• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Gorzów czy Gorzów Wielkopolski? Tak zdecydowali czytelnicy

30 października 2023, 09:29, Anna Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Czytelnicy portalu gorzowianin.com wzięli udział w ankiecie na temat zmiany nazwy miasta. Swój głos oddało ponad 2,7 tys. osób. Zdaniem 54,42% głosujących nasze miasto powinno pozbyć się przymiotnika „Wielkopolski” i zmienić nazwę na Gorzów.

Grupa kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa wyszła z inicjatywą zmiany nazwy miasta z Gorzów Wielkopolski na Gorzów. O tym pomyśle podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorzowa mówił w imieniu komitetu społecznego Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

- Jestem przekonany, że inicjatywa obywatelska spotka się z dużą aprobatą wśród mieszkańców. Tak naprawdę tę sprawę można było już kilkanaście lat temu załatwić. Jednak nie chcemy odkładać tego na kolejną kadencję, bo przed nami wybory samorządowe. Gorzów nie zasługuje. Mam nadzieję, że państwo radni przed podjęciem decyzji, będą mocno angażować się w to dzieło – podkreślał Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Komitet inicjatywy zmiany nazwy miasta złoży we wtorek 31 października kompletny wniosek w Urzędzie Miasta Gorzowa. Pomysłodawcy projektu zakładają, że konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy miasta miałyby zostać przeprowadzone od 16 listopada 2023 roku do 19 stycznia 2024 roku.

Koniec Gorzowa Wielkopolskiego. Tak zdecydowali czytelnicy portalu gorzowianin.com

Tuż po ogłoszeniu pomysłu na zmianę z Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów, ruszyliśmy z ankietą wśród naszych czytelników. Zapytaliśmy się wprost, jaka powinna być nazwa naszego miasta. W ciągu pięciu dni w naszej ankiecie wzięło udział aż 2705 osób.

Jak się okazało, czytelnicy portalu gorzowinanin.com zdecydowali, że nazwa miasta powinna zostać zmieniona. Na nazwę Gorzów swój głos oddało 54,42% osób głosujących w ankiecie (1472 głosy).

Z kolei 42.48% osób (1148 głosów) chciałoby zostać przy obecnej nazwie Gorzów Wielkopolski. Natomiast 3,11% osób (84 głosy) nie wie lub nie ma zdania na ten temat.

Ankieta

Jaka powinna być nazwa miasta?

  • Gorzów54.42%
  • Gorzów Wielkopolski42.48%
  • Nie wiem/Nie mam zdania3.11%
Ankieta zakończona. Dziękujemy!
Oddanych głosów: 2705

Kiedy nazwa miasta mogłaby zostać zmieniona na Gorzów?

- Jest szansa, że w lutym 2024 roku radni podczas sesji będą mogli podjąć uchwałę w sprawie zmiany nazwy. Taka uchwała musi być przekazana wojewodzie lubuskiemu, który następnie ma 30 dni aby przesłać ten wniosek do MSWiA – opowiadał Korolewicz.

Aby zmiana nazwy miasta mogła nastąpić od 1 stycznia 2025 roku, to musi być przekazany komplet dokumentów do marca 2024 roku. Następnie wszystko jest analizowane przez komisję nazewnictwa przy MSWiA.

Ile kosztuje zmiana nazwy miasta?

Co istotne, mieszkańcy nie musieliby wymieniać żadnych dokumentów - dowodu osobistego czy prawa jazdy. Te byłyby ważne zgodnie z terminem znajdującym się na każdym dokumencie. Z kolei koszta, jakie poniosłoby miasto, zamknęłyby się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kiedy 8 lat temu Stargard Szczeciński zmienił nazwę na Stargard, wówczas te koszta wyniosły 50 tys. zł.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości