• Dziś 21°/12°
  • Jutro 25°/15°
  • Pojutrze 25°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Kiedy ruszy sezon grzewczy w Gorzowie? Mieszkańcy dopominają się o ogrzewanie

9 października 2023, 08:33, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Mieszkańcy Gorzowa coraz częściej pytają się, kiedy ruszy sezon grzewczy w Gorzowie. Część gorzowian podkreśla, że w ich mieszkaniach jest po prostu zimno i chcieliby rozkręcić grzejniki, aby mieć ciepło. Na klatkach schodowych pojawiają się kartki z prośbą o „rozkręcenie” grzejników.

Coraz większa liczba mieszkańców Gorzowa zaczyna się dopytywać, kiedy zostanie uruchomione centralne ogrzewanie. Chociaż mamy początek października i jak na tę porę roku jest jeszcze w miarę ciepło, to część gorzowian podkreśla, że w ich domach jest po prostu zimno.

- W mieszkaniu jest już zimno i przydałoby się ogrzewanie. Dzwoniłam do instalatora ze spółdzielni Górczyn i oczywiście odebrał niemiły pan, który stwierdził, że nie ma polecenia ruszenia z ogrzewaniem - żali się mieszkanka os. Górczyn. - Rzeczywiście mieszkanie wychodziło się, dlatego włączyłam kaloryfer elektryczny i już o 3 stopnie więcej. Na zdrowiu nie ma co oszczędzać, bo wydam więcej na lekarstwa - przyznaje pani Teresa. - Rano jak wstaję, jest już tak zimno w mieszkaniu, że trzeba ubierać dodatkowe ciepłe skarpety. Mogliby już włączyć te ogrzewanie – pisze Marcin.

Jednak są też mieszkańcy, którzy uważają, że na uruchomienie centralnego ogrzewania jest po prostu za wcześnie i ironizują, że przecież mrozu nie ma. - Sezon grzewczy rusza dopiero w momencie kiedy przez kilka dni pod rząd temperatura jest odpowiednio niska. Mam małe dziecko i jakoś nie w głowie mi jeszcze uruchamianie ogrzewania - podkreśla pani Agnieszka. - Nie ma minusowych temperatur, a już wielkie żale, że nie grzeją, a potem wielki lament, że rachunki wysokie. Masakra – komentuje z kolei Dawid.

Kiedy ruszy sezon grzewczy w Gorzowie?

Jednak nie ma z góry ustalonych terminów, kiedy ogrzewanie zostanie włączone. Każdy decyduje teraz samodzielnie. W spółdzielniach decyduje o tym kierownictwo, we wspólnotach zarządca, a w ADM-ach jest to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. W podjęciu decyzji o włączeniu ogrzewania „pomagają” też telefony od mieszkańców.

Istnieją jednak pewne normy, aby myśleć o uruchomieniu ogrzewania. Przyjmuje się, że centralne ogrzewanie można włączyć w momencie, kiedy przez co najmniej trzy dni z rzędu temperatura powietrza spada poniżej 10 stopni Celsjusza, a w mieszkaniach poniżej 16 stopni.

Według prognoz w poniedziałek 9 października w Gorzowie ma być 11 stopni Celsjusza w dzień, natomiast w nocy 6 stopni powyżej zera. Z kolei we wtorek temperatura wyniesie 14 stopni w dzień i 11 stopni w nocy. Cieplej będzie za to w środę 11 października - wówczas możemy spodziewać się aż 21 stopni Celsjusza w dzień i 13 stopni w nocy. W czwartek zobaczymy na termometrach 16 stopni w dzień i 7 w nocy, ale w piątek będzie to już odpowiednio 17 i 15 stopni Celsjusza.

Przygotowania do rozpoczęcia sezonu grzewczego w Gorzowie

Niektóre spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty wywieszają już na klatkach schodowych kartki z prośbą o odkręcenie zaworów w kaloryferach, tak aby nie doszło do zapowietrzenia rur, kiedy ogrzewanie zostanie włączone.

- ZN ,,LOCUM" informuje, iż w najbliższym czasie nastąpi rozpoczęcie sezonu grzewczego 2023/2024. W związku z powyższym prosimy o odkręcenie termostatów i odpowietrzenie grzejników. Jeżeli po rozpoczęciu sezonu grzewczego nie będzie płynęło ciepło w Państwa mieszkaniach, bardzo prosimy o odkręcenie zaworów w szachtach instalacyjnych na klatce schodowej. Jeśli mimo wykonania tej czynności grzejniki w Państwa lokalach nadal będą zimne, prosimy o kontakt z pogotowiem technicznym obsługującym budynek – czytamy w ogłoszeniu wywieszonym na klatce schodowej.

Rozpoczęcie sezonu grzewczego w Gorzowie 2023/2024. Kiedy ruszy sezon grzewczy w Gorzowie?

Zwróciliśmy się do PGE Energia Ciepła Oddział Elektrociepłowni w Gorzowie z pytaniami czy wpłynęły już do nich wnioski o uruchomienie centralnego ogrzewania, a także kiedy mieszkańcy Gorzowa mogą spodziewać się ciepła w swoich kaloryferach.

Czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

 

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości