• Dziś 24°/15°
  • Jutro 25°/14°
  • Pojutrze 24°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 25 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Dni będą coraz krótsze. Czeka nas zmiana czasu na zimowy

27 października 2023, 08:50, Marcin Kluwak
fot. Bartłomiej Nowosielski, Urząd Miasta Gorzowa
Tradycyjnie w ostatni weekend października czeka nas zmiana czasu z letniego na zimowy. Tym samym pośpimy o godzinę dłużej, ponieważ zegarki zostaną przestawione z godz. 3 w nocy na godz. 2 w nocy.

Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku. Wskazówki przestawimy z godziny 3.00 na 2.00 w nocy. Zmiana czasu oznacza, że zima zbliża się wielkimi krokami, a dni stają się coraz krótsze.

Oczywiście pojęcie "przestawiania zegarków" jest bardziej metaforyczne, ponieważ większość nowoczesnych sprzętów elektronicznych przestawia się automatycznie. Jednak klasyczne zegarki musimy wyregulować sami. Czas zimowy będzie obowiązywał do niedzieli 31 marca 2024 roku.

Zmiana czasu na zimowy oznacza godzinę więcej snu, jednak nie dla wszystkich ta zmiana jest dobra. Do tych zmian musi dostosować się m.in. kolej czy nocne autobusy. Kursujące pociągi o godzinie 3.00 zatrzymają się na około 60 minut na najbliższej stacji. Ruszą zgodnie z rozkładem według „nowego” czasu. Natomiast osoby pracujące na nocną zmianę, będą musiały zostać godzinę dłużej w pracy.

Kiedyś przestawianie zegarków dwa razy w roku dawało wiele korzyści. Dzisiaj jest to bardziej udręką, niż wiąże się jakimikolwiek korzyściami. Dlatego też Komisja Europejska zastanawiała się nad zniesieniem zmian czasu w krajach Unii Europejskiej, tak aby we wszystkich państwach należących do UE obowiązywał czas letni. Tym bardziej, że podczas konsultacji społecznych większość badanych opowiedziało się za zniesieniem zmiany czasu. Jednak prace nad tym projektem zostały zawieszone i nie podjęto żadnych wiążących decyzji.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości