groby i hałdy śmieci. Z kolei parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego, która od lat opiekuje się historycznym cmentarzem tłumaczy, że nie stać jej na sprzątanie i wywóz odpadów. Natomiast Urząd Miasta Gorzowa podkreślał, że nie jest administratorem nekropolii, więc nie ma obowiązku wywozu odpadów z jej terenu.
Jednak co roku, tuż przed 1 listopada cmentarz był doraźnie porządkowany przez spółkę Inneko. Tak też było w ostatnich tygodniach, kiedy pracownicy miejskiej spółki wspólnie z osadzonymi z Zakładu Karnego zajęli się uprzątnięciem nekropolii. Zostały przeprowadzone takie prace, jak wywóz gałęzi, koszenie traw, odchwaszczanie, opróżnianie pojemników na odpady oraz likwidacja hałd odpadów zalegających przede wszystkim wzdłuż alejek.
W ostatnim czasie Sebastian Pieńkowski, radny Praw i Sprawiedliwości napisał interpelację do prezydenta Gorzowa w sprawie cmentarza Świętokrzyskiego, Radny zapytał się wprost, na jakim etapie jest proces przejęcia cmentarza przez miasto, bo takie deklaracje były składane przez urzędników w ubiegłym roku.
- Prace budowlane na cmentarzu objęte dofinansowaniem zostały zakończone. Po 15 grudnia będzie możliwe będzie przejęcie w formie umowy darowizny cmentarza przez miasto wraz z uregulowaniem innych kwestii między diecezją a miastem, jak użyczenie nieruchomości, okres trwałości projektu. Przejęcie cmentarza Świętokrzyskiego przez miasto planowane jest w 2024 roku. Projekt umowy darowizny obecnie jest na etapie przygotowania – komentuje Iwona Olek, wiceprezydent Gorzowa.
Parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego nie przedstawiła informacji dotyczących kosztów rocznego utrzymania cmentarza, a ich zakres ograniczony jest jedynie do zlecenia przez parafię wywożenia niewielkiej ilości odpadów. Natomiast miasto, które nie jest właścicielem cmentarza, nie jest w stanie określić kosztu niezbędnych prac do wykonania po przejęciu nekropolii.
- Szacowany koszt bieżącego utrzymania nekropolii zostanie określony po przejęciu obiektu i określeniu potrzeb oraz wymagań związanych utrzymaniem czystości oraz pielęgnacją zieleni. Podmiot odpowiedzialny za utrzymanie cmentarza zostanie wybrany przez miasto zgodnie z prawem zamówień publicznych – podkreśla wiceprezydent Olek.
To oznacza, że po wybraniu przez miasto firmy odpowiedzialnej za utrzymanie cmentarza, skończy się problem z bałaganem i zalegającymi śmieciami na terenie zabytkowej nekropolii.
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |