• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Pompa ciepła - czy warto w nią zainwestować?

18 października 2023, 11:27, Artykuł sponsorowany
Ekonomiczne, ekologiczne i komfortowe - gdy mowa o pompach ciepła, te określenia zawsze padają. Co oznaczają w praktyce? Czy rachunki za prąd i ogrzewanie maleją? Czy emisja gazów cieplarnianych jest mniejsza? Na czym polega większa wygoda użytkowania niż w innych urządzeniach grzewczych? Przekonaj się, czy pompa ciepła faktycznie opłaca się.

Z programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dofinansowanie na różne źródła ciepła, m.in. kotły gazowe kondensacyjne czy kotły na biomasę. Ale wystarczy spojrzeć na wykresy na stronie internetowej programu, które pokazują jakich systemów dotyczą wnioski, aby zauważyć, że wnioskodawcy są bardzo zgodni w swoich wyborach. Od maja 2022 do lipca 2023 r. ok. 60% wniosków dotyczy pomp ciepła.

Warto też wspomnieć o wynikach raportu „The Future of Heat Pumps” Międzynarodowej Agencji Energetycznej MAE (IEA). Wynika z nich, że do 2030 r. roczna sprzedaż pomp ciepła w krajach Unii Europejskiej może wzrosnąć nawet do 7 mln urządzeń (w 2021 r. wynosiła nieznacznie ponad 2 mln).

To pokazuje, że popularność pomp ciepła to znacznie więcej niż chwilowa moda. Użytkownicy inwestują w nie, bo są przekonani, że w długiej perspektywie przyniesie im to liczne korzyści. Jakie?

Pompy ciepła. Ekonomiczne ogrzewanie

Do ogrzewania pompy ciepła wykorzystują tzw. dolne źródło ciepła, którym może być powietrze, woda lub geotermia z gruntu. Oczywiście, aby urządzenie pracowało i wszystkie podzespoły przekazywały energię z dolnego źródła ciepła do górnego, czyli instalacji grzewczej podłogowej albo ściennej, potrzebny jest prąd. Jednak jego pobór przez pompę ciepła jest bardzo mały w porównaniu np. do kotłów elektrycznych. Pompy ciepła mają najwyższe klasy energetyczne wśród urządzeń grzewczych. Zwykle oznaczane są jako A+++ albo A++, podczas gdy wspomniane kotły elektryczne najczęściej posiadają klasę D. A jeśli pompę ciepła połączy się z instalacją fotowoltaiczną, koszty ogrzewania będą minimalne.

Ponadto woda czy powietrze to odnawialne źródła energii, które są darmowe. W przeciwieństwie do węgla albo oleju opałowego, nie trzeba ich gromadzić na zimę i nie potrzebują specjalnego pomieszczenia. Siłą rzeczy nie są też podatne na wahania cen na rynku albo przerwy w dostawach.

Jeśli mowa o ekonomii, trzeba wspomnieć też o tym, że markowe pompy ciepła to urządzenia wykonane z najwyższej jakości materiałów, których żywotność szacuje się na kilkanaście lat. Oznacza to, że koszt urządzenia - chociaż wysoki na starcie - rozłożony na kolejne lata wcale nie jest wyższy, niż koszt kotła gazowego.

Pompy ciepła. Korzyści dla zdrowia i środowiska

Z raportu IAE można dowiedzieć się też, że wg szacunków, w 2030 r. pompy ciepła mogą zmniejszyć globalną emisję dwutlenku węgla o co najmniej 500 mln ton. To tyle, ile wynosi obecna roczna emisja CO2 ze wszystkich samochodów w Europie. A gdyby nie ufać szacunkom, można też powołać się na aktualne dane: emisja CO2 z 1 kWh z pomp ciepła jest ponad 3-krotnie niższa, niż emisja z 1 kWh z kotła kondensacyjnego gazowego.

Dzięki pompie ciepła do powietrza w domu oraz wokół niego nie są emitowane spaliny, pyły PM10 oraz PM2,5, organiczne związki lotne czy inne substancje odpowiedzialne za powstawanie smogu oraz mające negatywny wpływ na zdrowie.

Pompy ciepła: komfortowe czyli bezobsługowe

Mówiąc o komforcie z użytkowania pomp ciepła, zwykle ma się na myśli ich bezobsługowość. Nie trzeba dokładać do pieca, kontrolować temperatury, czy budzić się rano w wychłodzonym pomieszczeniu. Dobrze dobrana i wyregulowana pompa ciepła działa automatycznie: wystarczy ustawić pożądaną temperaturę w wybranych przedziałach czasowych, a urządzenie samo zadba o komfort termiczny domowników. W dodatku w przeciwieństwie do kominka, pompa ciepła jest bezpieczna i nie stwarza ryzyka zaczadzenia.

Hybrydowa pompa ciepła dla większych oszczędności

Na rynku dostępne są także hybrydowe pompy ciepła, które są połączeniem kotła kondensacyjnego z pompą ciepła. Takie urządzenia można montować wszędzie tam, gdzie jest możliwość podłączenia gazu - bez względu na to, czy jest to budynek nowy, czy modernizowany, duży, czy mały. Firmą, która specjalizuje się w pompach hybrydowych jest Immergas, który w ofercie ma pompy od 4kW do 16 kW z wbudowanym kotłem kondensacyjnym od 24 do 32 kW, a zatem możliwe do dopasowania w budynkach o najróżniejszej kubaturze.

Hybrydowe pompy ciepła także podlegają dofinansowaniu z programów „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”. Wysokość dofinansowanie może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, jak wiele korzyści z użytkowania pomp ciepła można uzyskać, jest to opcja godna uwagi, zarówno gdy ma się dom w budowie jak i wtedy, gdy planuje się modernizację systemu grzewczego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości