Grupa kilkudziesięciu mieszkańców Gorzowa wyszła z inicjatywą zmiany nazwy miasta z Gorzów Wielkopolski na Gorzów. O tym pomyśle podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gorzowa mówił w imieniu komitetu społecznego Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.
- Jestem przekonany, że inicjatywa obywatelska spotka się z dużą aprobatą wśród mieszkańców. Tak naprawdę tę sprawę można było już kilkanaście lat temu załatwić. Jednak nie chcemy odkładać tego na kolejną kadencję, bo przed nami wybory samorządowe. Gorzów nie zasługuje. Mam nadzieję, że państwo radni przed podjęciem decyzji, będą mocno angażować się w to dzieło – podkreślał Jerzy Korolewicz, prezes Zachodniej Izby Przemysłowo-Handlowej.
Komitet inicjatywy zmiany nazwy miasta złoży we wtorek 31 października kompletny wniosek w Urzędzie Miasta Gorzowa. Pomysłodawcy projektu zakładają, że konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy miasta miałyby zostać przeprowadzone od 16 listopada 2023 roku do 19 stycznia 2024 roku.
Tuż po ogłoszeniu pomysłu na zmianę z Gorzowa Wielkopolskiego na Gorzów, ruszyliśmy z ankietą wśród naszych czytelników. Zapytaliśmy się wprost, jaka powinna być nazwa naszego miasta. W ciągu pięciu dni w naszej ankiecie wzięło udział aż 2705 osób.
Jak się okazało, czytelnicy portalu gorzowinanin.com zdecydowali, że nazwa miasta powinna zostać zmieniona. Na nazwę Gorzów swój głos oddało 54,42% osób głosujących w ankiecie (1472 głosy).
Z kolei 42.48% osób (1148 głosów) chciałoby zostać przy obecnej nazwie Gorzów Wielkopolski. Natomiast 3,11% osób (84 głosy) nie wie lub nie ma zdania na ten temat.
- Jest szansa, że w lutym 2024 roku radni podczas sesji będą mogli podjąć uchwałę w sprawie zmiany nazwy. Taka uchwała musi być przekazana wojewodzie lubuskiemu, który następnie ma 30 dni aby przesłać ten wniosek do MSWiA – opowiadał Korolewicz.
Aby zmiana nazwy miasta mogła nastąpić od 1 stycznia 2025 roku, to musi być przekazany komplet dokumentów do marca 2024 roku. Następnie wszystko jest analizowane przez komisję nazewnictwa przy MSWiA.
Co istotne, mieszkańcy nie musieliby wymieniać żadnych dokumentów - dowodu osobistego czy prawa jazdy. Te byłyby ważne zgodnie z terminem znajdującym się na każdym dokumencie. Z kolei koszta, jakie poniosłoby miasto, zamknęłyby się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kiedy 8 lat temu Stargard Szczeciński zmienił nazwę na Stargard, wówczas te koszta wyniosły 50 tys. zł.
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |