• Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 34

Polacy ze złotem. Oskar Paluch mistrzem Europy!

2 września 2023, 17:14, Dawid Lis
Nie udało się indywidualnie na gorzowskim torze, ale udało się z reprezentacją Polski w czeskich Pardubicach. Oskar Paluch ma złoty medal! Biało-czerwoni wygrali Mistrzostwa Europy Par do lat 19.

W Padrubicach o medale w Mistrzostwach Europy Par do lat 19 miał startować jeden zawodnik gorzowskiej Stali. Mathias Pollestad razem z Artiomem Juhno stworzył parę norwesko-łotewską. W składzie biało-czerwonych awizowany był Wiktor Przyjemski, ale zawodnik z Bydgoszczy odniósł kontuzję w trakcie finału MIMP w Lublinie i jego miejsce w czeskim finale zajął Oskar Paluch.

Wychowanek gorzowskiej Stali nie tak dawno walczył o indywidualny medal mistrzostw Europy do lat 19. Wtedy się nie udało, Paluch był piąty. Na podium stanął jednak Pollestad, więc kibice w Gorzowie byli w miarę zadowoleni. Dzisiaj, w Pardubicach było odwrotnie. To gorzowianin mógł się cieszyć z medalu, a jego kolega z Norwegii musiał pogonić się z miejscem poza podium.

Polacy od początku bardzo dobrze prezentowali się na czeskim owalu. Liderem biało-czerwonych był Damian Ratajczak, który oglądał plecy rywala na mecie dopiero w swoim piątym starcie. Oprócz Ratajczaka i Palucha w składzie naszej kadry znalazł się także Jakub Krawczyk. Ten skład zapewnił biało-czerwonym złoty medal i tytuł Mistrzostw Europy Par do lat 19! Co ciekawe, Polacy bronili tytułu wywalczonego przed rokiem i wtedy w składzie także był Oskar Paluch.

Pardubice szczęśliwe dla Polaków. Złoto Oskara Palucha

Ambitnie z Polakami walczyli Duńczycy oraz Szwedzi. W duńskiej ekipie Jesper Knudsen, William Drejer oraz Nicolai Heiselberg próbowali zatrzymać biało-czerwonych, ale ich skuteczna jazda pozwoliła im na srebro, którym musieli się zadowolić. Podium uzupełnili Szwedzi w składzie: Casper Henriksson i Noel Wahlqvist. Tylko punkt mniej od Szwedów wywalczyli Niemcy, a niemal zrobił to w pojedynkę Norick Bloedorn, który wywalczył 20 z 23 punktów swojej reprezentacji.

Mathias Pollestad w sumie wywalczył na torze w Padrubicach 15 punktów, a Artiom Juhno do dorobku pary dołożył zaledwie dwa "oczka". Ten dorobek wystarczył temu duetowi na wyprzedzenie jedynie osamotnionego Ukraińca.