• Dziś /4°
  • Jutro /1°
Wiadomości

System pomiaru obciążeń pionowych typu SMCV

6 lipca 2023, 13:14, Artykuł partnera
Jedną z kluczowych kwestii, o której muszą pamiętać przewoźnicy kolejowi, jest kontrola poziomu obciążenia pojazdów szynowych. Przestrzeganie ustalonych przez prawo i zasady bezpieczeństwa wartości ciężaru przewożonego za pomocą taborów kolejowych może być problematyczne, zwłaszcza gdy wykorzystywane systemy inicjalnego obliczania podają wyniki obarczone błędami i różnicami pomiarowymi. Istotna w całym procesie okazuje się zatem precyzyjna kontrola obciążeń, a taką można przeprowadzić za pomocą nowoczesnego systemu SMCV.

Kolej wykorzystywana jest przede wszystkim do transportu surowców energetycznych (węgla czy paliwa), ale także pozwala na rozwój eksportu oraz importu pozostałych polskich towarów. W kontekście mierzenia obciążeń pojazdów szynowych, które owe towary transportują, kluczowe są nie tylko kwestie zasad bezpieczeństwa poruszania się po sieciach kolejowych, ale również wymogi prawne i celne, dotyczące przewożenia ładunków przez granice z innymi państwami.

Aby uniknąć błędów pomiarowych i jednocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, włoski producent rozwiązań diagnostycznych, automatyzujących i telekomunikacyjnych – Marini Impianti Industriali – stworzył system pomiaru obciążeń pionowych SMCV. Jego zadaniem jest monitorowanie obciążeń  taboru i błyskawiczne prezentowanie dokładnych danych pracownikom kolei.  System z powodzeniem przyjął się we Włoszech, gdzie pełni swoją rolę przy włoskich liniach kolejowych Rete Ferroviaria Italiana.

System pomiaru obciążeń SMCV – z czego się składa i w jaki sposób dokonuje pomiarów?

System SMCV składa się z dwóch głównych elementów: punktów pomiarowych/tensometrów (PR), które zbierają dane z pojazdów szynowych, oraz oprogramowania (PCO), za pomocą którego dane są przetwarzane i prezentowane w postaci czytelnego raportu lub sygnałów, alarmujących o przekroczeniu dopuszczalnych wartości obciążeń.

Punkty pomiarowe montowane są przy szynach na ustalonym odcinku pomiarowym. Warto wiedzieć, że punkty te są chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed samymi kołami przejeżdżających pociągów – między innymi za pomocą specjalnie montowanej listwy ochronnej.

Co istotne w kontekście sprawnego transportu kolejowego, system SMCV jest w stanie zmierzyć obciążenie taboru będącego w ruchu. Zależnie od wersji oprogramowania systemu, pociąg może poruszać się z prędkością nawet do 250km/h, by pomiar nadal był możliwy.

Samo przeprowadzenie pomiaru nie jest skomplikowane, a SMCV umożliwia pełną automatyzację tego procesu. Tensometry wyłapują miejsca, w których doszło do przekroczenia zakładanych granic obciążeniowych i informują o owych przekroczeniach kontrolerów. Warto pamiętać, że bardzo często ponadnormatywne obciążenie nie oznacza błędu w pierwotnych obliczeniach przewoźnika, a nieprawidłowy załadunek towaru.

SMCV – gdzie znalazł swoje zastosowanie?

Poza włoskimi liniami kolejowymi, system SMCV znalazł swoje zastosowanie również na liniach kolei słoweńskiej. Slovenskie železnice od lat korzystają z tego nowoczesnego rozwiązania, a punkty pomiarów SMCV rozmieszczone są w różnych lokalizacjach w całym kraju.

W Polsce system SMCV dostarcza lider nowoczesnych rozwiązań kolejowych MMR Group TransComfort, który w 2022 roku otrzymał bezterminowe świadectwo dopuszczenia go do użytku (dokument nr PL 59 2022 0001). W 2021 roku natomiast sam system uzyskał w naszym kraju bezterminowy certyfikat zgodności nr IK CZT – 020/2021.  


Podziel się

Komentarze

Zobacz nową kamerę na żywo z Gorzowa

Imprezy


Pozostałe wiadomości