Wiadomości

Trening mentalny w sporcie: Jak psychologia wpływa na osiągnięcia sportowe

5 września 2023, 10:48, Artykuł partnera
Aby osiągnąć sukces w jakiejkolwiek dziedzinie sportu, niezbędne jest nie tylko odpowiednie przygotowanie pod kątem fizycznym. Oczywiście, doskonała kondycja fizyczna jest niezwykle ważna, jednak istotny jest także trening mentalny. Warto wiedzieć, że psychologia w ogromnym stopniu wpływa na osiągnięcia sportowe. Właściwie zaplanowany i wdrożony trening mentalny znacząco pomaga sportowcom w osiąganiu wytyczonych celów. W poniższym artykule przedstawiamy szereg istotnych informacji na temat treningu mentalnego w sporcie.

Trening mentalny w sporcie - co to takiego? 

Trening mentalny w sporcie to określenie dla bardzo istotnych ćwiczeń, które ukierunkowane są na to, aby pracować nad psychiką danego sportowca. Ich celem jest poprawa koncentracji, zwiększenie pewności siebie, a także nabycie umiejętności zarządzania stresem. Sportowcy, którzy korzystają z sukcesem z treningu mentalnego, są lepiej zmotywowani do codziennej pracy, a także umieją sobie lepiej poradzić z porażkami i rosnącą presją. 

Istotą treningu mentalnego jest wykorzystywanie wiedzy z różnych dziedzin, m.in. coachingu, psychologii sportu czy psychologii pozytywnej. Istotą psychologii sportu jest motywowanie sportowców do rywalizacji oraz uświadamianie im, jakie elementy mogą mieć wpływ na osiągane wyniki w danej dyscyplinie. 

Technika wyobrażeniowa

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik w ramach treningu mentalnego w sporcie jest technika wyobrażeniowa. Za jej pośrednictwem można kontrolować swoją uwagę i zwiększyć skupienie oraz własne myśli i emocje. Właściwie przeprowadzony trening z wykorzystaniem techniki wyobrażeniowej skutkuje tym, iż dany sportowiec jest znacznie bardziej zmotywowany do wykonywania swoich codziennych obowiązków. 

W ramach techniki wyobrażeniowej sportowiec uczy się nowych umiejętności ruchowych, pozyskuje wiedzę na temat tego, w jaki sposób radzić sobie w stresujących sytuacjach, a także pozyskuje wiedze na temat tego, jak zwiększać pewność siebie i rozwiązywać problemy. 

Istotą techniki wyobrażeniowej jest fakt, iż w tym przypadku uważa się, że organizm człowieka nie jest w stanie odróżnić prawdziwej sytuacji od wyimaginowanej. Tym samym poprzez wizualizacje bądź obserwacje ruchów innych osób reaguje tak, jakby taki ruch samodzielnie wykonywał. Jest to spowodowane tym, iż wiadomości wysyłane przez impulsy nerwowe do mózgu i z mózgu w trakcie projektowania wyobrażeń są podobne do tych, które tworzą się podczas prawdziwych działań. Technika wyobrażeniowa sprowadza się zatem do tego, aby tworzyć bądź odtwarzać różne doświadczenia, co z kolei ma ogromne znaczenie w kontekście wzrostu motywacji sportowca. 

Przygotowanie do treningu mentalnego: odpowiednie wyznaczanie celów

Dobry trener mentalny musi mieć szeroką wiedzę na temat tego, w jaki sposób należy odpowiedzialnie określać cele sportowcowi, aby mógł on je osiągnąć w określonej perspektywie czasowej. Przykładowo: jeśli jest to początkujący zawodnik w danej dyscyplinie, jego celem nie może być udział w prestiżowej olimpiadzie, ponieważ osiągnięcie tego celu może zająć bardzo dużo czasu. Cele muszą być łatwiejsze do osiągnięcia. 

Zachęcamy, by odwiedzić blog sportowy terapiaisport.pl - można tam znaleźć więcej ciekawych informacji na temat treningu mentalnego. 


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości