• Dziś /-2°
  • Jutro /-2°
  • Pojutrze /-1°
  • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Czym jest, jak działa tabletka "dzień po" i kiedy się ją stosuje?

26 lipca 2023, 09:27, Artykuł partnera
Tabletka „dzień po” to awaryjna metoda antykoncepcji stosowana w kryzysowych sytuacjach. Ma na celu uchronienie przed niechcianą ciążą w okolicznościach, gdy mogłoby dojść do zapłodnienia. Na czym polega jej działanie?

Czym jest tabletka „dzień po” i kiedy po nią sięgamy?

Najczęściej po receptę na antykoncepcję awaryjną zgłaszamy się, gdy doszło do stosunku bez zabezpieczenia albo też kiedy metody antykoncepcji zawodzą. Dotyczy to sytuacji pominięcia dawki leków antykoncepcyjnych, odklejenia plastra czy pęknięcia prezerwatywy. Działanie tabletki „dzień po” związane jest z blokowaniem lub opóźnianiem owulacji, stąd najważniejsze w skuteczności jej działania jest przyjęcie jej jak najszybciej, a to oznacza, że powinno to nastąpić do 12 godzin od stosunku. Tym samym badania nad obecnymi na rynku preparatami pokazują, że po upływie 72 godzin od ryzykownego stosunku skuteczność tabletki spada do ok.15%, a to oznacza wysokie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, mimo przyjęcia tabletki. Jaki jest mechanizm działania tabletki „dzień po”?

Działanie antykoncepcji awaryjnej

Obecnie decydując się na zastosowanie antykoncepcji awaryjnej, lekarz wypisujący receptę ma do rozpatrzenia kwestię Escapelle czy Ellaone, bo takie produkty dostępne są na rynku. W przypadku Escapelle mamy do czynienia z działaniem lewonorgestrelu, czyli organicznego związku chemicznego w postaci syntetycznego progestagenu. Tę tabletkę należy przyjąć do 72 godzin do stosunku, z tym że, jak było wyżej, skuteczność jej jest tym wyższa, im szybciej zostanie zażyta.

Drugim preparatem jest Ellaone, gdzie główną substancją czynną jest uliprystal, czyli syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Tę tabletkę należy przyjąć do 120 godzin. Aby nie doszło do powstania zarodka, antykoncepcja awaryjna działa tak, by albo hamować uwalnianie komórki jajowej, albo opóźniać. To uniemożliwia zapłodnienie. Nie ma to zatem nic wspólnego z działaniem wczesnoporonnym. Jak zdobyć receptę na tabletkę „dzień po”?

Recepta na antykoncepcję awaryjną

Tabletkę "dzień po" można kupić jedynie na receptę, dlatego musi być ona wystawiona przez lekarza. Dzisiejszy rozwój telemedycyny pozwala na łatwiejszy dostęp do lekarzy oraz recept na niektóre leki. Tym samym konieczność szybkiego przyjęcia tabletki „dzień po” jest łatwiejsza do realizacji. Antykoncepcję awaryjną może wypisać lekarz każdej specjalizacji i w tym celu należy albo udać się na bezpośrednią wizytę lub skorzystać z opcji konsultacji lekarskiej online, dzięki której nie tylko dostaniemy receptę, ale też dowiemy się, jakie są skutki uboczne działania leków i przeciwwskazania do ich zażycia. Antykoncepcja awaryjna jednak nie może stanowić alternatywy dla ogólnie stosowanej antykoncepcji. Należy pamiętać, że zastosowanie antykoncepcji awaryjnej może opóźnić owulację o kilka dni, ale jednak do niej dojdzie, dlatego nie należy po zastosowaniu tabletki „dzień po” rezygnować z zazwyczaj stosowanych metod antykoncepcji.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://onlinerecepta.pl/product/antykoncepcja-awaryjna/

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości