Witamina E słynie z właściwości antyoksydacyjnych, które stanowią nieocenione wsparcie dla organizmu człowieka. W procesie oddychania komórkowego nieustannie powstają wolne rodniki, które trzeba zneutralizować, aby nie uszkodziły struktur komórkowych. Do wzrostu stężenia tych reaktywnych cząstek dochodzi też u osób, które żyją w silnie zanieczyszczonym środowisku, lub doświadczają przewlekłego stresu. Wolne rodniki pragną uzyskać brakujący elektron, “zabierając” go innym cząstkom. Przyczyniają się tym samym do utleniania białek, lipidów i kwasów nukleinowych, które występują w komórkach. Skutkuje to ich nieodwracalnym uszkodzeniem. Witamina E oddaje elektron wolnym rodnikom, przez co zapobiega utlenianiu makromolekuł komórkowych. Chroni w ten sposób m.in. materiał genetyczny, którego przypadkowe zmiany mogą doprowadzić do rozwoju chorób nowotworowych.
Wykazano, że witamina E zapobiega rozpadowi erytrocytów, czyli czerwonych krwinek odpowiedzialnych za transport tlenu do komórek. Zmniejsza tym samym ryzyko anemii, która manifestuje się m.in. poprzez przewlekłe zmęczenie. Jednocześnie chroni ściany naczyń krwionośnych przed uszkodzeniami.
Miażdżyca należy do chorób cywilizacyjnych. Nieleczona zagraża zdrowiu i życiu. Rozwija się wskutek odkładania blaszki miażdżycowej w ścianach naczyń krwionośnych. Ogranicza to ich przepustowość i zaburza prawidłowy przepływ krwi. Płytka miażdżycowa jest zbudowana m.in. z kolagenu i cholesterolu LDL (“zły” cholesterol). W profilaktyce chorób serca kluczową rolę odgrywa zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu. Należy zadbać też o odpowiednią podaż witaminy E, gdyż ta zapobiega utlenianiu LDL, przez co ogranicza powstawanie płytki miażdżycowej.
Dieta kobiet ciężarnych powinna zaspokajać zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Zaleca się, aby była zbilansowana i zróżnicowana. Nie może w niej zabraknąć witaminy E, bo ta zmniejsza ryzyko wad rozwojowych u płodu. Jej niedobór odbija się szczególnie niekorzystnie na układzie nerwowym dziecka. Ponadto zwiększa ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu.
W przypadku mężczyzn witamina E wspomaga spermatogenezę i powstawanie prawidłowych plemników. Pary starające się o dziecko powinny w sposób szczególny zadbać o zaspokojenie zapotrzebowania na alfa-tokoferol. Zaleca się, aby obie strony spożywały produkty zasobne w witaminę E, a w razie konieczności ją suplementowały.
Witamina E wspiera zdrowie włosów, skóry i paznokci. Z jednej strony zapobiega uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki, które odpowiadają za przedwczesne starzenie się. Z drugiej nawilża skórę oraz jej wytwory rogowe.
Wprawdzie niedobór witaminy E jest rzadko spotykany, ale występuje u niektórych osób. Manifestuje się poprzez:
Dostrzegając u siebie objawy niedoboru witaminy E, warto wykonać badania laboratoryjne. Jeśli potwierdzą one awitaminozę, należy uzupełnić jej poziom. Specjaliści rekomendują zdrową i zbilansowaną dietę. W menu nie powinno zabraknąć:
Czasem zapotrzebowanie na witaminę E wzrasta, u niektórych osób występują problemy z jej wchłanianiem. Zaleca się wówczas suplementację. Powinny ją rozważyć:
Wybierając suplement diety z witaminą E, warto postawić na prosty i naturalny skład. Dobrym rozwiązaniem wydają się krople. Połączenie witaminy E z olejem roślinnym ułatwia jej wchłanianie z przewodu pokarmowego. Szczegółowe informacje nt. alfa-tokoferolu znajdziesz tu: https://auraherbals.pl/leksykon/witamina-e/
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |