Wiadomości

W tych miejscach powstaną zielone przystanki w Gorzowie. Będzie też więcej zieleni

6 września 2023, 10:23, Marcin Kluwak
fot. archiwum
Jeszcze w tym roku 8 przystanków komunikacji miejskiej w Gorzowie ma zamienić się w zielone przystanki. Oprócz tego, w 33 miejscach na terenie Gorzowa zostaną posadzone kwiaty, krzewy i trawy ozdobne. Cała inwestycja będzie kosztowała 1 mln 728 tys. 671 zł.

Na początku sierpnia władze Gorzowa ogłosiły przetarg na „zagospodarowanie zielenią centrum miasta oraz wybranych przystanków komunikacji miejskiej w Gorzowie”. Chodziło to, aby w 33 punktach w centrum miasta została ściągnięta nawierzchnia betonowa i została tam posadzona zieleń – miały to być nie tylko kwiaty, krzewy i trawy ozdobne, ale również drzewa. Do tego 8 przystanków komunikacji miejskiej miało zamienić się w zielone przystanki.

Miasto zapisało w budżecie na ten cel 797 tys. 155,47 zł. Natomiast jedyną ofertę złożyło konsorcjum firm Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecz i Zakład Projektowania i Usług Specjalistycznych Jerzy Połomski z Gorzowa na 1 mln 728 tys. 671 zł. To o 931 tys. 515,53 zł więcej, niż założony budżet.

Wydawało się, że przetarg zostanie unieważniony z uwagi na dwukrotnie wyższą cenę. Jednak po kilku tygodniach analiz, władze Gorzowa zdecydowały, że rozstrzygną postępowanie i dołożą brakujące pieniądze. Tym samy konsorcjum firm Agencja Usługowa Stanisław Cap z Międzyrzecz i Zakład Projektowania i Usług Specjalistycznych Jerzy Połomski z Gorzowa zajmie się inwestycją za kwotę 1 mln 728 tys. 671 zł.

Wykonawca będzie miał czas do 24 listopada 2023 roku na realizację nasadzeń i wykonanie zielonych przystanków.

W tych miejscach powstaną zielone przystanki w Gorzowie

W zielony przystanek mają zamienić się następujące miejsca: przystanek autobusowy przy Askanie, przy ul. Jagiełły od strony murów obronnych, przystanek Park Kopernika przy rondzie Piłsudskiego, przystanek Zacisze oraz oba przystanki Wyszyńskiego przy rondzie Wyszyńskiego. Zieleń pojawi się również na przystanku tramwajowy przy ul. Sikorskiego.

Ściany wiat mają służyć jako podpory pod pnącza. Na rabatach mają zostać posadzone krzewy, byliny i trawy ozdobne, a w miejscach, które nie kolidują z podziemną infrastrukturą, drzewa.

Oprócz tego zieleń ma pojawić się m.in. przy skrzyżowaniu ul. Warszawskiej i Hejmanowskiej, ul. Wełniany Rynek, Sikorskiego, Chrobrego. Najwięcej krzewów i roślin ozdobnych ma zostać posadzonych w rejonie Starego Rynku i katedry. Mają to być gatunki ozdobne z liści i pędów w tym pnącza, byliny, trawy ozdobne oraz rośliny zimozielone.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości