Zacznijmy wszystko od jasnego określenia obu terminów. Kopia zapasowa to nic innego jak forma cyfrowego zabezpieczenia danych – jest to proces tworzenia kopii danych, które można przywrócić w sytuacji, gdy te pierwotne zostaną uszkodzone, zniekształcone, zaginą lub zostaną skradzione. Jeśli zaś chodzi o Disaster Recovery (DR), jest to strategia i zestaw procedur, które pozwalają na kompleksową odbudowę całego środowiska IT po poważnej awarii czy katastrofie.
Tym samym o kopii zapasowej można myśleć jak o takiej codziennej polisie ubezpieczeniowej zabezpieczającej dane. Disaster Recovery jest natomiast wielowymiarowym planem działania w razie poważnej katastrofy, który pozwala na szybkie przywrócenie systemów do pełnego działania, obejmując nie tylko same dane, ale także aplikacje, sprzęt itp.
W świecie cyfrowym ochrona danych to niezaprzeczalnie podstawa. Często z różnych względów stajemy jednak przed wyborem, czy zadowolić się jedynie kopią zapasową, czy może jednak inwestować w kompleksową strategię Disaster Recovery. Poniżej prezentujemy kilka istotnych aspektów, które warto wziąć w tym zakresie pod uwagę.
Kopia zapasowa to podstawowy element zabezpieczenia danych. Można robić ją zarówno poprzez regularne zapisywanie danych na nośnikach zewnętrznych – takich jak dyski czy serwery, jak i w chmurze. Kiedy się sprawdza, a raczej, kiedy wystarcza regularna kopia zapasowa?
Wprowadzenie procedur Disaster Recovery jest szczególnie wskazane w określonych sytuacjach. Poniżej znajdziesz te najbardziej kluczowe.
Jak widać, ostateczny wybór między kopią zapasową a Disaster Recovery często zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy. Niewątpliwie kopia zapasowa jest tańszym rozwiązaniem. Opiera się głównie na kosztach przechowywania danych, czy to na dyskach stacjonarnych, czy w chmurze. Disaster Recovery jest tym samym rozwiązaniem bardziej kompleksowym i może wymagać inwestycji w dedykowane centra danych lub specjalistyczne rozwiązania chmurowe.
Przy czym dla wielu MŚP (sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) regularna kopia zapasowa może być wystarczająca. Natomiast duże przedsiębiorstwa albo te, które działają w newralgicznych sektorach rynku, powinny rozważyć jednak implementację kompleksowej strategii Disaster Recovery.
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |