• Dziś 30°/19°
  • Jutro 27°/16°
  • Jakość powietrza (CAQI): 20
Wiadomości

Perun Gromowładny. Niezwykła rzeźba powstaje w parku Słowiańskim w Gorzowie [zdjęcia]

24 czerwca 2023, 13:12, Marcin Kluwak
Od kilku tygodni gorzowianin Lubomir Grochocki zajmuje się tworzeniem rzeźby Peruna Gromowładnego w parku Słowiańskim w Gorzowie. Rzeźba słowiańskiego bóstwa powstaje z obumarłego pnia dębu.

Jeżeli spacerujecie po parku Słowiańskim, to w ostatnich tygodniach mogliście się natknąć na nietypową rzeźbę, która powstaje przy ścieżce prowadzącej od strony skrzyżowania ul. Słowiańskiej i Fredry w kierunku garaży przy ul. Marcinkowskiego na os. Staszica.

Mieszkaniec Gorzowa Lubomir Grochocki postanowił wyrzeźbić z obumarłego pnia dębu postać słowiańskiego bóstwa Peruna Gromowładnego. Prace nad rzeźbą trwają od początku czerwca. Jak zostaną zakończone, postać słowiańskiego bóstwa zostanie zaimpregnowana.

Jednak zanim gorzowianin mógł ruszyć z realizacją projektu, musiał uzyskać na to zgodę Urzędu Miasta Gorzowa.

Rzeźba Peruna Gromowładnego w parku Słowiańskim w Gorzowie

- #projektperun zakładał wykorzystanie uschniętego drzewa w celu wykonania rzeźby postaci słowiańskiego bóstwa Peruna Gromowładnego. Materiałem do prac był martwy pień 80-90 letniego dębu czerwonego. Drzewo zostało przycięte na wysokości 4,5 m. Na tak przygotowanym, stojącym na korzeniu pniu, w czerwcu 2023 rozpoczęto pracę. Inicjatorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Lubomir Grochocki – czytamy o projekcie w ramach którego powstaje rzeźba słowiańskiego bóstwa.

Perun Gromowładny to słowiański bóg piorunów, burz oraz błyskawic, któremu przypisuje się bycie najważniejszym z bogów słowiańskich. Jego atrybutami jest orzeł, piorun, dąb oraz topór.

Mieszkaniec Gorzowa na pomysł wyrzeźbienia słowiańskiego bóstwa z pnia obumarłego dębu wpadł podczas spaceru z psem. Lubomir Grochocki chciałby, aby w ten sposób zagospodarować inne uschnięte drzewa na terenie parku Słowiańskiego.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com

FotoreportażPodziel się

Komentarze

Zobacz także

Imprezy


Pozostałe wiadomości