• Dziś 14°/7°
  • Jutro 10°/3°
Wiadomości

Jak długo utrzymują się efekty po laserowej korekcji wzorku?

4 lipca 2023, 21:39, Artykuł promocyjny
Wady wzroku stają się coraz powszechniejszym problemem. Według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia na zaburzenia widzenia może cierpieć nawet ponad 2 miliardy ludzi na całym świecie. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się zabiegi chirurgiczne, które mają za zadanie przywrócić prawidłowe widzenie. Zastanawiasz się nad taką procedurą, ale nie wiesz, czy warto? Dowiedz się, jak długo możesz cieszyć się jej efektami.

Jakie wady wzroku leczy zabieg laserowy?

Leczenie laserowe może eliminować różne wady wzroku, zależnie od wybranej metody. Właściwie każda z nich może pomóc Pacjentom mającym problemy z widzeniem w oddali, tzw. krótkowzroczność, a także cierpiącym na astygmatyzm. Wiele z nich, z nielicznymi wyjątkami, stosuje się również u osób z nadwzrocznością. Interesującą opcją jest także laserowa korekcja wzroku u osób, u których problemy z widzeniem pojawiły się lub pogłębiły wraz z wiekiem (tzw. presbiopia). Możliwe jest zastosowanie procedury, która umożliwia ostre widzenie na wszystkich odległościach dzięki wyregulowaniu ostrości widzenia w taki sposób, aby łączony obraz z obojga oczu zawsze mógł być wystarczająco ostry.

Jak długo utrzymują się efekty?

Efekty laserowej korekcji wzroku z założenia powinny być trwałe. Najczęściej wykonywana jest ona jednokrotnie w ciągu życia. Jej ostateczne rezultaty, a także szybka rekonwalescencja i poprawa widzenia zależą od kilku czynników. Przede wszystkim należy wybrać renomowaną klinikę, w której nie tylko sama operacja, lecz także kwalifikacja do jej przeprowadzenia wykonana zostanie prawidłowo. Podczas pierwszej wizyty ekspert musi ustalić, czy przeprowadzenie zabiegu jest możliwe u danego Pacjenta, a także dobrać odpowiednią procedurę. Do wskazań pozabiegowych należą przede wszystkim unikanie wysiłku, w tym ćwiczeń, a także ciąży, odpowiednia higiena, ochrona oczu przed promieniowaniem słonecznym i ograniczenie czasu patrzenia na ekrany, np. telefonu czy komputera. Jeśli Pacjent odpowiednio zastosuje się do wszelkich przekazanych przez lekarza zaleceń, może liczyć na trwałą poprawę wzroku od 6 do 12 miesięcy po wykonaniu laserowej korekcji.

Jak wygląda laserowa korekcja wzroku?

Przebieg laserowej korekcji wzroku zależy w dużej mierze od wybranej metody, chociaż pewne elementy będą wspólne. Z pewnością niezwykle istotne jest odbycie wstępnej konsultacji z lekarzem, który wykluczy wszelkie ewentualne przeciwwskazania i dobierze odpowiednią metodę korekcji. Po zakwalifikowaniu Pacjenta do konkretnej metody przekazane zostają wszelkie zalecenia. Lekarz z pewnością zaleci zrezygnowanie na pewien czas z soczewek kontaktowych. Zaleca się to na okres od tygodnia do 2 miesięcy, zależnie od typu soczewek. Na ok. 3 miesiące przed procedurą nie powinno się także wprowadzać żadnych zmian w ewentualnym leczeniu hormonalnym czy antykoncepcji doustnej. Możliwym wskazaniem jest też stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów. W dniu zabiegu Pacjent musi być całkowicie zdrowy, bez aktywnej opryszczki. Przed operacją na ok. 24 godziny nie należy spożywać alkoholu. Sam proces trwa zazwyczaj około kilkunastu minut, warto jednak zarezerwować sobie ok. 2-4 godzin, aby móc odpowiednio przygotować się do korekcji, a także odpocząć po jej wykonaniu. Należy założyć wygodne ubranie, najlepiej bez kaptura i nie nakładać kosmetyków na okolice oka. Zaraz po zabiegu nie należy prowadzić pojazdów.

Czy każdy może skorzystać z laserowej korekcji wzroku?

Laserowa korekcja wzroku to zabieg bezpieczny, przynoszący dobre efekty. Istotne jest jednak, aby przed jego przeprowadzeniem wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwwskazania. Jednym z ważniejszych ruchów jest ustalenie przyczyn problemów z widzeniem – Pacjenci cierpiący na jaskrę lub zaćmę nie zostaną zakwalifikowani do zabiegu. Procedury nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i karmiących, a także do 6 miesięcy po zakończeniu laktacji. Przeciwwskazaniem mogą być też choroby oczu, a nawet niektóre schorzenia autoimmunologiczne.


Podziel się

Komentarze


Imprezy


Pozostałe wiadomości