Wiadomości

Pościg za pijanym 17-latkiem na S3. Przewoził kilkudziesięciu imigrantów w busie

15 września 2023, 10:04, Marcin Kluwak
fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
Funkcjonariusze straży granicznej z Gorzowa zatrzymali po dynamicznym pościgu na drodze ekspresowej S3 w rejonie węzła Gorzów Zachód 17-latka, który busem przewoził kilkudziesięciu nielegalnych imigrantów. Jakby tego było mało, 17-latek, który nie posiadał uprawnień do kierowania był pijany i podczas ucieczki próbował zepchnąć z drogi ścigające go pojazdy straży granicznej.

We wtorek 12 września funkcjonariusze straży granicznej z Gorzowa patrolowali drogę ekspresową S3. W pewnym momencie wytypowali i skierowali do kontroli drogowej dostawczego citroena na polskich numerach rejestracyjnych. Jednak kierowca busa nie zastosował się do sygnałów i z dużą prędkością zaczął uciekać trasą S3.

Pościg na S3 koło Gorzowa za busem z nielegalnym imigrantami

- Natychmiast podjęto pościg za uciekającym pojazdem. Kierowca busa lekceważył przepisy ruchu drogowego i nie zważał na stwarzanie zagrożenia innym użytkownikom drogi. Podczas pościgu kierowca citroena kilkukrotnie próbował zepchnąć z drogi ścigające go samochody straży granicznej. Po kilku kilometrach udało się bezpiecznie zatrzymać pojazd. Podczas legitymowania okazało się, że skrajnie nieodpowiedzialnym kierowcą jest 17-letni Polak, który w zamkniętej części ładunkowej dostawczego busa przewoził 36 obywateli Syrii oraz Turka – opowiada Paweł Biskupik z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Do zatrzymania doszło przed węzłem S3 Gorzów Zachód. Podczas kontroli funkcjonariusze ustalili, że nastolatek, który nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami jest pod wpływem alkoholu. 17-latek miał w swoim organizmie ponad 0,6 promila alkoholu.

- Kierowcę zatrzymano pod zarzutem zorganizowania nielegalnego przekroczenia granicy ze Słowacji do Polski grupie 37 cudzoziemców z zamiarem dowiezienia ich wbrew przepisom na terytorium Niemiec. Dodatkowo mężczyzna usłyszał zarzut prowadzenia pojazdu nie posiadając do tego uprawnień, jazdy w stanie nietrzeźwości oraz zignorowania polecenia interweniujących funkcjonariuszy do zatrzymania pojazdu, czym sprowadził bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym – podkreśla Biskupik.

17-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów, jednak odmówił składania wyjaśnień. Wobec podejrzanego prokurator będzie wnioskował o zastosowanie aresztu tymczasowego. Grozi mu do 8 lat więzienia..

Bus z imigrantami zatrzymany koło Gorzowa. 37 imigrantów upchniętych w części ładunkowej citroena

W części ładunkowej citroena, funkcjonariusze doliczyli się 36 Syryjczyków oraz jednego Turka, którzy nie posiadali przy sobie dokumentów tożsamości. Cudzoziemcy nie posiadali również dokumentów potwierdzających legalność pobytu w Polsce, ale posiadali słowackie dokumenty pobytowe.

- W związku z niezgodnym z prawem przekroczeniem słowacko-polskiej granicy oraz usiłowaniem przekroczenia wbrew przepisom granicy z Polski do Niemiec cudzoziemców zatrzymano oraz wszczęto wobec nich postępowania w sprawie zobowiązania do powrotu. Wszyscy dorośli cudzoziemcy usłyszeli zarzuty, przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na roczny oraz dwuletni okres próby. Wszyscy zostali przekazani słowackim służbom – podkreśla Biskupik.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości