• Dziś /-2°
 • Jutro /-2°
 • Pojutrze /-1°
 • Jakość powietrza (CAQI): 11 Wspaniałe powietrze! Idealny dzień na wyjście.
Wiadomości

Pierwszy samochód? Sprawdź, od czego zależy cena ubezpieczenia

22 czerwca 2023, 17:58, Artykuł sponsorowany
Zakup pierwszego samochodu może być szczególnym wydarzeniem w naszym życiu. Z tej ekscytacji nie warto pominąć żadnego z obowiązków, które zaczynają na nas ciążyć wraz z przeniesieniem prawa własności. Przygotuj się z nami do wyboru polisy OC, czyli obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu.

Polisa OC - co to?

Polisa OC to inaczej ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Każdy właściciel samochodu ma obowiązek zakupu takiej ochrony oraz odnawiania jej co 12 miesięcy. Jak działa polisa OC? To proste, jeśli będziemy sprawcami wypadku, ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia szkód w formie pieniężnej lub oferuje gwarancję naprawy szkody. Tym samym nie w nieprzewidziany sytuacjach, jakimi są wypadki czy stłuczki, nie obciążamy własnego portfela. Do takich scenariuszy zalicza się: 

 • zderzenie z innym pojazdem;
 • potrącenie rowerzysty lub pieszego;
 • uderzenie autem w obiekt publiczny, ogrodzenie lub budynek;
 • szkody powstałe w wyniku wsiadania bądź wysiadania z pojazdu.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie OC przypisywane jest do określonego pojazdu, a nie kierowcy. Zatem, jeśli wyrządzimy szkodę, poruszając się cudzym pojazdem, odszkodowanie wyniknie z polisy powiązanej z danym autem. Jeśli zamierzamy kupić swoje pierwsze OC, warto skorzystać z pomocy doświadczonych osób. Sprawdź, czy warto korzystać z podpowiedzi agenta ubezpieczeniowego: https://www.ocsamochodu.pl/p/oc-online-vs-oc-u-agenta-ubezpieczeniowego-co-wybrac/31.html.

Od czego zależy wysokość składki na OC?

Zanim zdecydujemy się na określoną polisę OC, warto wiedzieć, od czego zależy wysokość składek na to ubezpieczenie. Wydawać by się mogło, że największe znaczenie będzie miał zakres ochrony, nic bardziej mylnego. Zakres ochrony, który obejmuje pojazd z tytułu polisy OC, reguluje prawo, zatem nie spotkamy się z różnymi świadczeniami wynikającego z jej zakupu. Pomimo tego spotkamy się z różnymi wysokościami składek nie tylko u różnych towarzystw ubezpieczeniowych, lecz także ze względu na zaistnienie szczególnych warunków. Wśród czynników mających znaczenie przy ustalaniu wysokości składki na OC znajdziemy:

 • wiek właściciela;
 • liczba lat spędzonych za kierownicą;
 • historia szkodowości;
 • miejsce zamieszkania;
 • stan cywilny;
 • marka samochodu;
 • wiek pojazdu;
 • pojemność silnika.

W przypadku, gdy jest to nasze pierwsze auto, a wcześniej nie byliśmy współwłaścicielami żadnego pojazdu, koszt rocznej składki może osiągnąć wartość nawet do kilku tysięcy. Wynika to między innymi z niewielkiego doświadczenia z kierownicą, które może prowadzić do większego ryzyka zaistnienia wypadku z winy młodego właściciela. Fakt ten potwierdzają statystyki wypadkowe. Przykładowo w 2020 roku w grupie 18-24 lat odnotowano najwyższy wskaźnik liczby spowodowanych wypadków na 10 tys. populacji.

Polisa OC - jak zmniejszyć składkę?

Istnieją jednak sposoby, aby wysokość składki na polisę OC w pewnym stopniu obniżyć. W grupie często wybieranych metod pojawia się na pierwszym miejscu korzystanie z porównywarek internetowych oraz kalkulatorów OC. W takich miejscach możemy nie tylko sprawdzić, ile wyniesie nas składka, lecz także jakie inne świadczenia mogą nas obejmować w ramach oferty danego ubezpieczyciela. Przykładowo możemy wybrać ofertę, w której znajdzie się jedynie OC, a wystarczy, że zdecydujemy się na składkę wyższą o kilka złotych w konkurencyjnym towarzystwie i w pakiecie mamy zarówno OC, jak i NNW czy assistance.

Jeśli jeszcze jesteśmy na etapie wybierania pojazdu, możemy zwrócić uwagę na kształtowanie się składek na polisę OC pod względem marki oraz wieku auta. Niezwykle istotna jest również historia danego pojazdu, zatem jeśli decydujemy się na samochód z drugiej ręki, warto dowiedzieć się, czy nie uczestniczył on w nadmiernej liczbie stłuczek, czy wypadków. Innym kryterium jest pojemność silnika. Jako że firmy ubezpieczeniowe wychodzą z założenia, że samochody wolniejsze i mniej pojemne wiążą się z mniejszą szkodliwością, warto na początek postawić na samochód typu mini. Po kilku latach możemy się przesiąść na większy pojazd, a jednocześnie uniknąć wysokich składek.

Polisę OC odnawiamy co roku, zatem warto skorzystać z ulg, jakie przynosi bezszkodowa jazda. Za okres 12 miesięcy bezkolizyjnej  jazdy możemy liczyć na atrakcyjniejszą ofertę, tym samym w ciągu kilku lat bezpiecznej jazdy możemy obniżyć wysokość składek o nawet kilkadziesiąt procent.

Co warto wiedzieć o pierwszym ubezpieczeniu OC?

Ubezpieczenie OC należy do niezbędnego wyposażenia każdego kierowcy. Aby znaleźć korzystną ofertę, warto sprawdzić zarówno porównywarki internetowe, jak i poprosić o poradę kogoś doświadczonego. Taką osobą może być agent ubezpieczeniowy, który na co dzień ma do czynienia z wszelkimi przypadkami związanymi z ochroną pojazdów czy ludzi za pomocą polis. Jeśli natomiast sam chcesz świadczyć takie usługi i nie wiesz, od czego zacząć, sprawdź, jak zostać agentem ubezpieczeniowym, korzystając z artykułu na stronie: https://www.ocsamochodu.pl/p/jak-zostac-agentem-ubezpieczeniowym/32.html.

Dziękujemy, że jesteś z nami i przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Więcej informacji z Gorzowa znajdziesz na stronie głównej portalu gorzowianin.com


Podziel się

Komentarze

Imprezy


Pozostałe wiadomości