• Dziś 27°/16°
  • Jutro 19°/13°
  • Pojutrze 23°/14°
  • Jakość powietrza (CAQI): 23 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Gorzów: Tablice ogłoszeń zalewają plakaty wyborcze. Jest to nielegalne

22 września 2023, 12:46, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
W Gorzowie zostały ustawione tablice na których są umieszczane urzędowe obwieszczenia wyborcze. Przestrzeń, która powinna służyć wyłącznie do ważnych komunikatów, jest zaklejana plakatami osób startujących w wyborach. Urząd Miasta Gorzowa podkreśla, że jest to nielegalne i będzie wyciągał konsekwencje wobec komitetów wyborczych.

Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się w niedzielę 15 października, więc kampania wyborcza trwa w najlepsze. Komitety wyborcze rozwieszają plakaty poszczególnych kandydatów gdzie się da, nie zawsze robiąc to legalnie.

Tak jest w przypadku tablic przeznaczonych na umieszczanie urzędowych obwieszczeń wyborczych. Na terenie miasta zostało rozstawionych 28 takich tablic m.in. przy ul. Jagiełły koło Łaźni, na placu Grunwaldzkim czy też koło Netto na Matejki.

Niestety tablice ogłoszeniowe są zaklejane plakatami wyborczymi, chociaż jest to niedozwolone. Mało tego, na tablicach nie są umieszczane pojedyncze plakaty, ale jest ich nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt.

- Mamy nadzieję że komitety wyborcze się zreflektują i usuną nielegalnie powieszone plakaty. Inaczej wobec nich lub kandydatów może zostać uruchomiona procedura dotycząca nielegalnego wieszania materiałów wyborczych. Gorzów w tym aspekcie jest konsekwentny, dlatego że zależy nam na tym żeby nawet w trakcie tak ważnych wydarzeń miasto było uporządkowane i czyste. Powinno też zależeć na tym wszystkim mieszkańcom – komentuje Wiesław Ciepiela, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Gorzowa.

Zgodnie z art. 110 Kodeksu wyborczego na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych, ogrodzeniach, latarniach, urządzeniach energetycznych, telekomunikacyjnych i innych można umieszczać plakaty i hasła wyborcze, wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.

W przypadku zaklejania tablic, takiej zgody miasta nie ma. - Tablice ogłoszeniowe są istotnym sposobem komunikacji w sprawie wyborów, zwłaszcza z tymi mieszkańcami, którzy rzadko korzystają z wiadomości publikowanych drogą internetową. Znajdują się na nich m.in. informacje o granicach obwodów do głosowania czy o siedzibach lokali wyborczych. Dlatego wykorzystanie jej do celów kampanijnych jest niedozwolone – podkreśla Ciepiela.

Jednocześnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezydent Gorzowa wyznaczył inne bezpłatne miejsca przeznaczone do umieszczania plakatów komitetów wyborczych. Ich wykaz dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Gorzowa w zakładce Wybory.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości