• Dziś 23°/13°
  • Jutro 27°/17°
  • Pojutrze 27°/15°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak usprawnić proces obsługi zamówień online w gastronomii?

18 października 2023, 11:31, Artykuł partnera
Wielu właścicieli restauracji dąży do tego, aby ich lokal działał sprawnie i przynosił jak największe zyski. Jednym z narzędzi, które może pomóc w osiągnięciu tego celu, jest system do zamawiania jedzenia online. Korzystanie z takiego systemu pomaga restauracji rozwijać się i zdobywać nowych klientów, którzy lubią składać zamówienia przez Internet. Jak dokładnie działa taki system i na co trzeba zwracać uwagę przy jego wyborze?

Zasady działania systemu zamówień online dla restauracji

System zamawiania jedzenia dla restauracji od Restaumatic działa łatwo, sprawnie i nie stanowi żadnej trudności zarówno dla zamawiającego jak i personelu restauracji, który realizuje zamówienia. Można go połączyć z istniejącą stroną WWW lokalu w formie aktywnej wtyczki lub uruchomić go  razem z nowoczesną i responsywną witryną internetową, wykonaną przez specjalistów specjalnie na potrzeby biznesu gastronomicznego.

Narzędzie umożliwia klientom szybkie składanie zamówień przez Internet, a restauratorom zapewnia dostęp do praktycznych narzędzi marketingowych (np. Modułu SMS, Programu Lojalnościowego czy Kuponów Promocyjnych). Dzięki temu mogą nie tylko pozyskiwać nowych klientów, ale też budować lojalność tych obecnych.

Zalety systemu zamówień online dla restauracji

System zamawiania jedzenia online od Restaumatic może przynieść lokalowi wiele korzyści. Oto kilka z nich:

  1. Minimalizowanie błędów przy przetwarzaniu zamówień – wszelkie o informacje o wyborach klientów są usystematyzowane, czytelne i dostępne dla personelu w jednym miejscu. Przekłada się to m.in. na zwiększenie szybkości i jakości obsługi gości.
  2. Tworzenie bazy klientów – to rozwiązanie umożliwia np. kierowanie akcji promocyjnych i ofert specjalnych do klientów, którzy mieli styczność z lokalem. Takie działanie pozwala budować stałą, lojalną grupę gości i dopasowywać do nich pozycje w menu. Tym samym zachęca klientów do skorzystania z usług restauracji i polecania jej swoim znajomym.
  3. Zarządzanie menu – pracownicy lokalu mogą w prosty sposób aktualizować i zmieniać dostępność dań w wirtualnym menu.

Dzięki własnemu systemowi zamówień online restauracja może też znacząco zmniejszyć koszty prowizji dla pośrednich portal, a jest to jedna z największych bolączek właścicieli restauracji. Restaumatic zapewnia również profesjonalne i pełne wsparcie opiekuna w ramach współpracy, który nie tylko pomoże restauratorowi sprawnie poruszać się po systemie, ale będzie też dużym wsparciem na kolejnych etapach rozwoju lokalu. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości