Wiadomości

Najlepsze miasto do życia w Polsce to? Gorzów wysoko w rankingu

7 sierpnia 2023, 10:27, Marcin Kluwak
fot. Marcin Kluwak
Jakie jest najlepsze miasto wojewódzkie do życia w Polsce? Business Insider przygotował specjalny ranking, w którym wziął pod lupę dostęp do lekarzy, przestępczość, jakość powietrza, bezrobocie czy średnie wynagrodzenie. Jak się okazało, Gorzów wcale nie znalazł się w końcówce zestawienia, a zajął wysokie miejsce.

Business Insider przygotował ranking najlepszych miast do życia, który powstał na podstawie analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej w 16 miastach wojewódzkich. W zestawieniu znalazł się Gorzów, jednak zabrakło jednak Zielonej Góry czy Torunia.

Dziennikarz serwisu wziął pod lupę liczby dotyczące bezrobocia, wynagrodzeń i cen mieszkań z rynku wtórnego w miastach wojewódzkich. A także dostęp do lekarzy, przestępczość i jakość powietrza. Według wyliczeń Busisness Insidera najlepszym miastem wojewódzkim do życia jest Poznań, drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie Opole. Natomiast najgorszym miastem jest Białystok.

A gdzie w tym wszystkim znajduje się Gorzów? Co ciekawe, wcale nie uplasowaliśmy na końcu rankingu. Jak się okazało, nasze miasto, które jako jedyne reprezentowało województwo lubuskie, znalazło się na wysokim siódmym miejscu. Na plus Gorzowa przemawia dostępność i cena mieszkań, które wahają się średnio w okolicach 6,5 tys. zł za 1 m.kw. Jednocześnie we Wrocławiu, Krakowie czy Gdańsku stawki wynoszą już kilkanaście tysięcy złotych. W Warszawie za 1 m.kw. trzeba zapłacić nawet 14 tys. zł. Nasze miasto wypada również bardzo dobrze w przypadku czystości powietrza. 

- W ostatnim czasie ukazuje się sporo rankingów, w niektórych nie mamy tak dobrej pozycji, ale ten ranking jest bardzo obiektywny, bo bierze pod uwagę wiele aspektów i wydaje się być adekwatny do stanu faktycznego. Trudno nie zgodzić się z tezą, że Gorzów jest dobrym miastem do mieszkania, do pracy, do nauki. Systematycznie podnosimy jakość dróg, komunikacji miejskiej, poszerzamy ofertę kulturalną, inwestujemy w rozwój ekologiczny, czuwamy nad jakością powietrza. Cieszy nas, że to widać,  że Gorzów w oczach Polaków jest postrzegany jako dobre miejsce do inwestycji, do zamieszkania, do rozwoju – mówi w rozmowie z portalem gorzowianin.com Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa.

Tak wypadł Gorzów w poszczególnych kategoriach rankingu

W przypadku bezrobocia Gorzów zajął 8 miejsce. Pierwsza trójka to Poznań, Katowice i Warszawa. Również 8 miejsce zajmujemy pod względem przestępczości. Pierwsza trójka to Rzeszów, Olsztyn i Lublin.

Jeżeli chodzi o średnie wynagrodzenie, jest to jeden z najgorszych wyników. Gorzów zajął aż 14 miejsce w rankingu. Pierwsza trójka to Kraków, Gdańsk i Warszawa. Również w przypadku dostępu do lekarza na NFZ nasze miasto zajęło odległe 14 miejsca. Najlepiej jest za to w Łodzi, Lublinie i Kielcach.

Gorzów wypadł za to świetnie w dwóch kategoriach, gdzie zajął bardzo wysokie drugie miejsce. W przypadku dostępności mieszkań miejsce ustępujemy tylko Katowicom, a tuż za nami znalazła się Bydgoszcz. Z kolei w przypadku jakości powietrza lepiej jest tylko w Opolu, a trzecie miejsce zajmuje Poznań.

Ranking miast wojewódzkich najlepszych do życia

1. Poznań

2. Katowice

3. Opole

4. Wrocław

5. Olsztyn

6. Bydgoszcz

7. Gorzów Wielkopolski

8. Rzeszów

9. Łódź

10. Lublin

11. Kraków

12. Gdańsk

13. Szczecin

14. Warszawa

15. Kielce

16. Białystok


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości