• Dziś 20°/12°
  • Jutro 24°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 32 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Wykształcenie a doświadczenie - co i kiedy jest istotniejsze dla pracodawcy?

15 października 2023, 17:24, 25/Artykuł partnera
Zdobywanie wiedzy nie zawsze idzie w parze z nabywaniem doświadczenia zawodowego. Tymczasem pracodawcy, publikując oferty pracy, najczęściej akcentują konieczność posiadania zarówno wykształcenia, jak i umiejętności praktycznych. Na co warto postawić w kontekście rozwoju?

Kiedy posiadanie wykształcenia jest niezbędne?

Przeglądając oferty na stronie https://www.aplikuj.pl/praca/gorzow-wielkopolski, łatwo zauważyć, że pracodawcy kładą nacisk na posiadanie wykształcenia wyższego albo przynajmniej kierunkowego w danej dziedzinie. Niemniej jednak jest ono niezbędne przede wszystkim w zawodach regulowanych, do których wykonywania dopuszczone są wyłącznie osoby, posiadające konkretne uprawnienia. Mowa tutaj na przykład o pielęgniarkach, nauczycielach czy architektach. W pozostałych przypadkach wykształcenie jest dużym atutem, jednak nie zawsze odgrywa pierwszoplanową rolę.

Doświadczenie zawodowe - ważniejsze od wykształcenia?

Doświadczenie zdobyte na kolejnych stanowiska pozwala lepiej poznać specyfikę branży oraz pozyskać wiedzę, której często nie znajdziemy w książkach. Dlatego też dla pracodawców bardzo istotna jest praktyka, zwłaszcza jeśli mowa o wyższych stanowiskach, na przykład dyrektorskich. Obecnie doświadczenie można zdobywać podczas praktyk czy staży zawodowych, łącząc je nawet ze studiami. Doświadczenie jest niezbędne również tak, gdzie wykształcenie odgrywa drugoplanową rolę bądź w ogóle nie jest wymagane - na przykład w handlu czy przy obsłudze prostych urządzeń.

Wykształcenie to nie tylko studia!

Większość z nas kojarzy wykształcenie ze studiami wyższymi, jednak wiedzę można pozyskać także na inne sposoby. Pod pojęciem wykształcenia należy rozumieć również różnego rodzaju kursy, szkolenia czy warsztaty, za pomocą których zdobywamy wiedzę teoretyczną, a czasami także praktyczną. Warto o tym pamiętać, planując karierę zawodową, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Ukończenie studiów wyższych nie otwiera dziś wszystkich drzwi - konieczne staje się ciągłe podnoszenie posiadanych kompetencji, dostosowując się do potrzeb rynkowych.

Szkoła czy praca - co wybrać?

Zanim wejdziemy na rynek pracy, warto zbadać lokalny rynek. Jakich specjalistów potrzebuje Gorzów Wielkopolski? Gdzie szukać zatrudnienia? To jedne z pytań, na które musi odpowiedzieć sobie każdy z nas. Kolejne dotyczy tego, czy lepiej wybrać szkołę, czy też od razu pójść do pracy? Idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie nauki z zatrudnieniem, jednak jeśli nie jest to możliwe, warto skorzystać z ofert praktyk, które nie wymagają dostępności w pełnym wymiarze czasu pracy. Praktyki skierowane są nawet do osób początkujących w danej branży, które chcą lepiej poznać jej specyfikę, zdobywając umiejętności praktyczne.

Wykształcenie i doświadczenie w CV

Tworząc CV, musimy umieścić w nim informacje, dotyczące:

  • posiadanego wykształcenia - ukończonych szkół (lub kontynuowaniu nauki), zdobytych certyfikatów i uprawnień,
  • doświadczenia zawodowego - pracodawcy zainteresowani są przede wszystkim doświadczeniem, jakie kandydat nabył na takich samych lub podobnych stanowiskach,
  • innych, istotnych kompetencji - na przykład znajomości języków obcych.

Warto zadbać o to, aby żadna z kolumn nie była pusta, gdyż nie zrobi to dobrego wrażenia na pracodawcy. Absolutnym minimum jest dziś wykształcenie średnie lub zawodowe (fachowcy), jednak praktyka zawodowa także odgrywa bardzo istotną rolę. 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości