• Dziś 12°/1°
  • Jutro 11°/4°
  • Pojutrze /4°
  • Jakość powietrza (CAQI): 29 Dobre powietrze. Możesz bez obaw wyjść na zewnątrz.
Wiadomości

Rozmiar opon – co oznaczają liczby i litery na boku opony?

5 września 2023, 10:51, Artykuł partnera
Opony to kluczowy element każdego samochodu, który decyduje przede wszystkim o naszym bezpieczeństwie na drodze i komforcie podróżowania. Jednak nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, jak ważne są umieszczone na oponie oznaczenia w postaci kombinacji liczb i liter. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak je odczytywać i jakie mają one znaczenie.

Dobór właściwych opon kluczem do bezpiecznej podróży

Dobór właściwego ogumienia do naszego samochodu jest kluczowy do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i komfortu. Nie bez znaczenia jest również fakt wykorzystywanych podczas produkcji ogumienia technologii, które mają decydujący wpływ na sposób, w jaki można poruszać się samochodem na drodze. Umiejętność odczytywania oznaczeń umieszczonych na oponach zdecydowanie pomoże nam w dokonaniu właściwego wyboru. Źle dobrane ogumienie może mieć bardzo negatywny wpływ na osiągi naszego pojazdu, jego prawidłowe zachowanie na drodze, a także przyczepność. Warto zatem zapoznać się z oznaczeniami zawartymi na ogumieniu. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nowych opon, możesz odwiedzić https://www.sklepopon.com/opony, gdzie znajdziesz szeroką gamę opon w różnych rozmiarach.

Gdzie można znaleźć oznaczenia rozmiaru na oponie?

Informacje o charakterystyce opony zazwyczaj umieszczone są na jej boku, w widocznym miejscu. Są one zapisywane w formie kombinacji liczb i liter. Znajdziemy tam m.in. dane określające czy opona jest wykonana w technologii bezdętkowej, czy produkt posiada odpowiednie homologacje dopuszczające je do użytku na terenie Unii Europejskiej, czy też datę produkcji i stronę, w jaką trzeba ją zamontować. Z powierzchni bocznej opony można odczytać takie ważne informacje jak indeks prędkości. Przykładowo litera Y oznacza maksymalną prędkość, z jaką może poruszać się samochód na tym ogumieniu. W tym przypadku jest to 300 km/h, a V to prędkość do 240 km/h.

Ponadto na oponie znajduje się również indeks nośności wskazujący na maksymalne obciążenie, informacje na temat szerokości, wysokości i rozmiaru ogumienia. Typowy zapis, z którym możemy się spotkać, wygląda następująco: 205/55 R16. Ogumienie w tym rozmiarze można znaleźć na stronie https://www.sklepopon.com/opony/205/55/r16. Co dokładnie oznaczają te liczby i litery?

  • Szerokość opony – pierwsza liczba w przykładowym zapisie 205/55 R16 oznacza nic innego, jak szerokość ogumienia, która podawana jest w milimetrach. W tym przypadku mamy tu do czynienia z wartością 205 mm. Im większa liczba pojawi się na początku, tym szersza jest opona.
  • Wysokość opony – drugą w kolejności liczbą jest wysokość profilu opony podawany jako procent jej szerokości. Przykładowo cyfry 55 w zapisie 205/55 R16 oznaczają profil wynoszący 55% szerokości opony, czyli w tym przypadku 112,75 mm.
  • Rodzaj opony – kolejnym oznaczeniem jest litera R. Wskazuje ona, że opona jest konstrukcji radialnej. Właśnie takie ogumienie jest najczęściej stosowane w nowoczesnych samochodach. Wszystko ze względu na trwałość i wydajność. Oprócz nich spotykany jest także typ diagonalny, który powszechnie był wykorzystywany w autach jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu.
  • Średnica opony – liczba 16 w przykładowym zapisie 205/55 R16 oznacza średnicę felgi, wyrażoną w calach, na której powinna być zamontowana opona.

Dobór właściwego ogumienia do naszego samochodu będzie miał decydujący wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze, a także zachowanie odpowiednich właściwości jezdnych pojazdu. Źle dobrane opony mogą skutkować wieloma problemami, począwszy od utraty komfortu podróży, a kończąc na pogorszeniu osiągów naszego auta. Chcąc dobrać odpowiednie ogumienie, warto skorzystać z renomowanych miejsc dystrybucji.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach GoogleWięcej takich artykułów znajdziesz na stronie głównej gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości