• Dziś 16°/6°
  • Jutro 14°/5°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 9 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Zawód prawnika a własna firma - przewodnik dla prawników!

19 lipca 2023, 15:49, Artykuł partnera
Zawód prawnika stanowi doskonałą podstawę do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Posiadając już solidne wykształcenie i doświadczenie w tej dziedzinie, łatwiej będzie Ci zaistnieć na rynku jako przedsiębiorca. Założenie własnej firmy w Polsce nie jest skomplikowane, a w poniższym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dla prawników, którzy pragną spróbować swoich sił w prowadzeniu własnego biznesu. Jeśli marzysz o byciu własnym szefem i posiadaniu pełnej kontroli nad swoim czasem, warto rozważyć założenie firmy o profilu prawniczym.

Kancelaria prawna czy biuro porad prawnych – co wybrać i dlaczego?

Dla prawników, którzy rozważają założenie własnej działalności gospodarczej, istnieją dwie główne opcje: otwarcie kancelarii prawnej lub biura porad prawnych. Obie formy mają swoje różnice, ale to Ty podejmujesz ostateczną decyzję, co Cię bardziej interesuje. Jeśli zależy Ci na karierze prawnika adwokata i chciałbyś otworzyć własną kancelarię prawną, musisz ukończyć studia prawnicze oraz przejść stosowną aplikację adwokacką.

Jeżeli nie chcesz czekać na długi proces edukacyjny i zależy Ci na założeniu firmy od razu po studiach, to biuro porad prawnych może być dobrym wyborem. Wśród osób, które decydują się na takie rozwiązanie, znajdują się zarówno świeżo upieczeni absolwenci prawa, którzy dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę, jak i bardziej doświadczeni prawnicy, którzy posiadają staż pracy w innych firmach lub korporacjach. Biuro porad prawnych może i powinno mieć określoną specjalizację, na przykład w obszarze świadczenia usług i reprezentowania przedsiębiorców w sprawach sądowych.

Jak zostać prawnikiem? Pierwszy krok do otworzenia własnej firmy prawnej

Aby rozpocząć karierę prawnika i otworzyć własną firmę świadczącą usługi prawne, pierwszym krokiem jest uzyskanie wykształcenia prawniczego. Studia prawnicze stanowią niezbędne podstawy i pierwszy krok w kierunku realizacji Twoich zawodowych ambicji. Ważne jest również posiadanie umiejętności językowych, zwłaszcza znajomości języka angielskiego. W trakcie studiów warto skupić się na rozwijaniu tych umiejętności. Dodatkowo przydatne będą umiejętności miękkie, takie jak autoprezentacja i negocjacje. Warto zatem rozważyć uczestnictwo w kursach i szkoleniach, które pomogą Ci w ich rozwinięciu.

Co trzeba wiedzieć, aby założyć firmę prawniczą?

Jeśli chodzi o zakładanie firmy prawniczej, polskie prawo określa różne formy działalności gospodarczej dla prawników, takie jak spółki cywilne, jawne, partnerskie oraz komandytowe lub komandytowo-akcyjne. Przygotowując się do swojej kariery i zdobywając doświadczenie, warto nawiązywać kontakty, które mogą pomóc w przyszłości w założeniu własnej spółki. Sam proces rejestracji firmy prawniczej może zostać przeprowadzony przy wsparciu specjalistów, takich jak ci dostępni na stronie: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

Księgowość dla prawników: najważniejsze informacje

Jeśli jesteś ekspertem w dziedzinie prawa, na przykład w prawie karnym lub handlowym, nie musisz dodatkowo zdobywać wiedzy z zakresu księgowości, aby rozpocząć własną działalność. Skoncentruj się na tym, co znasz i lubisz, a powierz kwestie rachunkowe specjalistom z biura rachunkowego, które specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorców-prawników. Doświadczony księgowy będzie wiedział, jak prawidłowo zaksięgować Twoje faktury i sporządzić bilans. Będzie również składał za Ciebie deklaracje związane z podatkiem VAT, ponieważ usługi prawne podlegają temu opodatkowaniu. Specjaliści z biura rachunkowego doradzą Ci również w kwestii wyboru formy opodatkowania dla Twojej działalności. Skorzystaj z usług księgowości dostosowanej do specyfiki pracy prawnika: https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-dla-prawnikow.

Czy biznes online jest możliwy w branży prawniczej? Oczywiście!

Jeśli planujesz długotrwałą obecność na rynku usług prawnych i poważnie zaangażować się w tę branżę, warto zainwestować w profesjonalną stronę internetową, która umożliwi klientom łatwy kontakt z Tobą. Biuro porad prawnych może również działać online - jest to możliwe. Możesz świadczyć usługi przez internet, na przykład odpowiadając na pytania i udzielając porad za pośrednictwem e-maili lub komunikacji na stronie internetowej. W obecnych czasach internetowych możliwe są również telekonferencje czy spotkania online z klientami.

Jeśli zainteresuje Cię taki model biznesowy, korzystne może być również przeniesienie całej księgowości do świata online. Dla przedsiębiorców zorientowanych w internecie korzystanie z usług księgowego online może być bardzo wygodne. Dzięki temu nie musisz zatrudniać księgowego na etat w swojej firmie ani dojeżdżać do tradycyjnego biura rachunkowego. Sprawdź możliwości oferowane przez biuro rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.

Praca prawnika a narzędzia online - warto skorzystać!

W przypadku pracy prawnika, odpowiednie oprogramowanie i narzędzia online odgrywają istotną rolę. Istnieje wiele zadań, które można zlecić innym pracownikom lub załatwić online, dlatego posiadanie odpowiednich narzędzi może być niezwykle pomocne w prowadzeniu własnej kancelarii lub biura porad prawnych. Narzędzia takie jak Firmbee umożliwiają delegowanie zadań do zespołu, monitorowanie postępu ich realizacji oraz efektywną pracę zdalną w grupie.

Przejście na pracę zdalną może być korzystne w kontekście ograniczenia kosztów związanych z wynajmowaniem biura dla wszystkich pracowników. Wykorzystanie narzędzi takich jak Firmbee pozwala znaleźć odpowiednich profesjonalistów do współpracy w zespole, umożliwiając śledzenie procesu rekrutacji od momentu publikacji ogłoszenia do wyłonienia najlepszego kandydata.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości