• Dziś 27°/16°
  • Jutro 23°/12°
  • Jakość powietrza (CAQI): 14
Wiadomości

Zakłady bukmacherskie, gry online - czy jesteś uzależniony od hazardu

27 czerwca 2023, 06:45, Artykuł partnera
Niewinna rozrywka, jaką z początku wydają się być gierki i zakłady online, bardzo szybko przerodzić może się w stan chorobowy – jakim jest uzależnienie od hazardu. Hazard jest uzależnieniem niezwykle niebezpiecznym – tak dla samej osoby uzależnionej, jak i wobec najbliższego jej otoczenia. Jak nie wpaść w jego sidła, jak poradzić sobie z uzależnieniem?

Hazard – kiedy uzależnienie staje się problemem?

Uzależnienie od hazardu może rozwinąć się niezwykle szybko, w szczególności w przypadku osób predysponowanych – z zaburzeniami w samoocenie, niskim poczuciem własnej wartości, problemy w relacjach, fobie społeczne. Chęć szybkiej rozrywki, osiągnięcia wysokich zysków bez grama wysiłku, wiara w swoje szczęście do gier czy magiczną odmianę losu – to wszystko powoduje, że spędzamy na rozgrywkach online więcej czasu niż w rzeczywistości, zaniechując relacji, pracy, zapominając o samym sobie – już na tym etapie konieczna jest natychmiastowa pomoc psychologiczna Warszawa. U człowieka uzależnionego dochodzi bowiem do zaburzenia logicznego sposobu myślenia, wszystko oprócz gier przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Prowadzi to tak do autodestrukcji samego uzależnionego, jak i jego potencjalnej rodziny i bliskich mu osób.

Jakie rozrywki mogą nas uzależnić?

Wśród niezliczonej liczby witryn internetowych, jakie otwieramy każdego dnia, możemy trafić na takie, które oferują rozgrywki w formie zakładów, nagród warunkowanych losową wygraną, gier, w których osiągnięcie wyższych poziomów warunkowane jest wnoszeniem opłat za różnorodne możliwości, dodatki. Jakie gry hazardowe dostępne online mogą skutkować koniecznością leczenia, jaką jest terapia uzależnień? Wśród nich wymienić należy:

• loterie, jak zdrapki,

• gry liczbowe, polegające na obstawianiu losowych liczb,

• ruletki,

• automaty online,

• rozgrywki karciane online,

• zakłady sportowe (bukmacherskie),

• gry w kości online,

• kasyna online,

• gry na giełdach,

• płatne gry online.

Fazy uzależnienia – czy potrzebuję pomocy?

Uzależnienie od hazardu jest procesem postępującym. Wyróżnia się 4 etapy uzależnienia:

• faza zwycięstw – początkowa faza uzależnienia, w której granie nie jest systematyczne, jednak zaczyna być źródłem przyjemności i zwiększonego pobudzenia, nawet w przypadku minimalnej wygranej, dochodzi do podnoszenia wydawanych kwot;

• faza strat – dla uzależnionego przestaje się liczyć fakt wygranych, lecz sam fakt grania, działanie skupia się na zdobywaniu pieniędzy na zaspokojenie potrzeb rozgrywki, na dalszy plan schodzą potrzeby relacyjne i zawodowe;

• faza desperacji – niezbędne do gry fundusze nie mogą być zaspokajane przez uzależnionego, popada on w długi, przez zaniedbania często traci źródło dochodów oraz bliskich, lecz mimo tych strat i poczucia własnej winy, nie jest w stanie odciąć się od rozgrywek i obstawiania;

• faza autodestrukcji – odcięcie się od bliskich, brak wsparcia, spirala długów i utrata nadziei prowadzą do myśli samobójczych.

Hazard – przebieg leczenia

Niezwykle ważne jest jak najwcześniejsze zdiagnozowanie problemu, jakim jest rozwój uzależnienia od hazardu. Podjęcie leczenia w momencie, w którym hazardzista prowadzi jeszcze normalne, zorganizowane życie, może uratować jego i jego najbliższych. Ostatnie stadium uzależnienia to ostatni dzwonek na zgłoszenie się do specjalisty. Niemniej jednak najważniejszym warunkiem, by proces leczenia był skuteczny, to wola samego uzależnionego i uświadomienie sobie przez niego wagi problemu – bez odpowiedniej motywacji wewnętrznej bowiem niemożliwe będzie wprowadzanie stopniowych zmian w sposobie myślenia i postrzegania u pacjenta, zrozumienie przyczyn destrukcyjnego postępowania.

Terapia hazardu – jakie techniki stosuje się w procesie terapeutycznym?

Uzależnienie od hazardu przebiega tak samo, jak uzależnienie od substancji odurzających – dlatego też w terapii zastosowanie mają te same metody pomocy. Ważnym jest włączenie terapii indywidualnej – rozmów z doświadczonym psychologiem – oraz terapii grupowej – uzależniony musi bowiem zmierzyć się z przyznaniem się przed innymi do swojego problemu. Często zalecane jest stosowanie samoobserwacji i prowadzenie dziennika, celem poznania własnych emocji i powiązanych z nimi zachowań. Niezwykle ważna jest również nauka relaksacji, budowania relacji społecznych, metod skutecznego radzenia sobie ze stresem.

Uzależnienie od hazardu jest w dzisiejszych czasach niezwykle trudne do wychwycenia w pierwszych fazach rozwoju – z uwagi na szeroki dostęp do internetowych rozrywek również przez urządzenia mobilne. Jeśli zauważymy pierwsze symptomy nałogu, przestajemy kontrolować nasze wydatki lub zauważymy takie objawy u naszych bliskich – nie wahajmy się zwrócić na nie uwagę – być może uratujemy życie uzależnionego i jego najbliższych.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości