• Jutro 14°/5°
  • Jakość powietrza (CAQI): 34

Wiktor Głazunow tuż za podium mistrzostw świata

26 sierpnia 2023, 12:08, Dawid Lis
Wiktor Głazunow, kanadyjkarz AZS AWF Gorzów, zajął czwarte miejsce w finale C1 na 1000 metrów podczas mistrzostw świata w Duisburgu.

Wiktor Głazunow swoje starty w C1 na 1000 metrów rozpoczął w środę. Kanadyjkarz AZS AWF Gorzów wygrał swój wyścig eliminacyjny w czasie 4:03.958. Niecałe 24 godziny później Polak ponownie stanął na starcie na 1000 metrów, aby walczyć w półfinale o przepustkę do wyścigu medalowego. W tym przypadku najważniejsze było, aby zameldować się w czołowej trójce. Wiktor Głazunow to zadanie wykonał, dopłynął na drugiej pozycji i awansował do finału. Przed nim na mecie zameldował się Catalin Chirila z Rumunii.

W wielkim finale Wiktor Głazunow zaczął mocno, był w czołówce. Ważne jednak było rozłożenie sił, ponieważ to rywalizacja na dystansie 1000 metrów. Po 250 metrach Polak był drugi, w połowie dystansu nasz reprezentant był na prowadzeniu!

Drugą połowę dystansu zawodnik gorzowskiego AZS AWF prowadził i odpierał ataki największych rywali. Głazunow ambitnie walczył i na 250 metrów przed metą nadal prowadził. W samej końcówce rywale zaczęli przyspieszać, Martin Fuksa i Catalin Chirila wyprzedzili Polaka. Na samej mecie o brąz walczyli Sebastian Brendel i Wiktor Głazunow. Ostatecznie minimalnie szybciej na metę rzucił się Niemiec. Polak zajął czwarte miejsce, tuż za podium. Medalu nie wywalczył, ale wywalczył kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

- Wiadomo, że jest niedosyt. Ale to, co chciałem, czyli kwalifikację olimpijską, to wywalczyłem. Dużo to kosztowało w przygotowaniach i w wyścigach. Cieszę się bardzo. Wiedziałem, że będzie szybki bieg. Trzeba było od początku jechać ile fabryka dała. Na finiszu troszeczkę zabrakło, ale mamy jeszcze rok czasu, żeby to poprawić - mówił w wywiadzie telewizyjnym zaraz po finale C1 na 1000 metrów.