• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Słodziki na diecie ketogenicznej

8 września 2023, 12:00, Artykuł partnera
Podczas stosowania diety ketogenicznej musimy unikać nie tylko produktów pochodzenia mącznego, ale również (a może przede wszystkim) produktów zawierających cukier. Na co dzień wiele osób spożywa duże ilości sacharozy (biały cukier), w skład której wchodzi fruktoza oraz glukoza. Są to składniki mające bardzo szkodliwy wpływ na nasz organizm. Decydując się na przejście na dietę ketogeniczną, pozwalamy odpocząć naszemu organizmowi od tych mało zdrowych substancji. Czy w takim razie na diecie keto jesteśmy skazani na wyeliminowanie wszystkich słodkich dań? Niekoniecznie. Dobrym zamiennikiem tradycyjnego cukru i szkodliwego syropu glukozowo-fruktozowego są ketoprzyjazne słodziki naturalne. W tym artykule przedstawimy najzdrowsze i najpopularniejsze z nich.

Stewia

Stawia to idealny słodzik na dietę ketogeniczną. Nie jest sztuczna substancja. Stawia to zwykła roślina, którą można hodować w domu. Jako słodzik występuje w formie proszku, płynu lub tabletek. Nie polecamy stawi mieszanej z nie-ketoprzyjaznymi substancjami. Niektóre firmy sprzedają stewię mieszaną z maltodekstryną, reklamując, że jest to idealne połączenie do wypieków. Jednak indeks glikemiczny takiego produktu wynosu aż 110, a w przypadku czystej stewii to 0. Stewia występuje również w formie zagęszczonej o konsystencji podobnej do miodu. Od stewii w płynie różni się tym, że jest mniej skondensowana oraz nie pozostawia gorzkiego posmaku. Zagęszczona postać jest mniej więcej dwa razy słodsza od cukru i nieznacznie mniej słodka niż czysta stewia. Jest to idealna postać do gotowania. W przypadku wypieków należy jednak pamiętać, że nie ulega procesowi karmelizacji nie nadaje wypiekom objętości. Bez problemu stewię można mieszać z kolejnym słodzikiem z listy.

Erytrytol

Erytrytol to alkohol cukrowy. Występuje on naturalnie w niektórych owocach. W celu stworzenia słodziku poddaje się glukozę procesowi fermentacji. Glukoza najczęściej wykorzystywana jest z warzyw. Erytrytol mimo chemicznej nazwy jest dla organizmu bardzo przyjazny. Nie podnosi on poziomu cukru we krwi. Jest praktycznie całkowicie wchłanialny, przez co jest neutralny dla trzustki i żołądka. Na półkach sklepowych najczęściej występuje w formie pudru lub granulatu. W przypadku tego drugiego zachęcamy jednak do zmielenia produktu na proszek. Granulat w niektórych substancjach gorzej się rozpuszcza, a czasami nawet zmienia strukturę dania.

Owoc mnicha

Z mandaryńskiego owoc mnicha znany jest również pod nazwą luo han guo. Uprawiany jest głównie w Azji, najwięcej w południowych Chinach. Warto zaznaczyć, że pozyskiwane z niego mogrosydy są kilkaset razy słodsze od białego cukru. Dlatego niektóre firmy mieszają owoc mnicha z innymi substancjami. Należy więc uważać i zawsze sprawdzać etykietę. Nie chcemy w końcu spożywać substancji, które mają negatywny wpływ na dietę ketogeniczną. Jeżeli znajdziemy mieszankę owocu mnicha z erytrytolem– możemy zakupić bez obaw. Słodzik z owocu mnicha najczęściej występuje w formie proszku lub płynu.

Dieta ketogeniczna może być słodka

Oprócz przedstawionych wyżej trzech ketoprzyjaznych słodzików, polecamy również syrop z korzenia yacon. Należy jednak uważać na produkty, które oprócz tego syropu mają w swoim składzie fruktozę. Można również sięgnąć po ksylitol, który lepiej niż erytrytol sprawdza się w niektórych przepisach. Należy jednak uważać, ponieważ odczyn glikemiczny ksylitolu to 7, znacznie mniej niż biały cukier (68), ale więcej niż stewia (0) i erytrytol (0).

Z całą pewnością na diecie ketogenicznej nie musimy odchodzić od deserów, lodów i wypieków. Pamiętajmy jednak, aby sięgać po słodziki, które są zdrowe i nie wybiją nas ze stanu ketozy.

Aby dowiedzieć się więcej o diecie ketogenicznej, polecamy zajrzeć na stronę KetoDietetyk.pl

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości