Kolej wykorzystywana jest przede wszystkim do transportu surowców energetycznych (węgla czy paliwa), ale także pozwala na rozwój eksportu oraz importu pozostałych polskich towarów. W kontekście mierzenia obciążeń pojazdów szynowych, które owe towary transportują, kluczowe są nie tylko kwestie zasad bezpieczeństwa poruszania się po sieciach kolejowych, ale również wymogi prawne i celne, dotyczące przewożenia ładunków przez granice z innymi państwami.
Aby uniknąć błędów pomiarowych i jednocześnie zwiększyć poziom bezpieczeństwa w transporcie kolejowym, włoski producent rozwiązań diagnostycznych, automatyzujących i telekomunikacyjnych – Marini Impianti Industriali – stworzył system pomiaru obciążeń pionowych SMCV. Jego zadaniem jest monitorowanie obciążeń taboru i błyskawiczne prezentowanie dokładnych danych pracownikom kolei. System z powodzeniem przyjął się we Włoszech, gdzie pełni swoją rolę przy włoskich liniach kolejowych Rete Ferroviaria Italiana.
System pomiaru obciążeń SMCV – z czego się składa i w jaki sposób dokonuje pomiarów?
System SMCV składa się z dwóch głównych elementów: punktów pomiarowych/tensometrów (PR), które zbierają dane z pojazdów szynowych, oraz oprogramowania (PCO), za pomocą którego dane są przetwarzane i prezentowane w postaci czytelnego raportu lub sygnałów, alarmujących o przekroczeniu dopuszczalnych wartości obciążeń.
Punkty pomiarowe montowane są przy szynach na ustalonym odcinku pomiarowym. Warto wiedzieć, że punkty te są chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, jak i przed samymi kołami przejeżdżających pociągów – między innymi za pomocą specjalnie montowanej listwy ochronnej.
Co istotne w kontekście sprawnego transportu kolejowego, system SMCV jest w stanie zmierzyć obciążenie taboru będącego w ruchu. Zależnie od wersji oprogramowania systemu, pociąg może poruszać się z prędkością nawet do 250km/h, by pomiar nadal był możliwy.
Samo przeprowadzenie pomiaru nie jest skomplikowane, a SMCV umożliwia pełną automatyzację tego procesu. Tensometry wyłapują miejsca, w których doszło do przekroczenia zakładanych granic obciążeniowych i informują o owych przekroczeniach kontrolerów. Warto pamiętać, że bardzo często ponadnormatywne obciążenie nie oznacza błędu w pierwotnych obliczeniach przewoźnika, a nieprawidłowy załadunek towaru.
SMCV – gdzie znalazł swoje zastosowanie?
Poza włoskimi liniami kolejowymi, system SMCV znalazł swoje zastosowanie również na liniach kolei słoweńskiej. Slovenskie železnice od lat korzystają z tego nowoczesnego rozwiązania, a punkty pomiarów SMCV rozmieszczone są w różnych lokalizacjach w całym kraju.
W Polsce system SMCV dostarcza lider nowoczesnych rozwiązań kolejowych MMR Group TransComfort, który w 2022 roku otrzymał bezterminowe świadectwo dopuszczenia go do użytku (dokument nr PL 59 2022 0001). W 2021 roku natomiast sam system uzyskał w naszym kraju bezterminowy certyfikat zgodności nr IK CZT – 020/2021.
![]() |
Diamentowy koncert 60-lecia!
12 kwietnia 2026
kup bilet |
![]() |
Od Nowa: Mrozu | Zalewski | Igo | Smolik // Kev Fox | Mela Koteluk | Dawid Tyszkowski
27 lipca 2025
kup bilet |
![]() |
Kabaret Neo-Nówka - Pokolenie DNA - Nowy Program 2025
21 listopada 2025
kup bilet |
![]() |
Jeszcze nigdy nie było tak dobrze - 20-lecie kabaretu
23 maja 2025
kup bilet |