• Dziś /2°
  • Jutro /1°
Wiadomości

Różnice między kopią zapasową a Disaster Recovery, wszystko, co musisz wiedzieć!

23 października 2023, 11:59, Artykuł partnera
W epoce wszechobecnej cyfryzacji, w której informacja stanowi jedną z najważniejszych wartości i kapitałów, odpowiednie zabezpieczenie przed utratą danych jest niezwykle istotnym elementem funkcjonowania wszelkiego rodzaju firm, instytucji czy organizacji. Do najbardziej skutecznych rozwiązań w tym aspekcie zaliczyć należy przede wszystkim kopie zapasową i Disaster Recovery. Czym się różnią te dwie strategie? Na którą warto postawić? Już wyjaśniamy!

Kopia zapasowa a Disaster Recovery

Zacznijmy wszystko od jasnego określenia obu terminów. Kopia zapasowa to nic innego jak forma cyfrowego zabezpieczenia danych – jest to proces tworzenia kopii danych, które można przywrócić w sytuacji, gdy te pierwotne zostaną uszkodzone, zniekształcone, zaginą lub zostaną skradzione. Jeśli zaś chodzi o Disaster Recovery (DR), jest to strategia i zestaw procedur, które pozwalają na kompleksową odbudowę całego środowiska IT po poważnej awarii czy katastrofie.

Tym samym o kopii zapasowej można myśleć jak o takiej codziennej polisie ubezpieczeniowej zabezpieczającej dane. Disaster Recovery jest natomiast wielowymiarowym planem działania w razie poważnej katastrofy, który pozwala na szybkie przywrócenie systemów do pełnego działania, obejmując nie tylko same dane, ale także aplikacje, sprzęt itp.

Kiedy warto postawić na kopię zapasową, a kiedy na Disaster Recovery?

W świecie cyfrowym ochrona danych to niezaprzeczalnie podstawa. Często z różnych względów stajemy jednak przed wyborem, czy zadowolić się jedynie kopią zapasową, czy może jednak inwestować w kompleksową strategię Disaster Recovery. Poniżej prezentujemy kilka istotnych aspektów, które warto wziąć w tym zakresie pod uwagę.

Kopia zapasowa dla codziennej ochrony

Kopia zapasowa to podstawowy element zabezpieczenia danych. Można robić ją zarówno poprzez regularne zapisywanie danych na nośnikach zewnętrznych – takich jak dyski czy serwery, jak i w chmurze. Kiedy się sprawdza, a raczej, kiedy wystarcza regularna kopia zapasowa?

  • Codzienne zagrożenia – gdy Twoją główną troską są codzienne nieprzewidziane sytuacje, takie jak błędne usunięcie plików, awaria dysku twardego czy złośliwe oprogramowanie, to regularne kopie zapasowe są koniecznym zabezpieczeniem.
  • Budżet – w sytuacji, gdy dysponujesz ograniczonym budżetem na rozwiązania związane z ochroną danych, kopia zapasowa jest wyjściem bardziej ekonomicznym, ale skutecznym!
  • Przechowywanie danych – jeśli potrzebujesz jedynie przechowywać kopie danych w bezpiecznym miejscu, to właśnie kopia zapasowa jest do tego najlepszym rozwiązaniem.

Disaster Recovery dla kompleksowej ochrony

Wprowadzenie procedur Disaster Recovery jest szczególnie wskazane w określonych sytuacjach. Poniżej znajdziesz te najbardziej kluczowe.

  • Ciągłość biznesowa – jeśli Twoja firma jest w dużej mierze zależna od systemów IT i nawet krótka przerwa w dostępie do danych może spowodować znaczne straty finansowe, warto zainwestować w DR.
  • Rozbudowana infrastruktura – jeżeli posiadasz złożoną infrastrukturę IT z wieloma serwerami, aplikacjami i bazami danych, które są ze sobą powiązane, to Disaster Recovery zapewni sprawne koordynowanie i szybkie przywracanie całego systemu.
  • Potencjalne ryzyka – w sytuacji, gdy Twoja firma działa w regionie narażonym na klęski żywiołowe, takie jak powodzie, trzęsienia ziemi czy huragany, strategia DR staje się niezbędna.
  • Regulacje i wymagania – w niektórych branżach istnieją surowe przepisy dotyczące ochrony danych i ciągłości biznesowej. DR może być wymagane, żeby spełnić te standardy.
  • Reputacja firmy – dla wielu firm przerwa w działalności czy utrata danych może poważnie zaszkodzić reputacji. Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed takim ryzykiem, warto zainwestować w DR.

Jak widać, ostateczny wybór między kopią zapasową a Disaster Recovery często zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki firmy. Niewątpliwie kopia zapasowa jest tańszym rozwiązaniem. Opiera się głównie na kosztach przechowywania danych, czy to na dyskach stacjonarnych, czy w chmurze. Disaster Recovery jest tym samym rozwiązaniem bardziej kompleksowym i może wymagać inwestycji w dedykowane centra danych lub specjalistyczne rozwiązania chmurowe.

Przy czym dla wielu MŚP (sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) regularna kopia zapasowa może być wystarczająca. Natomiast duże przedsiębiorstwa albo te, które działają w newralgicznych sektorach rynku, powinny rozważyć jednak implementację kompleksowej strategii Disaster Recovery.


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości