Według danych z września w Gorzowie zarejestrowane są 192 pojazdy elektryczne, w tym 116 samochodów osobowych. Ich liczba powiększa się w dużym tempie, bo w ciągu ostatnich 8 miesięcy wzrosła o 1/3. Dlatego też na terenie Gorzowa powstaje coraz więcej stacji ładowania „elektryków”.
Właśnie uruchomione zostały cztery miejskie stacje ładowania aut elektrycznych oraz hybrydowych, a na finiszu są prace nad budową kolejnych ośmiu. W sumie udostępnione będą 32 miejskie punkty ładowania.
Dzięki różnym projektom realizowanym na terenie Gorzowa, do dyspozycji mieszkańców jest już 69 ogólnodostępnych punktów ładowania i liczba ta cały czas rośnie. Gorzów jest jednym z najbardziej rozwiniętych polskich miast pod względem infrastruktury dla aut elektrycznych.
Cztery miejskie ładowarki zostały właśnie udostępnione mieszkańcom będącym użytkownikami pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in. Nowo otwarte stacje znajdują się przy ul. Składowej, Witosa, Paderewskiego i Herberta.
Miejskich stacji stworzonych w ramach tego projektu będzie w sumie 12. Znajdą się również przy ul. Hejmanowskiej, Chopina, Strzeleckiej, Targowej, Obrońców Pokoju, Mościckiego, Łokietka i Kosynierów Gdyńskich. Uruchomienie sześciu kolejnych jest planowane na październik i listopad, a dwóch ostatnich na początek 2024 roku.
Stacje stworzone przez Powerdot znalazły się w pobliżu urzędów, biur, centrów usługowo-handlowych, a także osiedli mieszkaniowych, co jest spójne z wolą mieszkańców wyrażoną w badaniu ankietowanym przeprowadzonym na zlecenie gorzowskiego urzędu.
- Ładowanie samochodu jest czynnością, która powinna odbywać się przy okazji załatwiania codziennych spraw, takich, jak zakupy, wizyta w urzędzie, spotkanie biznesowe. Dzięki temu użytkownik auta elektrycznego nie traci swojego cennego czasu. W przypadku inwestycji gorzowskiej warta podkreślenia jest też lokalizacja części ładowarek w pobliżu osiedli mieszkaniowych, co jest odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców miasta – mówi Grigoriy Grigoriev, dyrektor Generalny Powerdot w Polsce.
Stacje miejskie dostępne są 24h, 7 dni w tygodniu. Może z nich skorzystać każdy bez wyjątku. Nie ma potrzeby posiadania żadnej aplikacji, wystarczy zeskanować kod QR, aby dokonać płatności kartą. Honorowane są też karty RFiD innych dostawców usługi ładowania. Stacje są bezobsługowe, a w razie potrzeby ich użytkownicy mogą skorzystać ze wsparcia technicznego dostępnego 24h.
Za budowę i obsługę stacji odpowiada firma Powerdot, która ponosi wszelkie koszty tej inwestycji, a ponadto zasila miejski budżet opłatami z tytułu dzierżawy parkingów lub zajęć pasów drogowych, na których usytuowano urządzenia.
Osiem z 12 stacji miejskich to urządzenia typu DC, pozwalające ładować auto prądem stałym o dużej mocy, wynoszącej w zależności od lokalizacji: 50kW (Składowa, Witosa), 60 kW (Kosynierów, Strzelecka, Mościckiego), 100 kW (Obrońców Pokoju) oraz 120 kW (Targowa, Łokietka). Pozostałe mają moc 22 kW (typ stacji AC).
- Moc poszczególnych stacji dostosowano do czasu spędzanego przez mieszkańców w danej okolicy, aby korzystanie z urządzeń było efektywne i wygodne. Stacje są widoczne i łatwo dostępne, znajdują się one w pasie drogowym lub na parkingach miejskich – informuje Karol Żebrowski, dyrektor operacyjny Powerdot, odpowiedzialny za współpracę z Gorzowem.
Oprócz inwestycji realizowanej we współpracy z miastem, Powerdot wzbogaca gorzowską sieć stacji ładowania także o inne urządzenia, zlokalizowane m.in. przy supermarketach (6 kolejnych stacji).
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Widzialne | Niewidzialne Tour
18 listopada 2024
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |