• Dziś 25°/17°
  • Jutro 28°/18°
  • Jakość powietrza (CAQI): 7
Wiadomości

Rozwój zawodowy w branży logistycznej i coraz lepsze warunki pracy?

25 sierpnia 2023, 10:41, Artykuł sponsorowany
Rozwój e-commerce, spowodowany w dużej mierze minioną pandemią, znacząco wpłynął na rozwój branży logistycznej. W Polsce nieustannie powstają nowe powierzchnie magazynowe, a pracodawcy coraz częściej borykają się z problemami rekrutacyjnymi. Dlaczego? Pracownicy coraz częściej mogą wybierać spośród więcej niż jednej oferty, decydują więc lepsze warunki finansowe i dodatkowe benefity czy możliwość dalszego rozwoju zawodowego. To sprawia, że praca jako kierowca czy magazynier mogą być wyjątkowo atrakcyjne ze względu na trwający rynek pracownika, który w tej branży może utrzymać się jeszcze przez dłuższy czas.

Praca jako kierowca – dlaczego warto?

Według niektórych danych w Polsce brakuje od 120 do nawet 200 tysięcy kierowców. Jeśli chcesz zostać zawodowym kierowcą, oprócz prawa jazda w wymaganej kategorii będziesz potrzebować również świadectwa kwalifikacji zawodowej. Od kwietnia 2022 r. wszedł w życie nowy dokument – profil zawodowy kierowcy (zawiera aktualne dane i uprawnienia kierowcy). PKZ jest aktualizowany i udostępniany w ramach systemu teleinformatycznego. Dzięki niemu został przyspieszony obieg informacji oraz poziom bezpieczeństwa, ponieważ łatwiej jest dojść do wszelkich nieprawidłowości. Wynagrodzenie na stanowisku kierowcy jest często skorelowane z miejscem pracy.

W większych miastach będzie ono wyższe i może, w zależności od pracodawcy, wynosić ok. 7000 zł netto. Zarobki na tym stanowisku zaczynają się od 4000 do 4500 zł netto. Rynek pracy w Gorzowie pozwala na uzyskanie preferowanych stawek, a sytuacja w związku z inflacją i planowanym wzrostem wynagrodzenia minimalnego prawdopodobnie doprowadzi do kolejnych podwyżek.

Praca jako kierowca w Gorzowie pozwala również na dalszy rozwój kariery zawodowej; po zdobyciu niezbędnego doświadczenia zawodowego istnieje możliwość szkolenia nowych kierowców, co wiąże się ze wzrostem wynagrodzenia czy stanie się liderem kadry kierowców i branie udziału w dodatkowych szkoleniach.

Praca w magazynie a możliwość rozwoju zawodowego

Praca w magazynie, w zależności od powierzonych obowiązków, wiąże się w dużej mierze z przyjmowaniem, składowaniem, przechowywaniem i wydawaniem towarów. Zakres funkcji magazyniera może się nieznacznie różnić w zależności od rodzaju i charakteru magazynu. Na rynku pracy brakuje nie tylko magazynierów, ale również operatorów wózków widłowych.

Średnie wynagrodzenie w pracy na magazynie wynosi między 3800 a 6320 zł brutto miesięcznie na najniższym stanowisku. Zdobywanie dodatkowych kwalifikacji oraz uprawnień pozwoli na podniesienie wynagrodzenia i rozwój kariery zawodowej. Dla przykładu kierownik magazynu będzie zarabiać 13,5–17 tys. brutto zł.

Rynek pracy w Gorzowie Wielkopolskim zmienia się dość dynamicznie. W 2022 r. zaobserwowano duży deficyt pracowników z branży w branży transportowo-magazynowej – kierowników do spraw logistyki, spedytorów i logistyków, kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, zaopatrzeniowców i dostawców, magazynierów, ochroniarzy. Dzięki temu osoba zainteresowana pracą jako kierowca czy magazynier powinna bez większych problemów znaleźć korzystną dla siebie ofertę.

Branża logistyczna – trwający rynek pracownika

Trwający w tej branży rynek pracownika sprawia, że to osoby zainteresowane posadą mogą stawiać warunki. Biorą pod uwagę nie tylko atrakcyjne i konkurencyjne wynagrodzenie, które sukcesywnie wzrasta, ale i stabilność zatrudnienia, atmosferę pracy, możliwość rozwoju zawodowego i balans między życiem prywatnym i zawodowym.

Powyższymi kryteriami coraz częściej zaczynają kierować się najmłodsze pokolenia w branży – Millenialsi i pokolenie Z. Choć praca w magazynie i bycie kierowcą wiążą się z dużym wysiłkiem fizycznym i często pracą zmianową, warto zacząć się piąć po szczeblach zawodowej drabiny, ponieważ w tej branży firmy rywalizują między sobą o doświadczonych pracowników, oferując im to coraz lepsze warunki zatrudnienia.

Duże braki kadrowe, rotacja pracowników i rosnące koszty zatrudnienia będą przyczyniać się do dalszego rozwoju automatyzacji i robotyzacji niektórych procesów magazynowych – wprowadzane w odpowiedzialny sposób mogą mieć pozytywny wpływ na produktywność i rynek pracy.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości