Zacznijmy od tego, co oznacza termin „mecenas”. Nieporozumienia mogą bowiem wynikać z przekonania, że jest to nazwa profesji. Tymczasem jest to po prostu zwrot grzecznościowy, którego używa się w stosunku do osób wykonujących zawód prawniczy lub reprezentujących w sądzie inne osoby. Między mecenasem a adwokatem jest więc tylko taka różnica, że to drugie jest określeniem zawodu.
W Polsce w XVI wieku adwokatów nazywano procuratores mecenarii. Oznaczało to „płatnych zastępców procesowych”. Z tego właśnie powodu przez całe stulecia terminy „mecenas” i „adwokat” były ze sobą ściśle powiązane.
Obecnie mecenasem możemy też nazwać radcę prawnego, aplikanta, radcę Prokuratorii Generalnej RP, a nawet doradcę podatkowego czy rzecznika patentowego. Tytułem tym możemy określać także absolwentów studiów prawniczych. W środowisku prawniczym trwają naciski na to, by zwrot „mecenas” został zarezerwowany dla adwokatów i radców prawnych. Na razie jednak nie ma żadnych formalnych nakazów w tej sprawie.
Jak już wiemy, nie ma różnicy między mecenasem a adwokatem, jeśli chodzi o sam zakres obowiązków. Należy do nich świadczenie pomocy prawnej i udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii, opracowanie projektów aktów prawnych, a także występowanie przed sądami i urzędami. Podobne kompetencje posiada radca prawny. Jedyną różnicą między nim a adwokatem jest fakt, że może zostać zatrudniony w ramach umowy o pracę. Taka sytuacja wyklucza go jednak z roli obrońcy w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Początki adwokatury sięgają starożytności, natomiast zawód radcy prawnego jest stosunkowo młody w tym porównaniu. W Polsce w latach 60. XX wieku radcami prawnymi byli pracujący na etacie prawnicy obsługujący banki oraz przedsiębiorstwa. Stąd rozróżnienie między adwokatem a radcą. Kompetencje tych drugich zwiększały się jednak w miarę upływu czasu, a od 2015 roku mają oni także możliwość reprezentowania klientów przed sądem. Radcę możemy więc nazywać mecenasem tak samo jak adwokata.
Obie profesje upoważniają do porad prawnych oraz fachowej pomocy w zakresie prawa administracyjnego, gospodarczego, rodzinnego, cywilnego, skarbowego czy karnego. Zarówno do adwokata, jak i radcy prawnego możemy zwracać się per „mecenasie”.
Tym, co stanowi istotną różnicę, jest przebieg samej aplikacji radcowskiej i adwokackiej. Podczas tej drugiej kładzie się bardzo duży nacisk na występowanie w sprawach karnych. Można więc śmiało stwierdzić, że adwokaci są w nich wyspecjalizowani. Stąd powszechna opinia o tym, że w sprawach karnych lepiej zwrócić się o pomoc do adwokata, którego oczywiście możemy tytułować mecenasem.
Decyzja o tym, komu powierzymy prowadzenie naszej sprawy, powinna być poprzedzona analizą. Należy wziąć pod uwagę dziedzinę, w której specjalizuje się prawnik oraz jego doświadczenie. Niezbędnych informacji prawnych do przygotowania publikacji dostarczyła: https://adwokat-chojaczyk.pl/
Najpiękniejsze melodie świata, czyli od opery do musicalu!
1 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Dziadek do Orzechów I Grand Royal Ballet
22 grudnia 2024
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |