• Dziś 11°/2°
  • Jutro 11°/0°
  • Pojutrze 11°/2°
  • Jakość powietrza (CAQI): 21 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Romane Dyvesa w Gorzowie. To będzie wielkie święto muzyki i folkloru

3 lipca 2023, 12:26, Marcin Kluwak
fot. Łukasz Kulczyński, Urząd Miasta Gorzowa
W piątek 7 lipca w gorzowskim amfiteatrze odbędą się 35. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa, czyli żywiołowe romskie show pełne muzyki i tańca. Nie zabraknie tradycyjnego folkloru oraz współczesnej muzyki cygańskiej.

Przygotujcie się na niezwykłe wydarzenie, ponieważ nadchodzą jubileuszowe Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich - Romane Dyvesa. To już 35. raz, gdy kolorowe cygańskie suknie zabłysną w Gorzowie, a radosny śpiew, muzyka i owacje publiczności będą rozbrzmiewać w amfiteatrze.

Romane Dyvesa w Gorzowie. Kto wystąpi na scenie podczas Romane Dyvesa 2023?

Impreza odbędzie się w piątek 7 lipca o godz. 20.30 w amfiteatrze przy ul. Drzymały w Gorzowie. Na scenie gorzowskiego amfiteatru wystąpią w tym roku: Ania Rusowicz, Gipsy Band, Zuralia Orchestra, Osenya Rosa, Liza Kotlyarenko, Balkan Express, Izabela Szafrańska oraz Cygański Teatr Muzyczny wraz ze swoimi gośćmi. Tomasz Wolny i Manuel Dębicki będą prowadzić Festiwal Romane Dyvesa.

Festiwal od lat łączy w sobie różnorodność, nowoczesność i otwartość z dbałością o kulturowy autentyzm, a także artystyczny poziom. - Chcemy wspólnie, tańczyć, grać oraz śpiewać i poprzez to wszystko dawać radość innym. Romane Dyvesa to znaczy Cygańskie Dni, a więc wielkie święto miasta, muzyki i folkloru cygańskiego – mówi Edward Dębick, pomysłodawca festiwalu.

Bilety na Romane Dyvesa można kupić w kasach amfiteatru przed koncertem. Za bilet normalny trzeba zapłacić 35 zł, a z kartą seniora 25 zł. Będą też bilety dla grup powyżej 30 osób po 25 zł/os. Natomiast dzieci do 12 lat - wstęp wolny.

Historia festiwalu Romane Dyvesa w Gorzowie

Romane Dyvesa to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych festiwali cygańskich na świecie, który odbywa się nieprzerwanie od 1989 roku. Pomysłodawcą Romane Dyvesa jest Edward Dębicki - kompozytor, wirtuoz akordeonu, aktor, autor oraz założyciel i dyrektor Cygańskiego Teatru Muzycznego "TERNO" od 1955 roku. Przede wszystkim jest niezmordowanym strażnikiem kultury cygańskiej.

Przez lata w spotkaniach wzięło udział ponad 200 profesjonalnych zespołów, w większości krajów Europy oraz spoza Europy, włączając w to kolebkę cygańskiej kultury - Indie.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości