• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Jak oszczędzić na ogrzewaniu? Proste sprawdzone metody

25 września 2023, 12:20, Artykuł partnera
Z rosnącymi z dnia na dzień cenami surowców energetycznych, problem wysokich kosztów ogrzewania staje się coraz bardziej dotkliwy dla wielu gospodarstw domowych. Nie ulega wątpliwości, że nadchodzące chłodne noce i dnie zmuszą nas do sięgnięcia po regulator temperatury, zwiększając tym samym wydatki. W obliczu tego problemu coraz ważniejsze staje się poszukiwanie efektywnych sposobów na obniżenie rachunków za ogrzewanie, które pozwolą nie tylko zaoszczędzić znaczącą sumę pieniędzy, ale także zredukować nasz wpływ na środowisko.Warto podkreślić, że oszczędzając energię nie dość, że dbamy o stan swojego portfela, to dodatkowo chronimy naszą planetę, ograniczając emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Odpowietrzenie grzejników

Zanim temperatury za oknem zaczynają spadać, warto poświęcić chwilę na zadbaniu o właściwe funkcjonowanie systemu ogrzewania w naszym domu czy mieszkaniu. Jednym z kluczowych elementów tej procedury jest regularne odpowietrzanie grzejników. Proces ten, choć wydaje się banalny, ma fundamentalne znaczenie dla efektywności działania całego systemu.

Odpowietrzenie grzejników polega na usunięciu z nich powietrza, które w trakcie użytkowania instalacji grzewczej gromadzi się w grzejnikach, hamując swobodny przepływ ciepłej wody. Skutkiem tego jest niejednolite ogrzewanie się grzejnika – często górna część jest zimna, a dolna gorąca. Taka sytuacja prowadzi do niższej efektywności ogrzewania oraz zwiększenia kosztów, ponieważ aby osiągnąć żądaną temperaturę w pomieszczeniu, system musi pracować intensywniej.

Odpowietrzenie grzejników to również sposób na eliminację nieprzyjemnych dźwięków towarzyszących pracy instalacji, takich jak pluskanie czy buczenie. Aby przeprowadzić odpowietrzenie, wystarczy użyć specjalnego kluczyka do grzejników lub, w ostateczności, płaskiego śrubokrętu. Proces ten najlepiej przeprowadzać przy zamkniętym zaworze termostatycznym, zaczynając od grzejników znajdujących się najniżej, a kończąc na tych położonych najwyżej.

Odpowiednia izolacja domu

Kluczowym elementem w procesie oszczędzania na ogrzewaniu jest zapewnienie odpowiedniej izolacji domu. W tym kontekście należy zwrócić szczególną uwagę na stan okien w naszym domu, które są jednym z głównych źródeł utraty ciepła.

Sprawdzenie stanu uszczelek oraz dokładne zamknięcie okien może znacząco zredukować ilość ciepła uciekającego na zewnątrz. Wiele nowoczesnych okien pozwala na zmianę trybu pracy, regulując poziom szczelności - często wystarczy przekręcić specjalną śrubę lub dźwignię, aby zwiększyć izolację i zabezpieczyć pomieszczenie przed chłodem. Dzięki temu możemy doszczelnić okno, zabezpieczając nasz dom przed wnikaniem zimnego powietrza oraz ograniczając straty cieplne.

Nie tylko okna, ale i drzwi powinny być przedmiotem naszej troski. Starajmy się zawsze dokładnie zamykać drzwi, szczególnie na noc oraz wtedy, gdy temperatury na zewnątrz spadają. Jeśli drzwi są źle dopasowane, warto zainwestować w dodatkowe uszczelki lub profile, które zabezpieczą nasz dom przed przenikaniem zimna.

Dodatkowo zwróćmy uwagę na izolację ścian oraz dachu - miejsca, gdzie także może dojść do znaczących strat ciepła. Wykorzystanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych pozwoli zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, redukując w ten sposób konieczność ciągłego dogrzewania.

Zastosowanie termostatów pokojowych

W erze wzrastającej świadomości ekologicznej oraz rosnących kosztów energii, zastosowanie termostatów pokojowych staje się jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań umożliwiających zarówno oszczędność, jak i zwiększenie komfortu życia. Te niewielkie urządzenia, montowane w centralnych punktach pomieszczeń, pozwalają na precyzyjne zarządzanie temperaturą w każdym z nich osobno, co w długim terminie przełoży się na obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Termostaty pokojowe umożliwiają programowanie temperatury na różne pory dnia, co jest szczególnie przydatne, jeśli nasz harmonogram dnia jest regularny. Dzięki temu możemy na przykład ustawić niższą temperaturę na czas, gdy nikogo nie ma w domu, a podnieść ją automatycznie na chwilę przed powrotem mieszkańców.

Współczesne termostaty pozwalają również na zdalne sterowanie za pomocą smartfonu, co z kolei oznacza, że możemy dostosowywać ustawienia nawet będąc poza domem. To nie tylko komfort, ale i oszczędność, bo pozwala unikać niepotrzebnego ogrzewania domu, gdy w nim nie przebywamy.

Warto również wspomnieć, że korzystając z termostatów pokojowych, mamy możliwość dostosowania temperatury do indywidualnych preferencji domowników. W jednym pokoju może być nieco cieplej, a w innym chłodniej, co pozwala na stworzenie idealnych warunków dla wszystkich mieszkańców.

Zastosowanie ciepłych tekstyliów w sypialni

Podczas chłodniejszych miesięcy roku, szczególnym sprzymierzeńcem w oszczędzaniu na kosztach ogrzewania mogą okazać się ciepłe tekstylia. Zabezpieczając swoje mieszkanie przed zimnem, możemy skorzystać z dobrodziejstw ciepłych kołder, grubych zasłon, czy wełnianych dywanów, które dodatkowo wpłyną na przytulność i estetykę naszych wnętrz.

Dobrze dobrana pościel, która będzie nie tylko piękna, ale i funkcjonalna, może znacznie podnieść komfort termiczny naszego łóżka. Dodatkowo ciepłe zasłony potrafią zatrzymać chłód przenikający przez okna, a wełniany dywan zabezpieczy nas przed zimnym podłogą, jednocześnie dodając uroku każdemu pomieszczeniu.

Właśnie teraz, przed nadejściem zimy, warto zastanowić się nad odpowiednim przygotowaniem swojej sypialni i salonu, aby stały się prawdziwymi azylami ciepła. Możemy to zrobić, inwestując w produkty, takie jak te dostępne na stronie https://posciel-szpulka.pl/, gdzie znajdziemy szeroki wybór tekstyliów sypialnianych.

Zastosowanie ciepłych tekstyliów to prosty i efektywny sposób na zapewnienie sobie komfortu w trakcie zimowych miesięcy, nie podnosząc przy tym temperatury na termostacie. Jest to zatem rozwiązanie zarówno przyjazne dla portfela, jak i dla środowiska, wpisujące się w ducha odpowiedzialnej konsumpcji.

Wykorzystanie rolet i zasłon

Jednym z najprostszych, a zarazem bardzo efektywnych sposobów na zminimalizowanie kosztów związanych z ogrzewaniem jest inteligentne wykorzystanie rolet i zasłon, które już mamy w swoich domach.

Rolety i zasłony pełnią ważną funkcję izolacyjną, pomagając utrzymać ciepło wewnętrzne w chłodne dni i noce. Wieczorem, gdy temperatury zaczynają spadać, zasłanianie okien grubymi zasłonami czy opuszczanie rolet może znacznie zredukować ilość ciepła, które ucieka na zewnątrz. Rano natomiast, warto je otworzyć, aby wprowadzić do wnętrza naturalne światło i ciepło słoneczne, co również pozytywnie wpływa na nasz budżet oraz samopoczucie.

Czyszczenie i serwis kotła – przygotowanie na sezon grzewczy

Jeszcze przed nadejściem sezonu grzewczego, ważne jest, aby zadbać o sprawne funkcjonowanie kotła, co jest kluczowym elementem w procesie ogrzewania naszego domu. Regularne czyszczenie i serwisowanie urządzenia to nie tylko gwarancja jego długiej żywotności, ale także realne oszczędności na rachunkach za ogrzewanie.

Czyszczenie kotła polega na usunięciu wszelkich zanieczyszczeń, które mogły gromadzić się w nim przez okres wiosenno-letni. W praktyce może to oznaczać konieczność wyczyszczenia palnika, wymiennika ciepła, czy też przewodów kominowych. Czysty kocioł to nie tylko wyższa wydajność, ale i mniejsze ryzyko awarii.

Równie ważny jest serwis kotła, który powinien być realizowany przez profesjonalnego technika. Dzięki regularnym przeglądom mamy pewność, że wszystkie elementy kotła działają prawidłowo i są w dobrym stanie. Dodatkowo serwisant może zasugerować, w jaki sposób możemy jeszcze bardziej zwiększyć efektywność naszego systemu grzewczego, na przykład poprzez dokonanie pewnych regulacji czy dostosowań.

Nie należy zapominać także o estetycznej funkcji rolet i zasłon. Dzięki różnym teksturą i kolorom możemy nie tylko oszczędzać na ogrzewaniu, ale także tworzyć przytulną, ciepłą atmosferę, która z pewnością będzie sprzyjać relaksowi po ciężkim dniu.

Dodatkowo właściwie dobrana kolorystyka może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się cieplejsze. Ciepłe, głębokie kolory mogą „ocieplić” wnętrze, tworząc iluzję większego ciepła, co z kolei może zachęcić nas do ograniczenia użycia ogrzewania.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości