Stawia to idealny słodzik na dietę ketogeniczną. Nie jest sztuczna substancja. Stawia to zwykła roślina, którą można hodować w domu. Jako słodzik występuje w formie proszku, płynu lub tabletek. Nie polecamy stawi mieszanej z nie-ketoprzyjaznymi substancjami. Niektóre firmy sprzedają stewię mieszaną z maltodekstryną, reklamując, że jest to idealne połączenie do wypieków. Jednak indeks glikemiczny takiego produktu wynosu aż 110, a w przypadku czystej stewii to 0. Stewia występuje również w formie zagęszczonej o konsystencji podobnej do miodu. Od stewii w płynie różni się tym, że jest mniej skondensowana oraz nie pozostawia gorzkiego posmaku. Zagęszczona postać jest mniej więcej dwa razy słodsza od cukru i nieznacznie mniej słodka niż czysta stewia. Jest to idealna postać do gotowania. W przypadku wypieków należy jednak pamiętać, że nie ulega procesowi karmelizacji nie nadaje wypiekom objętości. Bez problemu stewię można mieszać z kolejnym słodzikiem z listy.
Erytrytol to alkohol cukrowy. Występuje on naturalnie w niektórych owocach. W celu stworzenia słodziku poddaje się glukozę procesowi fermentacji. Glukoza najczęściej wykorzystywana jest z warzyw. Erytrytol mimo chemicznej nazwy jest dla organizmu bardzo przyjazny. Nie podnosi on poziomu cukru we krwi. Jest praktycznie całkowicie wchłanialny, przez co jest neutralny dla trzustki i żołądka. Na półkach sklepowych najczęściej występuje w formie pudru lub granulatu. W przypadku tego drugiego zachęcamy jednak do zmielenia produktu na proszek. Granulat w niektórych substancjach gorzej się rozpuszcza, a czasami nawet zmienia strukturę dania.
Z mandaryńskiego owoc mnicha znany jest również pod nazwą luo han guo. Uprawiany jest głównie w Azji, najwięcej w południowych Chinach. Warto zaznaczyć, że pozyskiwane z niego mogrosydy są kilkaset razy słodsze od białego cukru. Dlatego niektóre firmy mieszają owoc mnicha z innymi substancjami. Należy więc uważać i zawsze sprawdzać etykietę. Nie chcemy w końcu spożywać substancji, które mają negatywny wpływ na dietę ketogeniczną. Jeżeli znajdziemy mieszankę owocu mnicha z erytrytolem– możemy zakupić bez obaw. Słodzik z owocu mnicha najczęściej występuje w formie proszku lub płynu.
Oprócz przedstawionych wyżej trzech ketoprzyjaznych słodzików, polecamy również syrop z korzenia yacon. Należy jednak uważać na produkty, które oprócz tego syropu mają w swoim składzie fruktozę. Można również sięgnąć po ksylitol, który lepiej niż erytrytol sprawdza się w niektórych przepisach. Należy jednak uważać, ponieważ odczyn glikemiczny ksylitolu to 7, znacznie mniej niż biały cukier (68), ale więcej niż stewia (0) i erytrytol (0).
Z całą pewnością na diecie ketogenicznej nie musimy odchodzić od deserów, lodów i wypieków. Pamiętajmy jednak, aby sięgać po słodziki, które są zdrowe i nie wybiją nas ze stanu ketozy.
Aby dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej, polecamy zajrzeć na stronę KetoDietetyk.pl
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Widzialne | Niewidzialne Tour
18 listopada 2024
kup bilet |
|
Chór i orkiestra Alla Vienna
23 listopada 2024
kup bilet |