Na atopowe zapalenie skóry choruje coraz więcej osób. Zmiany skórne mogą dotyczyć całego ciała, natomiast najczęściej można je zaobserwować na zgięciu kolan i łokci oraz na szyi i twarzy. U osób borykających się z AZS białko, które odpowiedzialne jest za prawidłowe działanie bariery ochronnej, czyli filagryna, nie działa w odpowiedni sposób, prowadząc do nadmiernego przesuszania się skóry.
Co więcej, AZS jest chorobą dziedziczną, więc jeżeli u któregoś z rodziców występuje ta choroba, bardzo prawdopodobne jest, że dziecko ją odziedziczy. Jakie są inne objawy AZS? Przede wszystkim, na skórze chorego występują oprócz swędu i suchości drobne zmiany skórne, takie jak rany, pęcherzyki czy grudki.
Co ciekawe, objawy AZS różnią się u dzieci i dorosłych. W przypadku najmłodszych częściej obserwowane są na ciele zmiany w formie pęcherzyków występujących przeważnie w okolicy czoła. Z kolei u dojrzałych pacjentów, skóra się łuszczy i można zauważyć na niej nadżerki i zadrapania, które mogą prowadzić do zakażeń bakteryjnych. Bardzo często także można na skórze chorego dostrzec tzw. rybią łuskę, czyli charakterystyczne płaty naskórka, których proces usuwania jest zaburzony.
Leczenie atopowego zapalenia skóry nie powinno ograniczać się jedynie do leczenia stanu skóry, ale także przypadłości współistniejących. Należą do nich na przykład infekcje, alergie, otyłość, choroby o podłożu psychicznym, choroby oczu oraz choroby sercowo-naczyniowe. Niestety, zmiany na skórze potrafią w znaczny sposób obniżyć samoocenę chorego, co przekłada się negatywnie na jakość życia. AZS może prowadzić do bezsenności, ciągłego rozdrażnienia i problemu z kontaktami międzyludzkimi.
Niestety, z AZS nie da się całkowicie wyleczyć, natomiast można wyciszyć chorobę i mieć nad nią większą kontrolę. Kluczowe jest dbanie o odpowiednią pielęgnację skóry i unikanie czynników powodujących alergie. Niezwykle ważne jest także przyjmowanie leków przeciwzapalnych i wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety, cechującej się prawidłowym stosunkiem kwasów omega-3 do omega-6.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, regularna i mocno odżywcza rutyna pielęgnacyjna potrafi w znaczny sposób zniwelować rany i zadbać o suchy naskórek. Skóra osoby cierpiącej na AZS musi być co najmniej dwa razy dziennie mocno pielęgnowana przy pomocy kremów i emulsji o właściwościach silnie nawilżających. Równie ważne jest to, by nie zawierały one w sobie parabenów, konserwantów ani mocnych zapachów, gdyż może to dodatkowo podrażniać skórę.
W produktach pielęgnacyjnych warto zawracać uwagę na składniki takie jak mocznik i ceramidy, będące sprzymierzeńcem w pielęgnacji skóry delikatnej i podatnej na podrażnienia. Aby wzmocnić barierę hydrolipidową skóry, do kąpieli warto dodawać oliwę z oliwek lub parafinę. Warto wybierać kosmetyki do twarzy o jak najprostszych składach, które nie będą podkreślały suchych miejsc i zaogniać zmian skórnych.
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.febumed.com.pl/
Największe przeboje Edyty Geppert
20 marca 2025
kup bilet |
|
Polska Noc Kabaretowa 2025
23 maja 2025
kup bilet |
|
Czerwone Gitary. Diamentowe 60-lecie
2 marca 2025
kup bilet |
|
Iluzjonista Piotr Denisiuk
17 stycznia 2025
kup bilet |