• Dziś -2°/-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-3°
  • Jakość powietrza (CAQI): 79 Zła jakość powietrza! Lepiej zostań dzisiaj w domu.
Wiadomości

Lubuski samorząd kupi dwa pociągi. Dołoży brakujące 15 milionów

18 października 2023, 08:52, Marcin Kluwak
Mimo że na oficjalnych informacjach o rozstrzygnięciu przetargu jeszcze nie ma, udało nam się dowiedzieć, że na lubuskich torach już niebawem pojawią się nowe pociągi. Chodzi dokładnie o dwa elektryczno-spalinowe zespoły trakcyjne, produkowane przez FPS Cegielski z Poznania.

Pod koniec września informowaliśmy naszych czytelników, że do przetargu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, dotyczącego zakupu dwóch nowych pojazdów szynowych, zgłosiła się tylko jedna firma. Ofertę złożyła firma H. Cegielski i opiewa ona na kwotę 73 800 000 złotych za dwa pojazdy - w tym: 38 191 500 złotych za pierwszy pojazd oraz 35 608 500 złotych za drugi. Zamawiający na ten cel chciał przeznaczyć kwotę 57 229 000 złotych.

Jeszcze wtedy nie było pewności, czy zamawiający, czyli organizator przewozów w naszym regionie, dołoży brakującą kwotę 15 milionów. Teraz już wiadomo, że urząd zdecyduje się rozstrzygnąć ten przetarg i zakupić dwa pojazdy, które są tak bardzo oczekiwane przez mieszkańców województwa.

Mieszkańcy województwa lubuskiego czekają na nowe pociągi

- Brakująca kwota zostanie dołożona i przetarg zostanie rozstrzygnięty. Zależy nam na tym - mówił w rozmowie z portalem gorzowianin.com Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego.

Pojazd FPS Plus po raz pierwszy został zaprezentowany na Międzynarodowych Targach Kolejowych TRAKO we wrześniu 2021 roku. Wzbudził wówczas niemałą sensację. Jednak do tej pory pociągi tego typu nie były wykorzystywane w Polsce. Można więc powiedzieć, że województwo kupuje dwa pierwsze wyprodukowane egzemplarze. - Warto mieć na uwadze, że mamy do czynienia z konstrukcją prototypową, co potencjalnie może przekładać się na większą awaryjność związaną z „chorobami wieku dziecięcego - zauważa Robert Trębowicz z Forum Interesów Komunikacyjnych Gorzowa. 

Lubuski samorząd kupuje dwa pojazdy tego samego typu, lecz każdy o innej długości. Jeden z nich ma mieć długość do 60 metrów, natomiast długość drugiego określono na maksymalnie 80 metrów. Według wcześniejszych zapowiedzi, nowe pociągi mają zostać dostarczone do zamawiającego do 20 grudnia bieżącego roku.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.

Fotoreportaż


1/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

1/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

2/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

2/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

3/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

3/3 Zespoły trakcyjne FPS Cegielski

Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości