• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/13°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9
Wiadomości

Gorzów: Wrzucają chleb do stawu w parku. "To dla kaczek"

5 września 2023, 10:25, Paulina Woźny
fot. Bartłomiej Nowosielski. Urząd Miasta Gorzowa
Spacerując po parku Wiosny Ludów w Gorzowie, można często spotkać ludzi dokarmiających kaczki. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie to, że zamiast ziarnami, ptaki są karmione chlebem. Na problem zwraca uwagę czytelniczka Izabela. Chleb zawiera sól, która szkodzi ptakom, a do tego prowadzi do wzrostu pleśni oraz po prostu zaśmieca akwen.

Zanim zatankujesz, sprawdź ceny paliw w Gorzowie.

Do redakcji portalu gorzowianin.com zgłosiła się czytelniczka Izabela, która zwróciła uwagę na mieszkańców dokarmiających kaczki w parki Wiosny Ludów, czyli w popularnym parku Róż.

Coś Cię wkurza? Widzisz coś niepokojącego? Daj nam znać! Napisz do nas na WhatsApp-ie lub Messengerze.

– Mieszkam w Gorzowie od zawsze, prawie codziennie przechodzę przez Park Wiosny Ludów. Mamy tam staw, kaczki, są też tablice informacyjne, czym należy dokarmiać ptaki a czym nie, i że pokarmu nie należy wrzucać do wody. Niestety wielokrotnie byłam świadkiem, jak osoby dorosłe wrzucały chleb do wody i to w dużych ilościach, choć nie powinno się tego robić – podkreśla czytelniczka Izabela.

Podczas spaceru w parku można spotkać kilka dużych tablic informacyjnych z zasadami dokarmiania ptaków. Na pierwszy rzut oka od razu widać przypomnienie, o nie wrzucaniu pokarmu do wody. Możemy również dowiedzieć się z niej, że produkty takie jak: ziarna kukurydzy, winogrona, sałata, ryż, owies czy dżdżownice są dobrze przyswajalne i zdrowe dla ptaków. Z kolei: popcorn, chipsy, chleb czy inne wypieki są niebezpieczne i nie wolno nimi karmić ptactwa wodnego.

Ponadto spacerowicze proszeni są, aby tylko w czasie ostrej zimy dokarmiali ptaki, ponieważ w innych porach roku mają wystarczająco dużo naturalnego pożywienia.

Wrzucają chleb do wody w parku Wiosny Ludów w Gorzowie. Tak szkodliwe jest działanie chleba

Większość gorzowian nie zdaje sobie sprawy ze skutków ubocznych, jakie są związane z karmieniem ptaków chlebem i wrzucaniem pieczywa do wody. U młodych osobników doprowadza to do powstawania tzw. skrzydła anielskiego, uniemożliwiającego latanie. Jest to spowodowane niewłaściwą dietą o zbyt wysokiej zawartości białek i węglowodanów, przy niedoborze witamin D, E i manganu. Właśnie taką dietę zapewniają ptakom posiłki głównie oparte na białym chlebie.

Zupełnie inną sprawą jest to, że staw jest po prostu zaśmiecany pieczywem, które gnije i prowadzi do wzrostu pleśni w wodzie. Pokarm za każdym razem należy wysypać na brzeg, nigdy nie należy wrzucać go do wody.

Czym można dokarmiać ptaki?

Kaczki i łabędzie można karmić drobno pokrojonymi warzywami (np. marchewką, białą kapustą), ziarnami zbóż, niełuskanymi pestkami słonecznika, ugotowaną kaszą gryczaną, jęczmienną lub pęczakiem – oczywiście wszystko to bez soli.


Podziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości