• Dziś 27°/16°
  • Jutro 30°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 19
Wiadomości

Smaki lasu w Gorzowie. Na talerze trafi sarna i dzik

29 września 2023, 18:00, Marcin Kluwak
fot. archiwum
To będzie smaczny początek jesieni w Gorzowie. Na Ryneczku Jerzego odbędzie się wielkie gotowanie, a tematem przewodnim będą smaki lasu. Znani gorzowscy kucharze Paweł Salamon, Michał Rejniak i Kamil Tużnik przygotują zupę gulaszową z sarny oraz polędwicę z dzika. Na mieszkańców czeka degustacja.

Gorzowski Rynek Hurtowy wspólnie z Zespołem Szkół Gastronomicznych i Urzędem Miasta Gorzowa zaprasza na wyjątkowe wydarzenie, które odbędzie się w piątek 6 października na Ryneczku Jerzego.

„Smaki lasu” to kulinarne spotkanie w ramach którego znani gorzowscy kucharze Paweł Salamon, Michał Rejniak i Kamil Tużnik przygotują dla gości ryneczku wyjątkowe dania, z wykorzystaniem m.in. dziczyzny oraz runa leśnego, w tym grzybów, owoców i ziół.

Gotowanie rozpocznie się w piątek 6 października o godz. 9, natomiast degustacja przygotowanych dań odbędzie się o godz. 9.30. Na talerze gorzowian trafi zupa gulaszowa z sarny, polędwica z dzika oraz szynka z dzika.

Mieszkańcy będą mogli poznać przepisy na przygotowane dania oraz porozmawiać z szefami kuchni. Przy okazji będzie można zrobić zakupy i zaopatrzyć się w świeże produkty u lokalnych producentów.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości